Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

İNSAN CİNSİNİN YARATILIŞ GAYESİ:
01/05/2014

Ahmet DANIŞMAN Haymana Müftüsü
YANİ: NİÇİN YARATILMIŞIZ?
Yüce Rabbimiz Allahu Teâlâ, insan cinsini en güzel surette yaratarak, yer yüzünü, gökleri, yer altındakileri ve yerle gök arasında canlı, cansız bütün varlıkları insanoğlu’nun emrine, hizmetine ve faydasına sunmuştur. Allahu Teâlâ, insanoğluna akıl vererek hepsinden faydalanma fırsat ve yetenekleriyle insanı donatmıştır. Diğer varlıkları da insanoğlunun emrine ve hizmetine âmâde kılmıştır. Fakat insanoğlunu da boşuna yaratmamıştır. İnsana aklıyla düşünüp karar verme kabiliyeti ve irade hürriyeti vererek, kitaplar göndererek, peygamberler görevlendirerek kendisine inanmaya, gönderdiği kitaplara tabi olarak kulluk yapmaya davet etmiştir. Kulluk görevlerimizin en faziletlisi ve en öncelikli olanının da namaz kılmak olduğunu hatırımızdan çıkarmayalım. Allahu Teâlâ, insanı gayesiz ve boşuna yaratmadığını âyetlerle bize açıklamaktadır: 
“Sizi boşuna yarattığımızı ve bize döndürülmeyeceğinizi mi zannettiniz?” (Mü’minûn Suresi- Âyet: 115)
“Ben insanları ve cinleri ancak bana kulluk etmeleri için yarattım.” (Zariyat uresi- Âyet: 56)
“O (Allah) ki, hanginizin daha güzel davranacağınızı sınamak (imtihan etmek) için, ölümü ve hayatı yaratmıştır. O (Allah), mutlak galiptir. Çok bağışlayıcıdır.” (Mülk Suresi- Âyet: 2)
“İnsan kendisinin başıboş (olarak) bırakılacağını mı sanıyor?” (Kıyamet Suresi- Âyet: 36)
“Kim zerre miktarı bir hayır işlerse, onun mükâfatını görecek. Kim de zerre miktarı bir kötülük işlerse, onun cezasını görecektir.” (Zilzal Suresi- Âyat: 7-8)
“Şunu iyi bilin ki üzerinizde bekçiler, değerli yazıcılar vardır, onlar yapmakta olduklarınızı bilir. (yazarlar ve tespit ederler).” (İnfitar Suresi- Âyet: 10-12)
“Andolsun, insanı biz yarattık ve nefsinin kendisine fısıldadıklarını biliriz ve biz ona şah damarından daha yakınız. Iki melek (insanın) sağında ve solunda oturarak yaptıklarını yazmaktadırlar. İnsan hiç bir söz söylemez ki, yanında gözetleyen, yazmaya hazır bir melek bulunmasın.” (Kaf Suresi-Âyet:16-18)
“(Kıyamet gününde insana) Kitabını oku. (Kendini görve hayatını izle). Bu gün sana hesap sorucu olarak kendi nefsin yeter. (kendin de huküm verebilirsin).„ (İsra Suresi- Âyet: 14)
Değerli okuyucularım! Demek ki bu dünyaya gelişimizin asıl gayesi, bizi nice güzellikler ve özelliklerle yaratan ve sayamayacağımız kadar nimetleri bize bahşeden, gözlerin görmediği, kulakların duymadığı, insanın akıl ve hayaline gelemiyecek kadar nimetleri cennette mü’min kulları için yaratıp hazırlayan ve bizi cehennemden kurtaracak yaratıcımız, kurtarıcımız, sahibimiz, dostumuz olan Allah’a inanmak ve O’na kulluk etmektir. Allah’ın emir ve yasaklarına uyarak yaşamaktır. Yani bu dünya hayatımız, anlamsız bir varoluş olmadığı gibi, ölüm de sonu hiçlik olan bir yok oluş değildir. Aksine bu dünya hayatımız, bir hayırlı faaliyetler alanı ve imtihan yeridir. Ölüm ise bu dünyadaki yaptıklarımızın, ibadetlerimizin karşılığını bulacağımız ebedi varlık sahasına geçişi sağlayan bir davetiyedir.
Bu dünya hayatının geçiciliğini Peygamberimiz (S.A.V.) şöyle açıklamıştır. “Ben dünyada bir ağaç altında gölgelenip sonra bırakıp giden bir yolcu gibiyim.„ (Riyazus-Salihîn Cilt:1) buyurmuştur.
Manisa/Soma’daki maden faciasında 301 şehidimizin ruhlarına Allah’tan rahmet yakınlarına sabr-ı cemil, yaralılara şifalar dilerim. Hepimizin başı sağolsun. Türkiyenin başı sağolsun. Allahu Teâlâ, milletimizi bu çeşit felâketlerden ve âfatlardan muhafaza eylesin. Amîn
.
Neylersin ölüm herkesin başında,
Uyudun uyanamadın olacak.
Kim bilir nerde, nasıl, kaç yaşında
Bir namazlık saltanatın olacak
Taht misâli o musallâ taşında.  
         
Necip Fazıl Kısakürek
 
Sayın okurlarıma ayrı, ayrı sevgi, saygı ve selâmlarımı sunar, Allah’a emanet ederim.

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " İNSAN CİNSİNİN YARATILIŞ GAYESİ: " Haberine Yapılan Yorumlar

Başlık:

SANDALYE

23:05:33

Gönderen:

VATANDAŞ

23/5/14

Hocam camii içerisinde sandalye-tabure gibi şeylerin üzerine oturarak namaz kılmak caizmi.. bu bir hırıstiyanlık adeti değilmi.. bu konuda cemaate bişiyler söylüyormusunz.. yoksa sizi örnek aldıkları içinmi öyle davranıyorlar(namaz kılıyorlar diyemiyorum).. bi aşçı ömer dayı var yeminle adamın yürümeye ayakta durmaya hayrı yok ama oturuyor yere o şekilde namaz kılıyor fakat arka tarafda çok rahat normal namaz kıla bilecekler sandalye-taburedeler. bir müftü olarak cemaate iyi örnek olmayı düşünürmüsünüz.gerçekten rahatsızsanız emekli olmayı düşünüyormusunz.bilirsiniz hani derlerya imam neyse hocam lütfen bu durum normalmiş gibi ğörülmeden bitsin saygılarımla


  Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin