Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

HARMANIN TADI YOK
24/07/2015

Verimin yüksek olmasına rağmen buğdaydaki kalitenin oldukça düşük olması ve bununda fiyatlara yansıması çiftçiyi kara kara düşündürüyor.
Bol verimli geçen hasadın neşesi hububata biçilen değerle birlikte kedere dönüştü.
Haymana Ticaret Borsasında hızlanan alımlardaki fiyatlar beklentileri karşılamayınca çiftçi kara kara düşünmeye başladı. 
Rekoltenin bu yıl oldukça iyi olmasına rağmen son yağışların özellikle buğdayda kaliteyi düşürdüğü ve başta pas hastalığı olmak üzere çeşitli hastalıklara sebep olması nedeniyle fiyatlar son yılların en düşük seviyesinde seyrediyor.
Girdi maliyetlerinin hızla artması sonucu kar edemeyen köylü, bir de düşük fiyat şoku ile karşılaşınca, yüzünden düşen bin parça oldu.
Hafta içi Haymana Ticaret Borsasında fiyatlar yaklaşık olarak şu şekilde seyretti.
Anadolu Beyaz Sert Buğday; 0,735-0,780
Anadolu Kırmızı Sert Buğday; 0,735-0,850
Diğer Kırmızı Sert Buğday; 0,710-0,765
Düşük Vasıflı Beyaz Buğday; 0,640-0,742
Düşük Vasıflı Kırmızı Buğday; 0,600-0,685
Standart Dışı Buğday; 0,590-0,650
Arpa(Yemlik); 0,586-0,600
TMO ise buğdayı sınıfına göre 0,724 ila 0,860 Krş arasında alıyor. Ancak TMO’nun Standart Dışı buğdaya müdahale alımı yapmaması ve gelen ürünlerin çoğunun Standart dışı olması çiftçilerin mağduriyetini ikiye katlıyor.  
Üreticilerin bir diğer şikayeti de borsada tüccarların ihaleye fazla katılım göstermemesi. Özellikle öğleden sonraları ihaleye 2-3 tüccarın katılarak fiyatları istedikleri seviyede tutarak birbirleri ile paslaşma olarak görülüyor.
Çiftçi; “Haymana memleketimiz hem biz kazanalım hem buranın tüccarı kazansın diyoruz. Ancak bizi sanki Polatlıya mecbur ediyorlar. Evet bu yıl kalite düşük ancak bu yıl tüccarlar biraz daha duyarlı olabilirler. Zaten zararına  bu işi yapıyoruz. Bir gün bizde toprağımızı terk edersek bu kime yarayacak? Onun için herkes biraz daha birbirini anlamalı. Haymana çiftçisini Polatlı tüccarına yem etmeyin. Allah’tan bu yıl ofisin desteği var eğer o da olmasaydı çerez parasına alın terimiz heba olacaktı” dediler.
 
 
 

Bu yazıya toplam 13 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " HARMANIN TADI YOK " Haberine Yapılan Yorumlar

Başlık:

Yazık

19:00:28

Gönderen:

Haymanalı

10/8/15

Kuyruğuna basılmış gereksiz 2 kişi çıkmış burada saçma sapan yorumlar atıp insanları borsanın üzerine kışkırtmaya çalışıyor ama nafile kurumsal yapı nedir anlamını bilmez amacını bilmez burada gelir yorum atar klavye delikanlısı :) hiç kimse merak etmesin HAYMANA TİCARET BORSASI projeleri ve başarılılarıyla Türkiye Genelinde isim yapmış bir kuruluştur günden güne de daha iyiye gitmektedir kimler gelmiş kimler geçmiş ÖZER`lerin ne kadar çiftçi dostu olduğunu herkes iyi bilir özellikle bu gereksiz yorumları atanları babaları amcaları daha iyi bilir ;) Cumhurbaşkanı ve Başbakanın tanıdığı bildiği bir Ticaret Borsası ve Başkanı var kıymet bilen çok o yüzden sizin gereksiz yorumlarınızı dikkate alan yok boşa enerji harcamayın :)


Başlık:

Cüneyt ÖZER

15:42:30

Gönderen:

Abdullah Kaya

8/8/15

Cüneyt Özer Burda babanı amcanı dedeni savunma dersine iyi ÇALIŞ.Çayınız kahveniz eksik olsun Madem o kadar düşünüyorsunuz köylüyü polatlıdaki haline acıyorsunuz gidin polatlıdaki haymanalıya sahip çıkın.Özerler olmasa borsa olmazmış.Bu yorumlarla güldürmeyin milleti kendinize.Özer ler in hepsi küsmüs birbiriyle neden acaba ? Bırakın dalavereleri ya olduğunuz gibi görünün yada göründüğünüz gibi olun4


Başlık:

Abdullah Kaya beyfendi

23:29:46

Gönderen:

cüneyt

7/8/15

Kendi ağzınla söylüyosun Borsa=Çalış Çalış = Borsa onlar olmazsa borsada olmaz Özerler elini bi borsadan çeksinde sen o zaman gör borsayı.Ayrıca hiç değilse adamların çayı kahvesi içiliyor Başkası olsa borsanın kapısından içeri kimseyi sokmaz.En yakın Polatlı borsasına bi gidin bakın bir sorun olduğu zaman muhatap bulabiliyormusunuz acaba,camın arkasında işlem yapıyorlar. burda memurlarla iç içesin hal hatır sorup işini görüyorlar,diğer dairelerdeki gibi insana .... muamelesi yapmıyorlar hiç değilse.Ama bu Haymana`da nankörlük diz boyu .ondan sonra bi kurum kapanınca vahhh vahhh tühh tühhh.Kendi ayağımıza sıkmayı çok iyi biliyoruz milletçe.Bizde bu Milliyetçilik duygusu böyle olduğu sürece Haymana beş para etmez kusura bakmayın.siz Polatlıya gitmeye devam edin.


Başlık:

Harmanın Tadı Yok Borsanın Güveni yok

17:42:01

Gönderen:

Abdullah Kaya

5/8/15

Yönetim Kurulu Başkanı Servet Özer Çalışlı Borsa Meclis Başkanı Erdal Özer Çalışlı Borsa Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Özer Çalışlı Borsa Meclis Başkan Yardımcısı Hasan Emektar Çalışlı Borsa Genel Kurul Delegesi Tuğba Özer Çalışlı Borsa Meclis Üyesi Ferhat Karahöyük Çalışlı Borsa Genel Sekreteri Lokman Sarı Çalışlı Borsa Muhasebecisi Müjdat Hakbilir Çalışlı Borsa Tescil Sorumlusu Oğuz Özer Çalışlı Borsa Kantar Sorumlusu Osman Koyuncu Çalışlı Borsa Numune Alma sorumlusu Çalışlı Borsa falan filan sorumlusu Çalışlı Şu borsa web sitesi ve onu dizayn edenler o kadar mı bilinçsizler :) Misyon ve Vizyona şunu yazmışlar; -Kurumsal yapısını sürekli iyileştirmek (Kurumsal yapı Çalışlılar ile iyileştiriliyor) -Üyelerimizin ihtiyaçlarının en iyi şekilde karşılanması (Üyelerde hep Çalışlı :)) -Bilgi, beceri ve yetkinlik ile donatılmış personel yapısı (....)


Başlık:

Erol kimin tetikçisisin?

06:48:59

Gönderen:

Hasan

4/8/15

Erol kime y ardakçılık yapıyorsun ve bu konuda ne kadar ödüllendirildin? Ben haymanalıların yorumlarına ve gazetemizin haberine göre yazdım kulağımada hoş şeyler gelmedi. Haymanalı değilim edebiyatlarıda sökmüyor.Bal gibi haymanalısın.Yoksa yabancı isen bu yardakçılık neyi nesi?Sonra gazetemizin haberinde onlarca haymanalıların üzüldüğü cümleleri görmemezlikten gelme gözün kör değil.Girdi maliyetlerinin hızla artması sonucu kar edemeyen köylü, bir de düşük fiyat şoku ile karşılaşınca, yüzünden düşen bin parça oldu.


Başlık:

haymana

17:32:03

Gönderen:

Sait

4/8/15

1 2 kişi var onlarda olmasın halımız perişan sadece haymanada değil ppolatlıda da aynı 1 sene bekliyoruz yine fiyat yok yine fiyat yok ilacı para mazotu para gubresi para daha çok tüccarın gelmesi lazım ama gelen tüccarında sakat olmaması lazım çiftçi dolandırılmaya alışkın zaten


Başlık:

BUОDAY BEDAVA

19:35:45

Gönderen:

MUROL

3/8/15

.....E PİRİNÇ GİBİ BUОDAY GÖTÜRDÜM AMA HAFTA SONU OLDUОU İÇİN FIRSAT BİLİP 650 YE ALDI..İŞTE BUDUR TÜCCARIN VİCDANI..BUNU YAPTIRAN DEVLET ZATEN ÇİFTÇİYE NE ZAMAN DEОER VERDİKİ...BUОDAY DÜŞTÜ DAP GÜBRESİ 1850 YE ÇIKTI..


Başlık:

BORSA

17:07:06

Gönderen:

Ali

3/8/15

ben geçenlerde borsadaydım çiftçinin biri güzel buğday çıkardığı için fiyat 900 den satışı oldu borsa başkanı da bunun karşılığında diğer çiftçilere örnek olduğu için Çeyrek Altın hediye etti çiftçiliğini yap senede 3 defa yerine 10 defa gir tarlana ondan sonra fiyatı al git hiç kimseyi suçlamaya gerek yok suçlu bilinçsiz çiftçilik yapanların gelip orada burada ahkam kesmesi Allah Servet Özerden razı olsun o olmasa buğdayın tonu 500 lira değer bilin yoksa piranha gibi yerler hepimizi


Başlık:

Borsa

19:37:04

Gönderen:

Erol

2/8/15

Hasan hür idaremle yazıyorum ve haymanalı olmadığım halde yazdıklarımı iyi oku ! Sen kimin .... onu bilemem ama izlenimlerin çok yanlış her 10 çiftçiden 9`u Borsa başkanından Allah razı olsun diyor Allah başımızdan eksik etmesin diyor Servet Özer olmasa buğday bedava diyorlar bu yorumları size yazdıranlara selam söyleyin Servet Özer Haymananın en büyük işadamlarındandır adamlığının sadakasını verse adam olacak bir sürü insan var Allah SERVET ÖZER`den razı olsun olayları bilmeden yorum atmak saçma olur böyle ... itibar etmeyiniz.


Başlık:

küçük olsun benim olsun salakları

05:41:36

Gönderen:

Hasan

31/7/15

haylmanada bu borsa dalaveresi yapanların ilmiğini çekmek gerekir. TMOfisi buna çözüm bulsun korku dağları ile bu baskıcı simsarcılara fırsat veriyor.haymanalının yorumu bunu doğruluyor.


Başlık:

borsa

07:49:15

Gönderen:

haymanalı

30/7/15

Haymana borsasına yabancı Tüccar gelmemesi için en büyük engeli ve zorluğu yapan Borsanın başkanıdır. Kanıtı Polatlıda EMEK UN SANAYİİ Fabrikasının sahibi Adil ÇINAR a sora bilir. ve gerceyi ögrene bilirler.


Başlık:

tekel

13:53:32

Gönderen:

hasan

27/7/15

BUNE KARDEŞİM YAA HER SENE AYNI BORSA TEKELİN ELİNE GEÇMİŞ GİBİ ARTIK MAHSULE BAKARAK DEYİLDE KEYFE KEDERE GÖRE FİYAT BİCİYOLAR BORSA SENELERDİR İKİ ÜÇ KİŞİNİN ELİNE KALMIŞ BORSA BAŞKANI ZATEN ALLAHLIK ÇİFCİYLE Bİ İLGİSİ ALAKASI YOK GERÇİ HAYMANAYLADA ALAKASI YOK KIŞIN MASALARDA YAZIN TURNELERDE KİM DÜŞÜNÜR ÇİFCİNİN MAHSULİ TEK HEDEF ÇİFCİYİ NASIL KANDIRIRIZ BEN ŞAHSEN ÜÇ SENEDİR POLATLIDA MAHSULİMİ VERİYORUM EN AZINDAN NEYSEE DEYERİNİ İLK ELDEN SÖYLÜYOLAR BİZİMKİLERDE OOO TOPU ONA ATIYO O ANA ATIYO CİFCİDE PESS EDİYOO UYANIN CİFCİ KARDEŞLERİMM UYANINN BİZİM KESİNTİLERLE BUNLAR SALTANAT YAŞIYOLARR


Başlık:

Ofis ve HAYMANA

20:12:22

Gönderen:

tayfun benli

25/7/15

Haymanada yapilan bu haksiz ve usulsuz borsa ticareti bizzat basbakanlik mustesarligina bildirilmis olunup,sayin buyugumuzun tavsiye ve emirleri altinda Polatli,Gölbasi,Konya ve Bala ticaret is adamlari ve ofisleri ile gorusulmus olunup insallah tez zamanda rekabeti artirmak maksatiyla ILCEMIZE TESRIF EDIP Haymana da hububat ve bakliyat alImI YAPILACAKTIR.ILGILILERE DUYURULUR.


  Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin