Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

“OYUMUZ YÜZDE 70”
28/02/2014

Demokrat Parti Haymana Belediye Başkan Adayı Özdemir Turgut, Haymana Gençlik Derneği Üyelerinin ve Yerel Basın Temsilcilerinin sorularına yanıt verdi. Turgut yüzde 70 oy alacağını söyleyerek iddialı konuştu.
Özdemir Turgut kimdir? Neden aday oldunuz?
 
 1955 Sındıran, yeni adıyla Yenice doğumluyum. Evliyim ve üç çocuğum var. İki oğlum Amerika'da üniversitesini tamamladı. Kızım da turizm bölümünü okudu ve çocuklarımın üçü de evli. Beş tane  de torunum var. Neden aday oldum? Keşke mevcut belediye başkanımız başarılı olsaydı da bizim aklımıza gelmeseydi. Biz de, başkanımıza bir konu olduğunda başarılı başkan derdik ve sonuna kadar desteklerdik. 
 
Eğer kazanırsanız Haymana için iki büyük projeniz nedir?
 
Allah nasip ederse iki büyük projem var.  Birincisi kentsel dönüşüm. Kentsel dönüşüm öyle konuşmayla olacak bir şey değil, belirli şartları var. Kentsel dönüşümde bölgenin  jeolojik sakıncası var mı? Depreme dayanıklı mı veya belirli şartları var, 15-20 yıl arası o tarihte ruhsat alınmış olursa o zaman bu şartlara giriyor. Kentsel dönüşümü gerçekleştirdiğimizde birçok bina yıkacağız ama yıktığımız binalardaki esnafımız, dükkan sahipleri ve ev sahipleri hiçbir şekilde zarar etmeyeceği gibi kendi yerleri de prim yapacak. Bunun yanında ne olacak? Bunun yanında parklarımız meydanlarımız olacak. Bu sayede de belediyemize gelir  sağlayacağız. İkinci projem  dünya bahçesi… Nedir bu dünya bahçesi? En az 200-300 dönüm bir arazi imarını yapacağım, parsellere böleceğim, altyapısını yapacağım. Eğer belediyeninse bu arazimiz uygun fiyatla vereceğim? gerekirse bedava vereceğim. Yeter ki bu projemizi gerçekleştireyim. 
 
Sayın Başkanım mevcut belediyenin çalışmalarını başarılı buluyor musunuz? Bulmuyorsanız örnek verebilir misiniz?
 
Zaten biraz evvelde söyledim başarılı bulsaydım aday olmazdım. Keşke başarılı olsaydı dedim. Yaptığı icraatlar var mı? Yüksek okulla ilgili çalışması oldu tebrik ediyorum. Onu da destekliyorum. Hepinizin bildiği gibi bundan beş yıl evvel belediye seçimleri oldu basın mensubu bir arkadaşımız Sayın Başbakanım Kızılcahamam’ı kaybettiniz dedi. Bunun üzerine de ben Haymana’yı kazandım dedi. Bunu duyanlarınız vardır. Ne demektir bu?  Bu açık senettir.  Eğer bunu becerebilirsen bu açık çek! Ve iktidar partisi ve tüm seçimlerde de birinci olmuş. En çok oyu veren ilçe!  Siz olsaydınız ne yapardınız? Ben olsaydım otururdum bütçeyi açardım. Örnek veriyorum bütçemde ne var? 100 liram var. Zaruri giderlerim ne? 50 lira. 50 lirayı bir ayırırdım. Öbür 50 lirayı da danışman tutarak… Yasa zaten müsaade ediyor. Hizmet satın alabilirsin diyor. Ziraatçı, mimar, şehir plancısı, çevreci… gelin arkadaş benim Haymanama. Benim Haymanamda tarım var, hayvancılık var, tarih var, kültür var. Allah’ın verdiği nimet su var. Buna göre iki tane proje yapın ama adam akıllı proje. Bunun önünde de kimse duramazdı ve açılışımıza Başbakanımız da gelirdi. Haymana’dan giden kurumlar da gitmezdi diye düşünüyorum.
  
Sayın Başkanım Belediye başkanımızın sizinle ve istifa eden diğer AK Parti üyeleriyle ilgili sarf ettiği sözler hakkında ne söyleyeceksiniz?
 
Şimdi ben bu konulara fazla girmek istemiyorum.  Size bir örnek vereyim. Fahrettin Korutürk Cumhurbaşkanlığı yaptı. Orda bürokrat bir tanıdığımız vardı. Basın mensuplarından bir tanesi Cumhurbaşkanımızı eleştirmiş. O bürokratın eşi demiş ki Paşa Baba… Paşa Baba diye tabir ediyorlar. Siz buna cevap vermeyecek misiniz?  O’da kızım ben binbaşı, yarbay, albay…  Rütbeleri saymış.  En son demiş Cumhur’un başı oldum. Onun için o devam etsin demiş. İnşallah biz  seçimlerimizde de dedikodulardan uzak, bütün konuşmalarımızda da kardeşçe bir seçim yapalım.
 
Sayın Başkanım Ak Parti adayıydınız.  Süreç sonrası önce bağımsız sonra da Demokrat Parti’ye geçtiniz. Neden böyle bir yol izlediniz?
 
21 ay evvel yola çıktığımda sadece Haymana’da sadece Özdemir Turgut,  Hacı, Veli yok. Ne cevherlerimiz var. Belirli istişareler yaptım. Eğer bir arkadaşımız,bir hemşerimizin üzerinde toplum uzlaşırsa kesinlikle ben aday değilim. Hiçbir talebim yok. Sonuna kadar desteklerim dedim. Bu 21 aylık süreçte 6 tane siyasi partiden adaylık teklifi geldi. Millete danıştım. %90 hemşerilerimiz AKParti’ye müracaat et. Olmadı bağımsız çıkarsın, dedi. Bende öyle yaptım. Neden öyle yaptım? Siyasi partiler yasasında şöyle der:  Bir aday herhangi bir siyasi partiden aday olmuş, ön seçim veya merkez yoklamasına katılmışsa bir başka partiden aday olamaz, bağımsız olur. Ben de bağımsız adayım dedim. Yalnız bu 16-17 günlük bu süreçte Yüksek Seçim Kurulu devrim niteliğinde bir karar aldı ve bu yasağı kaldırdı. Bir siyasetçi bir siyasi partiden aday olmuşsa bir başka siyasi partiden aday olabilir dedi. Bunun üzerine de istişarelerimiz neticesinde Demokrat Parti’den aday olduk.
 
Sayın başkanım Federasyon Başkanlığı görevinizden istifa etmeyi düşünüyor musunuz?
 
Ben bu dönem siyaseti tamamen bırakmayı düşünüyordum. Şimdi bu dönem aday olmadım ama Federasyon başkanı oldum. Eğer aday  olmayı düşünsem Federasyon başkanlığı sıfatını da alırım bir etiketi olur. Siyaseti düşünmedim ve federasyon başkanı olduğumda da bu yasa yoktu. Gündemde falanda yoktu. Federasyonlarda, derneklerde siyaset olmaz. Ben de bu dönem siyasetin içindeyim dolayısıyla yasa şuanda istifa gerektirmiyor. Ben Allah nasip eder de belediye başkanı olursam tabii ki federasyon başkanlığını da oturup istişare ederek bu işi yapabilecek bir arkadaşımıza memnuniyetle teslim ederim ve de destek olurum.
 
Sayın başkanım seçim çalışmalarına ne kadar bütçe ayırdınız? Sponsorunuz var mı?
 
Sponsorum yok. Burada Meclis Üyesi arkadaşlarım biraz katkıda bulundu ama sponsorum yok. Bütçe  olarak daha neler gidecek bilemiyoruz. Ama şimdiye kadar 100-150 Bin TL civarında bir harcamam olmuştur.
 
Siz belediye başkanı olursanız, Belediye çalışanlarının akibeti ne olacak?
 
Benim belediye çalışanımla, esnafımla, sanayicimle, turizimcimle hiç kimseyle husumetim yok. Peşin hüküm içinde de değilim. İşinde, gücünde, ekmeğinde  çalışan insanların başımın üstünde yeri var. Öyle bir şey aklımın ucundan dahi geçmez. Kimse işten çıkarılmayacak hatta maaş alıp işe gelmeyenleri dahi çağıracam onlara iş vereceğim. Yani çalışmak isteyen kimsenin ekmeğiyle oynamam.
 
Anket yaptırdınız mı?
 
Şöyle söyleyeyim ben 88 yılında siyasete girdim. 26 sene! Bir insanla tokalaşırken bile oy verip verip vermeyeceği anlaşılır. Bundan önce bir sürü anket oldu. En son Haymana merkezde de %47 anketten bahsedildi. Özellikle köylerimizde 50'den aşağı oyumuz yok. 60, 80, 90'lar civarında. Yani benim bugünkü tespitime göre %70'ten aşağı değil.
 
Haymana Merkezde Gücünüz nedir?
 
Haymana’da en yakın rakibime iki mislinden fazla fark atacağız.
 
Başkanım encümen listenizi hangi kriterlere göre oluşturdunuz?
 
Bu encümen kriterleri istediğiniz gibi hiçbir zaman olmaz. Bizim listemizde bir tane avukat, bir tane siyasi tecrübesi çok olan eski ilçe başkanımız var. Gönlüm isterdi ki bir tane mühendis bir tane mali müşavir olsun. Ama bunlar sizin istediğiniz gibi olmuyor. Ben şu açıklamayı da yaptım arkadaşlarıma listenin 1. sırasıyla 15. sırası arasında benim gözümde hiçbir farkı yok. Kaldı ki listeye giren çok becerikli de listeye giremeyen becerikli değil gibi bir şeyi kesinlikle düşünmedim.
 
Özdemir Turgut şuan için ticaretle uğraşıyor mu? Uğraşıyorsa ne iş yapıyor?
 
Emlak işi  yapıyorum. Zaten iş adamıyım. Bugün aklımıza yatkın bir iş olursa, imkanımız müsaitse tabi ki  her işi de yaparım. Şuan için sadece kira gelirim var.
 
Başkanım mal varlığınız nedir? Bilgi  verebilir misiniz?
 
O zaman malvarlığı demeyim de şöyle söyleyeyim, bir tane yerimden 25.000 tl kira alıyorum sadece. Zaten malvarlığı devlete verilecek. Kamu çalışanısın devlete bunu açıklayacaksın. Bir tanesi  Çankaya'da Portakal Çiçeği adında bir alışveriş merkezi yaptım. 36 tane dükkanı sonradan projelendirdim Migros'a kiraya verdim sadece o dükkanın parası 5 trilyon lira. Yeterli midir bilmiyorum.
 
Seçildikten sonra Ak Parti’ye geçeceğiniz yönünde söylentiler var. Sayın Hacı Aysu’ da mitinginde; bu otobüsten inen tekrar binemez dedi, bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
 
Altı tane siyasi parti adaylık teklif etti. Vatandaşa sordum Ak Partiye müraacat et,  olmadı bağımsız devam et dediler. Çok önemli kararı millete danışmadan yapmam. Bunu millete danışacağım. Yarın kim kazandı Melih Gökçek, Kim kazandı Mansur Yavaş, Benim partim var, ben Partimden devam ederim ve olmadı hizmet almak için hiçbir sıkıntımız yok. Bu Milletin gücü arkamızda olduktan sonra bu siyasilerin hepsi bize gelecek. Bir yıl sonra milletvekili seçimi var, hepsi bize gelecek Haymana’nın gönlünü almak zorundalar destek istemek zorundalar. Haymanamızın menfaati hangi yönde, biz de bakacağız. Bizim de şu projelerimiz var diyecegiz. Millete sorduk tamam dedi, yani benim Partim Haymana partisidir.
 
Halk arasında çok konuşulan bir konu var, siz de miting havasında açılış yaptınız AK Parti de yaptı. Sizce hangi miting daha kalabalıktı?
 
Bir sap var içinde dene yoktur. Benim bi açılışım  vardı miting havasında oldu. Büyükşehir Belediye Başkanımız geldi miting havasında oldu, Büyükşehrin gücü var, Devletin gücü var, Belediyenin gücü var. Buna karşın bizde de engeller vardı. Engellere karşı böyleydi. Onun için hangisi kalabalıktı, kalabalık değildi bilemem.
 
Sizce bu seçimlerin favorisi kimdir? Eğer siz kendinizi görüyorsanız  Sizden sonra kim gelir?
 
Birincisi Demokrat Aday Özdemir Turgut, ikincisi de üçüncüsü de yine Özdemir Turgut.
 
Sayın Hacı Aysu bir konuşmasında 15,000 oy alacağını söyledi. Tüm adayları ikiye katlayacağını söyledi,  siz bu açıklamayı samimi buluyor musunuz yoksa bir nisan şakası olarak mı düşünüyorsunuz.
 
Şimdi arkadaşımız böyle konuşuyor. Ben bunu samimi görmüyorum 1 Nisan şakası değil, zaten bu arkadaşımız bir nisanda olmayacak Haymana’da.
 
Sorularımıza içtenlikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederiz.

Bu yazıya toplam 7 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " “OYUMUZ YÜZDE 70” " Haberine Yapılan Yorumlar

Başlık:

helal

20:25:15

Gönderen:

balcıkhisarlı

12/3/14

başkanım ne yetmişi yüzde 90 ebruli catlıyacak kıskanmaktan kudurdu yar sacların lüle lüle EBRULİ size güle güle enbüyük başkan ÖZDEMİR başkan ampül sönecek


Başlık:

helal olsun

19:04:55

Gönderen:

haymanalım

7/3/14

başkanım 30 marta kutlamalar olacak inşallah saygılar balçıkhisar seninle


Başlık:

koltuk yakışır

19:51:19

Gönderen:

haymanalı haylaz

5/3/14

sayın özdemir büro kotuğunu değil haymana belediye koltuğunu hak ediyor ve koltuğa yakışacağından hiç şüpemiz yok. SAYGILAR


Başlık:

BAŞKANİMLA YOLA DEVAM HAYMANA SENİNLE GÜRÜR DUYOR

09:07:35

Gönderen:

EROL AYTAÇ

4/3/14

SAYIN BAŞKANİM SENINLE GÜRÜR DUYORUZ SEN HER ZAMAN HAYMANALILARIN GÖNLÜNDE SİN SEN MERAK ETME MEHMET ERCANIN BAŞKANİMİZ AK PARTI SEÇİM ZAMANIN DA SANDIGA GÖMECEGİZ ALLAHIN İZLİYLE SEN RAHAT OL AK PARTI SİZLERI NASİL DIŞLADI BİZ DE İNTIKAMİNİ ALACAGİZ BAŞKANİM SEN RAHAT OL AK PARTI GITSİN DİYER İLÇE LERE HİZMET SİN GİT SİN KILZILCİHAMAM TOPLANTI YAPSİNLAR SANKI HAYMANA HALKI İNSAN YİYORLAR GÖRECEGİZ HEP BERABER EROL AYTAÇ SAYGILAR HERKESE


Başlık:

HERZAMAN YANINDAYIZ

02:14:00

Gönderen:

ONUR ÇELİK

1/3/14

Adam gibi adamsın başkanım sonuna kadar yanındayız......


Başlık:

oranları şaşırmış heralde

21:08:25

Gönderen:

ebruli

1/3/14

oy aranlarını şaşırmış heralde yüzde yedi diyecektin bu iş bitmiş hala orandanmı bahsediyon


Başlık:

BÜYÜKSÜN BAŞKANIM

19:09:20

Gönderen:

OОUZHAN YÜCEL

28/2/14

BAŞKANIMA SEVGİ VE SAYGILARIMLA...................


  Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin