Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

TMO İSRAFA ‘HAYIR’ DEDİ
20/12/2013

Haymana Toprak Mahsülleri Ofisi önce bayat ekmeklerden yemek, tatlı ve salata yarışmaları düzenledi, ardından düzenlediği etkinlikle ekmek israfına dikkat çekti.
Haymana Toprak Mahsülleri Ofisi ve Çaldağ İlköğretim Okulu işbirliğinde öğrenci velileri arasında; bayat ekmeklerden yemek, tatlı ve salata yapma yarışması düzenledi.
Birbirinden güzel yemek çeşitleri Haymana’nın usta aşçıları tarafından değerlendirildi ve her kategoride dereceye giren veliler puanlama usulü ile belirlendi.
Bayat ekmeklerden yemek yapma yarışmasının ardından 18 Aralık Çarşamba günü Haymana Kültür Merkezinde “Ekmek İsrafı” ile ilgili etkinlik düzenlendi.
Programın açış konuşmasını TMO Polatlı Şube Müdürü Murat Canbolat yaptı. 
Canbolat konuşmasında: “Ekmek toplumumuzda her öğün tüketilen her yemeğin yanında aranan, sofrada hep yeri olan bir nimettir. Bu nedenle kültürümüzde kutsal kabul edilmektedir. Ancak diğer ülkelerdeki kadar olmasa da maalesef ülkemizde de ekmek israfı söz konusudur. 2008-13 arası dönemde ekmek israfı yüzde 20 oranında artmıştır. Kutsallık atfettiğimiz böyle bir nimetin israf edilmesi bize yakışmamaktadır. Üretimden tüketime her aşamada yapılan israf ekonomimize aynı zamanda ciddi bir yük de getirmektedir.” dedi.
Canbolat’ın ardından Ziraat Odası Başkanı Halil İbrahim Balıkçı konuşarak şunları söyledi: “Toprak Mahsülleri Ofisi, buğday fiyatlarını belirlerken girdi maaliyetlerini de dikkate almalı, buğdayda bir fiyat politikası yürütmeli, piyasayı düzenlemelidir. Ofisin kar amacı gütmeyen bir müdahale kurumu olması yönünde gerekli mevzuat ve değişiklikleri yapılmalıdır. TMO dahilde işleme rejimi ‘DIR’ kapsamında yapılan ithalatın iç piyasada buğday fiyatlarını etkilememesi için gerekli tedbirleri almalıdır.” dedi.
Kaymakam Turan Erdoğan ise, Kültür Merkezi’nin soğuk olmasına dikkat çekerek, “israftan kaçınalım derken, sağlığımızdan olmak da var” diyerek konuşmasında Haymana Belediyesine ve TMO’ya gönderme yaptı. Ekmeğin müslümanlar tarafından kutsal görüldüğünü dile getirerek sözlerini sürdüren Erdoğan, dünyada milyonlarca insanın açlıkla karşı karşıya olduğunu, bu nedenle ülkemiz insanlarının ekmeğine sahip çıkması gerektiğini söyledi. Erdoğan: “Biz bir çok şeyimizi ekmeğimize indirgemişiz. Yemin ederken ‘ekmek çarpsin’ , çalıştığımız yerlere ‘ekmek kapısı’ deriz. Yerde bir ekmek bulduğumuzda onu öper başımızın üstüne koyar ve güzel bir yere kaldırırız.” dedi.
Kaymakam Turan Erdoğan’ın konuşmasının ardından bayat ekmekten yemek yapma yarışmalarında dereceye giren Hatice Koç’a, Sezer Özdemir’e, Belma Özdere’ye ve şiir, kompozisyon ve resim dallarında derece alan Meryem Sena Kılavuz, Fırat Yılmaz ve Nurcan Avcı isimli öğrencilere birer adet çeyrek altın hediye edildi. Derece alamayan katılımcı yarışmacılara ise TMO tarafından teselli olarak pirinç ve fındık yağı armağan edildi.
Program esnasında bir yarışmacı Kültür Merkezi’nin soğuk olduğunu dile getirmesi üzerine Belediye Başkanı Hacı Aysu, Yazı İşleri Müdürüne talimat vererek bu sorunun en kısa zamanda çözülmesini istedi.
Buradaki etkinliğin bitmesinin ardından TMO, protokole Cimcime Otel’de yemek verdi. Yemeğin ardından etkinlik son buldu.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " TMO İSRAFA ‘HAYIR’ DEDİ " Haberine Yapılan Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır.  Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin