Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

SERGİYE İLGİ YOĞUNDU
05/07/2013

Osmanlı Arşivi Uzmanı Hemşerimiz Pınar Çevik ve çalışma arkadaşları Eralp Yaşar Azap ile Orhan Özdil Osmanlı Dönemindeki Haymana’yı belgelerle sergiledi.
Başbakanlık Osmanlı Arşivlerinde görev yapan Hemşehrimiz Çeltikli Köyü nüfusuna kayıtlı Pınar Çevik ve çalışma arkadaşları Başbakanlık Osmanlı Arşivi Uzmanları Eralp Yaşar Azap ile Orhan Özdil, 21’incisi düzenlenen Uluslararası Haymana Kaplıca Festivalinde, Haymana’nın Osmanlı dönemindeki tarihi derinliğini anlatan “Belgelerle Osmanlı’da Haymana” sergisi açtı. 
Sergide kurdelayı, Yargıtay Başkanı Ali Alkan, Kaymakam Hüseyin Karameşe, AK Parti Ankara İl Başkanı Murat Alparslan, Belediye Başkan Hacı Aysu, Ticaret Borsası Başkanı Servet Özer kesti.
Şehrimizin ihyasında, imarında büyük katkıları olan Padişah II. Abdülhamid’in Haymana’nın bugünkü yerine taşınması için verdiği emir, protokol ve halk tarafından büyük ilgi gördü. Bunun yanı sıra bölgemize yerleştirilen Bulgar, Nogay ve Tatar göçmenlerine ait belgeler, Haymana’ya telgraf hattının gelişi, atanan doktorlar, memurlar, kaplıcaların tarihteki yeri, köylerimizin sosyo-ekonomik yapısı da belgelerle işlendi.
Ayrıca sergide Kaplıcanın önemi ve şifasına yönük belgeler de sergilendi.
Bir yıldır Haymana tarihi ile ilgili araştırmalarını sürdüren grup, bu belgelerle birlikte kısa süre sonra “Osmanlı Arşiv Belgelerinde Haymana” adlı bir kitap çıkartmayı hedefliyorlar.
Hemşerimiz Pınar Çevik 21.Uluslararası Haymana Kaplıca Festivalinde belgelerini sergileme fırsatı veren Belediye Başkanı Hacı Aysu’ya teşekkür ederek şunları söyledi: “Haymanalıyım. Haymana memleketim olması hasebiyle benim için çok önemli. Başbakanlık’ta göreve başladığım günden bu yana memleketim için çalışmak istedim. Allah bana bu fırsatı verdi. Bugün arkadaşlarımla beraber bu güzel sergiyi yorucu bir çalışmanın ardından tamamlayabildik. Bize bu fırsatı veren ve hiçbir zaman maddi-manevi desteğini esirgemeyen Haymana Belediye Başkanı Sayın Hacı Aysu’ya çok teşekkür ediyorum. Hemşehrilerimden de bu çalışmalara sahip çıkmasını istiyorum” dedi.
 
 

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " SERGİYE İLGİ YOĞUNDU " Haberine Yapılan Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır.  Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin