Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

RAMAZAN AYI VE RAMAZAN ORUCUNUN HİKMETLERİ
27/06/2014

Ahmet DANIŞMAN Haymana Müftüsü
Evveli rahmet, ortası mağfiret ve sonu da cehennemden azad olan miladî 2014, hicri 1435.inci yılı Ramazan ayının bu akşam ilk teravih namazını kılacağız.Yarın ise Ramazan ayının birinci gününün orucunu tutacağız inşallah. Oruçlarını tutacağımız, namazlarını kılacağımız mübarek Ramazan şerif ayını, hepimiz ve İslâm âlemi hakkında affımıza, mağfiret olmamıza, birlik ve beraberlik içinde yaşamamıza vesile kılmasını Yüce Rabbimizden niyaz ediyorum. Bakara suresinin 183. ve 185 âyeti kerimelerinde ramazan ayı ve oruç hakkında Yüce Rabbimiz: "Ey iman edenler! Oruç, sizden önce gelip geçmiş ümmetlere farz kılındığı gibi size de farz kılındı. Umulur ki (günahlardan) korunursunuz." "Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kur'an'ın indirildiği aydır..." buyurmuştur. Peygamberimiz Hazreti Muhammed (S.A.V) de şöyle buyurmuştur."Her kim inanarak ve mükâfatını Allah'tan umarak Ramazan orucunu tutarsa geçmiş günahları mağfiret olunur." 
"Oruçlunun iki sevinci vardır: Biri iftar vaktinde, diğeri de kıyamette (tutmuş oldukları oruçlarının mükâfatı olarak) Allah'ın Cemali ile müşerref olduğu zamandır. Andolsun ki, oruçlunun (açlıktan dolayı) ağzının (nefesinin) kokusu Allah katında misk kokusundan daha sevimlidir." "Oruç tutunuz, sıhhatlı olursunuz." "Ramazan ayının evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu da cehennemden kurtuluştur. Oruç sahibini (oruç tutanı) ateşten koruyan bir kalkandır." "Birinizin oruçlu günü oldu mu çirkin sözleri ağzına almasın. Kaba saba konuşmasın. Şayet birisi kendisine sataşırsa, aman (başımdan git) ben oruçluyum deyiversin." "Oruç da Kur'an da kıyamet günü  kul için şefaat edeceklerdir." " Azîz ve Celîl olan Allah'u Teâlâ buyurdu ki: Âdem oğlunun her ameli kendisinindir. Yalnız oruç müstesna. O, benim içindir. Onun mükâfatını ben (özel olarak) vereceğim. Oruç, ateşe karşı siperdir..." (Riyazüs-Salihin Terc. C.2 Sayfa 485)
"Her şeyin zekâtı vardır. Bedenimizin, sağlığımızın zekâtı da oruçtur." "Ramazan ayı girdiğinde cennetin kapıları açılır, cehennemin kapıları kapanır, (büyük) şeytanlar bağlanır."
Değerli Din Kardeşlerim:  En mütekâmil din olan yüce dinimizin bütün emir ve yasaklarında, inanç ve ibadetlerinde, bildiğimiz ve bilemeyeceğimiz kadar, hikmetler, faydalar ve Müslümanları olgunlaştırma yönleri vardır. Yani namazlarımızda, oruçlarımızda, zekatlarımızda, hac ibadetlerimizde, kurbanlarımızda, Allah'u Teâlâ'ya, âhirete, cennet ve cehenneme olan inanç sistemlerimizde sayısız hikmetler, faydalar ve güzel ahlakî eğitim yönleri vardır. Nitekim Ramazan ayı gelince, oruçlar tutulur, namazlar kılınır, kötülükler en az seviyeye düşer. Evlerde, camilerde bolca Kur'an'lar okunur, hatimler yapılır ve iftar sofraları kurulur. Zengin, fakir, patron, işçi, amir, memur, iftar sofralarında bir araya gelirler. İftarlar yapılır, dualar edilir. Böylece zengin, fakir, amir, memur, patron, işçi arasında birlik, beraberlik ve kardeşlik duyguları pekişir. Zengin, fakir arasındaki kıskançlıklar, zalimce düşünceler ve bencillikler körelir. Toplum huzur ve güvene kavuşur.
Bütün bu saydığımız ibadetler, etkinlikler ve İslâmi güzellikler kadın, erkek, büyük, küçük demeden toplumun bütün kesimleri tarafından beraberce yapıldığından her kesimin özellikle çocukların ve gençlerin hatıralarında bütün hayatları boyunca unutamayacakları fizikî ve rûhî yönden olumlu etkiler hatıralar ve güzellikler bırakır.  
Oruçlarımız aynı zamanda ahlâkımızı da güzelleştirir. Adeta inanları ve oruç tutanları melekleştirir. Kötü huylardan ve kötü alışkanlıklardan uzaklaştırır. Ramazan ayında oruçlarımız sayesinde bir takım iyi huylar kazanarak güzel bir ahlâk eğitimi yapmış oluruz. Ramazanda zekâtlar,  fitreler, yardımlar ve iftar sofraları vererek fakirleri sevindirmekle ne kadar güzel işler yapmış olduğumuzu yaşayarak öğrenmiş oluruz. Bu sayede kardeşlikler pekişir, birlik ve beraberlikler kuvvetlenmiş olur. Ramazanda oruçlar tutarak, beş vakit namazlar, teravihler ve kaza namazları kılarak topluca ibadet etmenin mutluluğunu yaşarız. İyilikler yaparak, Kur'an'lar, hatimler  okuyarak ölülerimizi rahmetle anarız. Kur'an'lar ve vaazlar dinleyerek dinimizi ve Kur'an'ımızı öğrenmemiz sayesinde ruhumuzun nasıl ferahladığını yaşayarak tadarız.
Oruç, merhamet duygularımızı geliştirir. Açlığın ve susuzluğun ne gibi duygular olduğunu kişi bizzat yaşayarak daha iyi anlar ve merhamet damarları kabarır.  
Oruç, oruç tutanları maddî ve manevi kötülüklerden korur. Bir ay boyunca oruç tutanlar ellerine, dillerine ve bellerine hakim olmayı, içki, kumar, fuhuş, sigara gibi kötü ve zararlı alışkanlıklardan uzak kalarak nefislerini ve  ruhlarını terbiye ederler ve bu sayede cehennemden de azad olarak cennetliklerden olurlar. İslamî ahlâkı yaşayarak adeta melekleşirler. 
Oruç, sağlığımızın korunmasında da vesile olur. Nitekim Peygamberimiz (S.A.V) : “Oruç tutunuz, sıhhat bulursunuz.” buyurarak bu durumu bize haber vermiştir. Nasıl ki makineler, fabrikalar senenin belli zamanlarında revizyona ve bakıma alınırsa, insan vücudunun da senede bir ay revizyona alınması ve dinlenmesi gerekir. Oruç, bize verilen nimetlerin kıymetini daha iyi bilmemizi sağlar. Yani insanlar ellerinde olan nimetlerin kıymetini, nimetler ellerinden çıktıktan sonra daha iyi anlar ve bu anlayış insana onları daha iyi korumasını, daha iyi değerlendirmesini ve sayısız nimetleri kendisine veren Allah'a daha çok  şükretmesinin önemini anlamasına vesile olur. Yani oruçlarımız nimetlere şükrümüzü artırmamıza vesile olur.
Oruç, oruç tutanlara sabretmesini de öğretir. Esasen sabırlı olmak İslâmın övdüğü güzel huyların başında gelmektedir. Peygamberimiz (S.A.V) de: "Sabretmek, dinin yarısıdır." buyurmuştur. Sebretmeyen nice insanlar vardır ki, büyük zararlara uğramışlardır. Dünyalarını ve âhiretlerini mahvetmişlerdir.
Ramazan ayındaki oruçlarımız, namazlarımız özellikle Kadir gecesi hepimizin affımıza mağfiret olmamıza ve bin aydan (83 yıl 4 aydan) daha hayırlı olan Kadir gecesini ihya ederek bolca  sevaplar elde etmemize vesile olmaktadır. Allah'a hamdolsun ki Allah'u Te'âlâ, bizi namazlarımızla, oruçlarımızla, başta Kadir gecesi olmak üzere mübarek gecelerle ve Kur'an'ı Kerim'i göndermekle de bizi şereflendirmiş, bize doğru yolu göstermiş ve cennetine gitmemize vesile olacak bolca sevaplar kazanmamızın yollarını bize öğretmiştir. Bu güzel duygularla tekrar Ramazan-ı şerîfinizi tebrik ediyor, kılacağınız namazlarınızda ve tutacağınız oruçlarınızda Allah'tan kolaylıklar diliyor, sevgi, saygı ve selamlarımı sunuyorum. Allah'a emanet olunuz.

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " RAMAZAN AYI VE RAMAZAN ORUCUNUN HİKMETLERİ " Haberine Yapılan Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır.  Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin