Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

YABAN HAMAMI KASABASI
19/07/2013

Hazırlayan SAMİ ÜMÜT Haymana Kaymakamlığı Emekli Yazı İşleri Müdürü
1837 Yılından itibaren birkaç yıl kurduğu ekiple ve Ankara Valisi Zaid Paşanın verdiği korumalarla   Küçük Asya Gezisi Yapan Seyyah T.M. RUSSELL’in Haymana’da gezdiği yerler hakkında anlattıkları: 
Kadıköy’den ayrıldık. Köyden görünen bir tepede Sıcak su hamamlarının olduğu söyleniyordu. Kısa bir at binişinden sonra garip bir şekilde bir tepenin üzerine yerleştirilmiş, büyük ve bol bir sıcak su kaynağınına ulaştık. Hamamın olağan at nalı şeklinde kubbeli  Müslüman mimarisine göre yapılmış. Erkeklere ve Kadınlara ait olmak üzere iki bölümü ve iki havuzu vardı. Bölümlerden birinin duvarı depremlerin gücü ile yarılmıştı. Saf olan sıcak su çok boldu. Sıcaklık 125 ° Fahrenhayt’tı. Bu banyolar kale burçlarını savunmuş olan yaşlı bir duvar tarafından çevrilmiş  boşluğun içerisindeydi. Hamamlara ait binanın uzunluğu 400 adım genişliği 300 adım idi. Çevriğin içinde hamamlardan başka mesken-evlerin yıkıntıları ve bir mezarlık vardı. Mezarlıkta pek çok Bizans mezar taşı, kornişler, sütular ve diğer parçalar vardı. Avlu içinde Modern bir camii vardı. Camii genellikle önceki Yunan’lılara ait bir tapınağın taşlarıyla inşa edilmişti. Hamamların avlusunun dışında bahçeler ve iyi evler vardı. Evlerde bir yaşam görülmüyordu. Bu evler sayfiye evleri gibiydi.
 Yabanhamamı Kasabası, bugün Haymana adıyla anılan ilçenin dönemin salnamelerinde yönetim merkezi olarak karsımıza çıkan bir yerleşmedir. Yabanhamamı yerleşmesi su şekildedir; Ankara yelpazesi dağları güneybatıya doğru yerini 1200-1300 m. yüksekliğindeki hafif eğimli Haymana eosen platolarına terk eder. Geniş bir alana yayılmış olan bu platonun en önemli yerleşim merkezlerinden birisi Ankara suyuna güneyden katılan bir derenin plato kenarını aşındırdığı yerde kurulmuştur. Salnamelerin çoğunda bilgiler kaza bazında olup kasaba bünyesindeki faaliyetler ve kurumlar çok nadir olarak verildiğinden kaza merkezleri hakkında fazla detaya sahip olamıyoruz. Yabanhamamı Kasabası’nda da böyle bir durum söz konusu olduğundan, kazanın geneli hakkındaki verilen bilgilerden yola çıkarak kasabaya ait olabilecek yapıları vermeye çalıştık. Kasabada; 1 hükümet konağı, 1 rüştiye mektebi ve sıbyan mektebi 8 kahvehane, han, ve hamam bulunmaktadır.
Daha çok kaza dahilindeki köylerde kilim, seccade, pala, halı, çuval, çorap,kıldan bir  nev-i Kürt çadırı imal edilmektedir. Kaza merkezi olan Yabanhamamı Kasabası’nda kükürtlü bir hamam mevcut olup yaz mevsiminde haziran ve ağustos aylarında ağrıları olanlara ve harici yarası bulunanlara şifa verdiği tecrübe olunmuştur. Kasabada imalat sanayi açısından kayda değer herhangi bir işlevin olduğu hakkında bir bilgiye rastlayamıyoruz.
“Yabanhamamı Kasabası’nda Cuma günleri pazar kurulmaktadır. Haymana yöresinden toplanan yün, askeri dokuma fabrikalarının ihtiyacını karşılamak üzere İstanbul’a kısmen de Marsilya’ya ihraç edilmektedir. Sancağın yün ihracı 1896 rakamlarına göre toplam Osmanlı yün ihracının %7.7’sidir.
1837 yılından önceleri Kadıköy Haymana İlçe Merkezi olmuş. 1837 yılından sonra şu anda Polatlı’ya bağlı bir köy olan Kargallı Köyü İlçe Merkezi olmuş. 1880 yılından Önce Polatlı’nın Sivri Köyü, 1880 yılında şu an bulunduğu yer olan Yabanhamam köyü İlçe merkezi olmuştur. 
İlçemizde bulunan Haymana  Kaplıcalarına Tarih içinde  “Yabanhamam” isimi verilmiştir
(Kaynak:The United service magazine,    Yazar: Arthur William Alsager Pollock
Travels and researches in Asia Minor ,Yazar: William Ainsworth)
Kaynak: Birsen Edanur Yıldırım ANKARA ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ COĞRAFYA (TÜRKİYE COGRAFYASI) ANABİLİM DALI ANKARA SANCAĞI’NIN TARİHİ COGRAFYA BAKIMINDAN YERLESME VE NÜFUSU (1871-1907) Yüksek Lisans Tezi

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " YABAN HAMAMI KASABASI " Haberine Yapılan Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır.  Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin