Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

Haymana Gazetesi


HAYMANA ARŞİVLERİ
07/09/2012

POLATLI BABAYAKUP KÖYÜ

TARİH İÇİNDE KÜÇÜLEN HAYMANA
Tarih: 29/B /1136 (Hicrî) Dosya No:318 Gömlek No:16184 Fon Kodu: C..EV..
Ankara'da vaki Seydi Ali Vakfı'ndan Baba Yakup Zaviyesi mahsulüne oradaki voyvoda tarafından el uzatıldığından meni. g.tt,
Tarih: 20/Ş /1233 (Hicrî) Dosya No:224 Gömlek No:11151 Fon Kodu: C..EV..
Ankara'da Büyük Haymana kazasına tabi Baba Yakup köyündeki Baba Yakub Zaviyesi vakıf arazisi hududunun belirlenmesiyle, sipahilerin o mahalle müdahalelerinin men'i.
Tarih: 8/6/1945 Sayı: 19463 Dosya:  Fon Kodu: 30..11.1.0 Yer No: 175.15..9.
Ankara'nın Haymana ve Polatlı ilçelerine bağlı Abdulkerim ve Babayakup köyleri arasındaki iki ilçe arası sınırın tesbiti.
Babayakup köyü 1945 yılında Haymana İlçesinden ayrılarak Polatlı İlçesine bağlanmıştır.
İlçenin kuzeydoğusunda, Haymana ilçe sınırına yakın, Haymana ve Dereköy kaynak sularından beslenen Babayakup Deresi vadisinde bulunan köy, ilçe merkezine 21 km uzaklıktadır. Eskiköseler, Türkşerefli, Yaylabeyi, Çokören ve Kayabaşı köyleri ile komşudur. Roma döneminde iskan gören yörede Yukarıöz (Tırkaz) mevkiinde büyük mermer blok taşlarla inşa edilmiş antik bir “mabet” yapısı kalıntıları bulunmaktadır. Ayrıca Horoztepe, Kepez ve Demirtepe antik yerleşmeleri vardır. Halen bu yerleşmelerde ve köy içinde antik mermer yapı malzemeleri görülür. Konar-göçer Türkmen Yörükan ailelerinin iskan gördüğü köyde,Türkmen babası olan “Baba Yakub (Hacı Yakub, Yakub Dede)” türbesi bulunmaktadır. 1530 yılı belgelerinde köyün adı “Çerik” olarak geçmektedir. Bu tarihlerde Çerik Köyü 29 hane ve yıllık 2344 akçe yıllık vergi geliri vardır. Ayrıca Vakıflar Genel Müdürlüğü Arşivi’nde “Babayakub Köyü Camii Vakfı” kaydı bulunmaktadır.
Yukarıöz mevkiinde bulunan doğal mağaraları, vadi yatağında kayalıkları ve Babayakup deresi vadisi ile köy doğal güzelliklere sahiptir. Kuru ve sulu tarım yapılan yörede buğday, arpa, pancar, ayçiçeği, soğan, kavun ve karpuz yetiştirilmektedir. Göçmen mevsimlik işçi çalıştrılır. Koyun, keçi ve yerli ırk sığır beslenir. Sulama amaçlı bir gölet bulunmaktadır. İçmesuyu ve kanalizasyon şebekesi mevcuttur. Çok amaçlı köy konağı, 1963 yılında yapılan camisi bulunan köyde, ilköğretim Çokören Köyü’nde taşımalı olarak sürdürülmektedir. Halen yerleşmede Gökhasanlar, Ördekliler, Abbaslar ve Hacıömerler sülalelerine mensup aileler yaşamaktadır. Haymana ve Ayaş köyleri ile Çokören, Kayabaşı köylerinden göç almıştır. Türkmen geleneğinin hakim olduğu köyde geleneksel mimari kerpiç ve toprak damlı evlerdir. Bazlama, gözleme ve höşmerim geleneksel yemekleridir. 2000 yılında 247 nüfusa sahiptir.
Babayakup Tırkaz Mabedi
Babayakup Köyü, Yukarı Öz (Tırkaz) mevkiinde köy merası içinde yer almaktadır. Güneye doğru alçalan bir tepe üzerinde büyük mermer blok taşlarla inşa edilen Roma dönemine ait olduğu sanılan mabet 7,00 x 7,30 metre ölçülerindedir.Tabanı büyük blok taşlarla kaplıdır. Giriş kısmı güneyde olup, iki tarafında iki sütun oluşturmaktadır. Mabet yapımında kullanılan taşlar kalitesiz mermerlerdir. Ayrıca Babayakup Deresi batısında sivri bir tepe üzerinde gözetleme kulesi olarak kullanılan mermer mimari bloklar bulunmaktadır.
Kaynak:Osmanlı arşivleri,Cumhuriyet arşivleri,Abdulkerim Erdoğan Tarih içinde Polatlı 2007

Hazırlayan
SAMİ ÜMÜT
Haymana Kaymakamlığı Emekli Yazı İşleri Müdürü


Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " HAYMANA ARŞİVLERİ " Haberine Yapılan Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır.  Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin