Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

Haymana Gazetesi


MUHTARLARLA MİLLİ PARK TOPLANTISI
15/05/2015

Haymana’nın Milli Park ilan edilmesinin ardından tüm kurum ve kuruluşlar bilgilendirilerek üzerlerine düşen görevler anlatılıyor. Bu defa Muhtarlar konu ile ilgili bilgilendirildi.
8 Şubat 2015 tarihinde bakanlar kurulu kararıyla milli park kapsamına alınan Haymana’da Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü çalışma ekibi start aldı. 
Haymana Belediyesi Kültür Merkezi’nde yapılan bilgilendirme toplantısına; Haymana İlçesine bağlı 77 mahalle muhtarıyla, Haymana Kaymakamı Turan Erdoğan, Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut, Haymana İlçe Garnizon Komutanı Ömer Seyhan katıldı.
Milli Parklar çalışma ekibi adına söz alan Şube müdürü Selim Erdoğan, muhtarları Sakarya Meydan Muharebesi ve Tarihi Milli Park Projesi hakkında bilgilendirdi. Çalışma ekibinin hazırladığı belgesel ve sinevizyon gösterisi ilgiyle izlendi.
Toplantıda bir konuşma yapan Haymana Kaymakamı Turan Erdoğan; “Tarihi Milli Park Projesi termal turizm merkezi Haymana için büyük bir şanstır. Çanakkale’nin tüm dünyaya mal olmuş Milli Parkı ve Şehitliklerine her yıl yapılan ziyaretler, Çanakkale’nin sosyal, kültürel ve ekonomik yapısına büyük katkı sunmaktadır. Türkiye’nin ilk Parçalı Milli Park olma özelliğini taşıyan ‘’Sakarya Meydan Muharebesi ve Tarihi Milli Park’ı tamamlandığında, Haymana’nın tarihi turizmine ivme kazandıracaktır.” dedi.
Toplantıda söz alan Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut; “Milli Mücadele’nin kaderini değiştiren ve bütün dünyada yeni bir devletin kurulduğunu ilan eden Sakarya Meydan Muharebesi, Haymana İlçesi’nin bulunduğu topraklarda gerçekleşti.  Milli mücadelede bu topraklarda 10.000’e yakın şehidin 5713’ü Haymana’da canlarını feda etti. Ecdadımıza olan vefa borcumuzun yerine getirilmesinde emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum. Bu vatan uğruna gözlerini kırpmadan canlarını feda eden aziz şehitlerimizin ve kahraman gazilerimizi minnet, saygı ve şükranla anıyorum. Turizm bacasız sanayidir. Dünyanın en önemli suyuna sahip olan Haymana’mız termal turizmin merkezidir. Tarım açısından da ilçemiz ülkemizin en önemli hububat ambarıdır.’’
Bu arada tekrar söz alan Şube Müdürü Selim Erdoğan bazı konulara açıklamalar getirdi; “Şehit yerlerinin belirlenmesi, toprak altında savaştan kalan malzemelerin tasnifinde, muhtar arkadaşlarımıza büyük görevler düşmektedir. Biraz önce Sayın Belediye Başkanımız Özdemir Turgut’un verdiği şehit sayısı, resmi doğru rakamdır. Ancak bizim yaptığımız araştırmalara göre; bu savaşta 14.500 kayıp bulunmaktadır, 18.500 de yaralı vardır. Yunanlıların ölü sayısı da 23.000’dir. Bu arada sayın muhtarlarımızdan bir ricamız var. Haymana arkeolojik kalıntıların çok olduğu bir bölge, bu bölgede defineciler her tarafı tahrip ediyorlar. Şehitlerimize ait mezarlara zarar veriyorlar, lütfen defineci gördüğünüzde , jandarmaya haber verin.” dedi. 
Daha sonra bir konuşma yapan Doğa Koruma Milli Parklar Şube Müdürü Şahin ÇILGIN özetle şunları söyledi; “Bugüne kadar 45 şehitliğin taranmasında, 1000 şehit tespit ettik. Karasüleymanlı, Ataköy, Gedikli civarlarında 85 yaş üstü ve hafızası güçlü insanlarımızı tespite çalıştık. Onların hafızalarında, bu savaşı görmüş insanların anlattıkları bilgilere ulaşmaya çalıştık. Bazı bilgiler bulgular tespit ettik. Siz saygı değer muhtarlarımız bundan sonraki çalışmalarımızda bizlere rehberlik edeceksiniz, buna inanıyorum”dedi. 
Daha sonra söz alan Haymana İlçe Garnizon komutanı Ömer Seyhan “Şehit sayılarımızın belirlenmesinde Genel Kurmay Başkanlığımız nezdinde başvuruda bulunduk, Sakarya Meydan Savaşında bu bölgede şehit olanların isimlerini bize gönderdiler. Yaptığımız incelemelerde, en çok ağırlık Giresun Bölgesi olmakla beraber, ülkemizin her ilçesinde şehit bulunmaktadır. Bu çalışma ekibine Haymana saha taramalarında güvenlik kuvvetleri olarak yanlarında olacağız’ dedi. Daha sonra Eskikışla muhtarı İsmail Çiçek, Gültepe muhtarı Ramazan Işıklı, Karapınar muhtarı Celal Başaran, Evliyafakı Muhtarı Kemal Karaduman, emekli öğretmen Fikret Yalçınkaya, konu hakkında görüşlerini dile getirdiler. Çalışma ekibi toplantı sonrası Karabayır, Yılaneseri, tepelerinde incelemelerde bulundular, Kesikkavak mahallesinde savaşın geçtiği alanda incelemeler yaptılar.  Saha gezilerini sürdürecek olan ekibe; Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mustafa Eldemir, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Ahmet Özyanık ile Belediye Başkanı Özdemir Turgut eşlik edecek. Heyetin Ahırlıkuyu Mahallesinde müze kurulması düşünülen sahayı gezecekleri öğrenildi. Çalışma grubunun çalışma planı genel hatlarıyla şu şekilde düşünülmektedir; şehit mezarlarının tespiti, savaş mevzilerinin tespit edilmesi, anıların derlenmesi, anıt ve müze hazırlığının yapılması ve gerekli materyallerin toplanması, anıt ve şehitlik yerinin tespit edilmesi.
 
 

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " MUHTARLARLA MİLLİ PARK TOPLANTISI " Haberine Yapılan Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır.  Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin