Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

DOĞALGAZDA HAYMANA’NIN ADI GEÇMEDİ!
10/08/2012

Zaman Gazetesinde yer alan bir habere göre Türkiye genelinde nüfusu 10 Binin altında olan 60 ilçeye Doğalgazın BOTAŞ tarafından götürüleceği haberleştirildi. Haberde Haymana’nın adının geçmediği görüldü.

Hafta içinde Zaman Gazetesinde yer alan bir haber dikkatimizi çekti. Haberde Türkiye Genelinde nüfusu 10 Binin altında olan toplam 60 ilçeye doğalgaz götürüleceği belirtiliyordu.
Ankara ilçeleri arasında sadece Beypazarının adı geçerken, Haymana’nın isminin yazmadığı görüldü. Her toplantıda özellikle Haymana yaşlılarının yöneticilerden istediği doğalgaz hizmetinin ne zaman ilçemize geleceği merak ediliyor.
Zaman Gazetesinde yer alan haberi olduğu gibi gazetemizde paylaşıyoruz: “1,3 milyar lira zarar açıklayan BOTAŞ, nüfusu 10 binin altında olan 60 ilçeye doğalgaz götürülmesi için çalışma başlattı. Özel şirketlerin kârlı olmadığından rağbet etmediği küçük ilçelere yönelik boru hattını BOTAŞ inşa edecek. Yatırımın faturası ise Hazine'ye kesilecek.Nüfusu 10 binin altında olan küçük ilçelerin doğalgaz boru hatlarını BOTAŞ inşa edecek. Parayı ise Hazine ödeyecek. Enerji Bakanlığı'nın küçük ilçelere doğalgaz ulaştırılması için yaptığı çalışma Başbakanlık'a sunuldu. Gerekli işlemlerin tamamlanmasının ardından şartları uygun olan 60 ilçeye doğalgaz ulaştırılacak. Yapılacak yatırımların geri dönüşüm süresi ise en fazla 30 yıl olarak hesaplandı. BOTAŞ; nüfus, konut sayısı ve iklim şartları gibi kriterlere bakarak gaz talep eden ilçelerle ilgili gerekli bütün bilgileri içeren fizibilite çalışmasını da tamamlandı. Çalışmada mevcut dağıtım bölgeleri dışında kalacak ilçelere yapılacak yatırımların usul ve esaslarına yer veriliyor. Çalışmaya göre doğalgazın belirlenen ilçelere gerekli besleme (bağlantı) hatları BOTAŞ tarafından yapılacak ve bedelini Hazine ödeyecek. Gaz ulaştırılacak ilçeler listesini değiştirmeye Bakanlar Kurulu yetkili kılınıyor.
Doğalgaz Piyasası Kanunu gereği Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun lisans verdiği 63 dağıtım bölgesine doğalgaz ulaştırıldı. Halen 64 il, verilen lisanslar kapsamında doğalgazı konut ve sanayide kullanıyor. Şehirlerin sınırlarına kadar ana iletim hatlarını Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ) yaparken, şehir içi gaz şebekesini ilgili lisans sahibi dağıtım şirketi kuruyor. Özel şirketler, tüketimi çok düşük olduğu ve kârlı olmayan küçük yerleşim yerlerine ise gaz akışı sağlamıyor. Enerji Bakanlığı'nın, Başbakanlık'a sunduğu çalışmada doğalgaz dağıtım şirketlerinin küçük ilçelere yatırım yapmaması sebebiyle BOTAŞ'ın ön çalışma yaptığı bilgisine yer veriliyor. Bakanlık çalışmasına açıklık getirdi: "Doğalgaz talep miktarlarının mevcut doğalgaz dağıtım lisans sınırları içerisinde kalan ilçelere kıyasla düşük olması ve doğalgazın ulaştırılması için gereken şehir besleme hatlarının (bağlantı hatları) da maliyetleri itibarıyla ekonomik olmaması nedeniyle dağıtım şirketleri bu kapsamdaki yeni ilçe taleplerine olumlu bir yaklaşım göstermemektedir." BOTAŞ'ın çalışmasıyla 60 ilçeye 877 kilometre uzunluğunda hat döşenecek. Böylece toplam 1 milyon 796 bin nüfusa doğalgaz ulaştırılmış olacak. Yapılacak yatırımın toplam tutarı 72 milyon 565 bin dolar, toplam gelir ise 8 milyon 604 bin dolar olarak hesaplandı.”
Haberde de yer aldığı gibi Bakanlar Kurulu istediği taktirde 60 ilçe arasında Haymana’nın da olabileceği görülüyor. Siyasilerimize ve yöneticilerimize duyurulur.
 


Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " DOĞALGAZDA HAYMANA’NIN ADI GEÇMEDİ! " Haberine Yapılan Yorumlar

Başlık:

HAYMANANIN SUÇU NE

05:42:26

Gönderen:

VATAN SEVER

16/Agustos/2012

OY DEDİNİZ ALDINIZ ŞUNU YAPIN DEDİNİZ YAPTIK SIRF HAYMANAMIZA BİRAZCIK BİRŞEYLER OLSUN DİYE DOĞAL GAZIN VANASI HEMEN YANIBAŞIMIZDA AMA MALESEF İLÇEMİZE GETİREMEDİKTEN SONRA NEYE YARAR


  Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin