Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

Haymana Gazetesi


HAYMANA ARŞİVLERİ
17/08/2012

GÖLBAŞI KARACAÖREN KÖYÜ TARİH İÇİNDE KÜÇÜLEN HAYMANA

TARİH İÇİNDE KÜÇÜLEN HAYMANA
Tarih: 12/1/1950 Sayı: 3/10457 Dosya: 76-371    Fon Kodu: 30..18.1.2 Yer No: 121.97..16.
Ankara ili Karagedik ve Selametli Köyleriyle Karacaviran ve Gölbek Köylerinde gerçek kişilere ait arazinin kamulaştırma ve dağıtma işlerinin yapılması.
Karacaören köyünün ilk adı Karacaviran'dır. Köyün tamamı Türkmendir. Köy oğuzların Bozok Boyunun Beydili Oymağına mensuptur. Osmanlı döneminde İç Anadolu’dan Rakka eyaletine sürülmüştür diğer Türkmen boyları ile birlikte. Rakkada şimdilik Diyarbakır halep arasında kalan bölgedir. Rakka’da Arapların baskıları sonucunda tekrar Anadolu’ya dönmenin yollarını aramışlar ve Adana Kozan civarına yerleşmişlerdir. “Sürgün edilmelerinin sebebi yerleşik köylülerin şikayetleri ve otoriteye karşı gelmeleridir” Adana Kozan'da yine aynı sıkıntılardan dolayı Osmanlı Devleti tarafından yeniden iskana tábi tutulup tekrar eski yerleşim bölgelerine, yani İç Anadolu’ya geçişlerine izin verilmiştir. (1860- 1865) Nevşehirin Kozaklı ilçesi ve Kırşehirin Çiçekdağı ilçeleri civarına, oradanda 1865-1870 yılları arasında şuanki yerleşim alanına, yani Haymana  Karacaören Köyüne yerleşmişlerdir.
Karcaviran’ın Bağlı olduğu Yenice Bucağı ve Güneyindeki köyler ile Kuzeydoğusundaki köyler. 1860 Yılı dağıtılan arazi planı.
Yazar: Peter Benedict Turkey: Geographic and Social Perspectives adlı kitabında Karacaviran köyü hakkında yukarıdaki planı çizmiş ve şunları söylemiştir.
“1860 Yılında yerleşen 23 aileye devlet tarafından ince şeritler halinde verimli işlenebilir 110’ar dönüm arazi eşit olarak dağıtılmış. Zaman içerisinde bu eşitlik bozulmuştur.
Karacaviran köylüleri daha önceleri Göçebe Türkmenler olarak yaşamaktayken, 1860 yılında Karacaviran köyüne Tüm geleneklerini yaşatarak iskan edilmişlerdir. Çevre Köyler Gölbek, Totak ve Çeltek’in de Karacaviran’a gelen aynı kabileler tarafından kurulduğu söylenmektedir. Komşu köylerde Karacabey Kabileleri yaşamaktadır. İlk yerleşmeden itibaren Karacaviran köyünde gerçek bir ağa olmamıştır.”
Dâhiliye Vekâleti (içişleri Bakanlığı)‘nın 1928 yılında yayınladığı Son Teşkilatı Mülkiyede Köylerimizin Adları isimli neşriyatında zaten Haymana’ya bağlı olan  Karacaviran (Karacaören) köyü yeniden Haymana kazası Yabanhamamı nahiyesine bağlanmıştır.
Karacaören Höyüğü
Ankara-Konya karayolunun güneybatıya ayrılan Haymana asfalt yolu üzerinde olan Karacaören köyünün bitişiğindeki höyük, eteklerindeki  yerleşim alanıyla birlikte uzunluğu aşağı-yukarı 300 m. genişliği 150 m. yüksekliği ise 10-15 m. kadardır. Höyük üstü ve eteklerde yapılan araştırmalara göre çok çeşitli, kaliteli ve bol Eski Hitit ve Erken Bronz çağı seramiğine rastlanmıştır. Kap formları arasında yayvan gaga ağızlı kaplara, ağız kenarları içe ve dışa dönük tabak ve vazolara, küp ağızlarına ait parçalar vardır. çoğu iyi fınnlanmış ve perdahlanmış olan bu parçalar siyah ve bordo renktedir.
Karacaören Camii:
Karacaören Köyü‘nde bulunan caminin kuzey cephesinde bulunan mermer Osmanlıca kitabede: Sahib‘ül hayrat ruhiçün Fatiha. Sene 1300 (1883) yazılıdır.
Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü Arşivi‘nde kayıtlı bulunan 29 Cemaziyelahir 1302 (1885) tarihli, Mehmed oğlu Bekir Çavuş Vakfı vakfiyesinden de caminin bu tarihten daha önce yapıldığını öğreniyoruz. Dikdörtgen planlı, kesme taştan yapılmış, ahşap tavanlı, çatılı, minareli bir yapı olup, onarıma ihtiyacı vardır.
Karacaören Camii güneybatı dış cephe.
(Tarih İçinde Gölbaşı, Abdülkerim Erdoğan, Gölbaşı Belediyesi, 2008)
Karacaören Köyü Yeni camii
KAYNAK: T. C. KÜLTÜR BAKANLIĞI ANITLAR VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜGÜ IX ARAŞTIRMASONUÇLARI TOPLANTISI ÇANAKKALE http://www.-karacaorengolbasi.com.Cumhuriyet  arşivleri, Turkey: Geographic and Social Perspectives  Yazar: Peter Benedict,Erol Tümertekín,Fatma Mansur

 


Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " HAYMANA ARŞİVLERİ " Haberine Yapılan Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır.  Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin