Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

HAYMANA GAZETESİ
29/11/2013

Hazırlayan SAMİ ÜMÜT Haymana Kaymakamlığı Emekli Yazı İşleri Müdürü
Değerli okurlarım bu yazımda Ulus Gazetesinin 8 Mart 2013 tarihli sayısında Haymana Gazetesi ile ilgili yazısını yorumsuz olarak sizlerle paylaşıyorum.
HAYMANA GAZETESİ
Yerel imkânlarla bir gazete çıkarmak ve yaşatmak hiç kolay değil. Taşrada gazeteleri ihale ilanları yaşatır. Bazı büyük illerimizde yayınlanan gazetelerde bile ilan dışındaki yazılar klişeleşmiştir. Bu nedenle yerel basının toplum gelişimine katkısı fazla olmaz.
Genelde abartılı haber verme tutumu sonucunda yerel basın, ünlü bir sosyologumuzun ifadesiyle yurdumuzda etkin olan palavranın, demagojinin diktatoryasına katkıda bulunmaktan başka bir işe yaramaz.
Ancak, kaldığımız Cimcime Otelin oturma salonunda, görüp okumak için yanıma aldığım Haymana Gazetesi alışılmışın dışında.
Sol üst köşede “Suyu sıcak, Havası sert, İnsanı mert” sözleri yazılı.  Kısa ve öz sözlerle Haymana ve Haymanalıları tanıtıyor. Gerçekten tanıdığım insanlar fazla konuşmayı sevmiyor ve doğrudan yana bir tutum içinde.
Haymana’da eskiden Rumların yaşadığını hiç bilmezdim. Bir Rum Mahallesi, kilisesi olduğunu, gazetedeki, eski yazı işleri müdürü Sami Umut’un yazısından öğrendim. Daha sonra Rum Mahallesi’ne gidip, papazın evini, kiliseden sonra okul haline çevrilen binaları gördük. Tesadüf  bu ya Rum Mahallesi hakkında yoldan geçen birisine sorduğumuzda onun Haymana Gazetesi yazı işleri müdürü Hüseyin Bey olduğunu öğrendim.
Köşe yazılarında hanımların kalemleri konuşuyor. Melike Çelik, Yıldız Kara, Birsen Uçar Haymana Gazetesi’nin köşe yazarları. Birsen Uçar bu yazısında saygı konusunu ele almış. “Ben insani ilişkilerdeki saygıyı ele alacağım. Zira vatana saygı var, bayrağa saygı var, şehide saygı var. Var da var; ama hepsini toplasak sonuçta insana çıkıyor. Biz insanları hayvanlardan ayıran özelliklerin yanı süre insana, doğaya, hayvana vs. gibi değerlere saygı duymamız vardır. İnsani ilişkilerdeki saygı; kişinin karşısındaki insanın kalbini kıracak davranışlardan kaçınması demektir. Geçmiş zamanın yozlaştırılmış saygısıyla, şimdinin dejenere saygısı arasında uçurumlar, dehlizler var. Eskiden kadınlar erkeklerin yanında konuşmazmış. Konuşanları kınarlarmış.” diye başlıyor yazısına. Yaşanmış bazı örnekler veriyor. “Yeni evlenen bir karı koca yolları düşmüş Ankara’ya gitmişler. Tabi bu cahil ama son derece saygılı çiftimiz Ulus’ta giderlerken örf ve adetlerimiz gereği erkek önde gider ya, genç güvey almış başını gidiyorken, bir de arkasına bakmış  ki karısı yok! Hemen izinin üstüne geri dönmüş ne görsün? Karısı gelip gidenlerin yolunu kesmemek için orda bekleyip duruyor. Ulus kalabalığında  yol kesmemek için beklediğinizi  düşünsenize… Bir de şimdi ki nesillerin saygısızlıklarına bakalım… Bizim örf ve adetlerimizde gençler büyüklerin yanında kaykılarak oturmaz, dışarıdan odaya bir büyük girince ayağa kalkılır, üstüne laf düşmedikçe yerli yersiz konuşmaz, büyüklerin yanında sigara içilmez vs. gibi. Ama şimdi ki gençlerimiz maşallah… Anne babanın yanında kaykılarak hatta yayılarak oturuyor. İçkiyi, sigarayı anne babaya ikram eder duruma gelmiş. Sohbetlerde aman “siz susun ben konuşayım” der gibi car car ötüyor. Yani demem o ki ahlaki gidişatımız hiç iyi değil!”
Sayın yazarımız saygı konusunda ülkemizde yaşadığımız yozlaşmaya dikkat çekiyor. Onu Türkiye genelinde haklı buluyorum. Ama kısa Haymana ziyaretinde insanların birbirine ve gençlerin büyüklerine gösterdiği saygıya hayran kaldığımı söylemekten kendimi alamadım.
Kaynak Ulus Gazetesi 8 mart 2013 tarihli sayısı
 
ÇALDAĞ İLKOKULU BİNASI
 
Yapının beden duvarları yığma sistem ile inşa edilmiştir. Sıvalı ve badanalıdır. ön cepheden çift taraflı merdivenlerle çıkılarak, çift kanatlı, üstü pencereli, metal bir kapı ile yapıya girilmektedir. sınıfların tavanı çıtalı ahşap kaplıdır. Orta alanda yer alan mekânda çatı ışıklığı bulunmaktadır.
Merhum Emekli Öğretmen Bahattin ÇALIŞ’ın 2001 yılında yayımladığı Haymana isimli kitabında Çaldağ İlkokulu Binası hakkında Yazdıkları;
“Çaldağ ilkokulunun yerinde Rum KİLİSESİ varmış. Bizim çocukluğumuzda okulun arkasında taş binalar bulunurdu. Bu mahalleye Rum mahallesi, Gavur mahallesi denirdi. Haymana’da 80-100 sene önceleri RUMLAR; ERMENİLER; YAHUDİLER oturmuşlar. Ankara’dakilerle irtibatları varmış. Şehir oteli, kaplıca civarında, Sevinç Pansiyonu, Daldal Oteli, Gürsoyların Pansiyon, Eski Okçuların Pansiyonu, o civarda bazı yüksek evler, eski Akbank’ın olduğu Rüştü Akçınların evleri, o sırada bulunan binalar hep Rumlardan, Ermenilerden kalmış olup sonradan restore edilmişler.”
 
ÇEŞME
 
Haymana ilçesi Kayabaşı Mahallesi Karahoca Caddesinde bulunan çeşme Osmanlı dönemine ait olup taş yığma sistemle inşa edilen çeşme yıkık durumdadır. Aynalık kısmında bir kitâbesi vardır. çeşme yıkık durumda olup, suyu akmamaktadır. Eser Ankara kültür ve tabiat varlıklarını koruma kurulu'nun 1813 sayılı kararıyla tescillenmiştir.
 
 

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " HAYMANA GAZETESİ " Haberine Yapılan Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır.  Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin