Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

“HAYMANA TURİZM KENTİ OLACAK”
08/01/2016

Haymana Kaymakamı Turan Erdoğan, Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Yıldırım ve Başköşe Yazarımız Yavuz Çifçi’nin hazırladığı soruları yanıtladı. Erdoğan; Haymana’nın önünün açık olduğunu, 5 yıl için de ilçemizin akın akın insanların geleceği bir tar
    Bu haftaki konuğumuz Haymana Kaymakamımız Sayın Turan Erdoğan oldu. 
   Erdoğan ile Haymana’nın bugünü ve yarınını değerlendirdik. 
     Sayın Erdoğan sorularımızı içtenlikle yanıtladı.
-Sayın Kaymakam, Haymana’nın genel gidişatını nasıl değerlendiriyorsunuz?
     İlk geldiğim günden itibaren ısrarla şunu söyledim, Haymana’nın küçük ve rutin işlerle kaybedecek vakti yok. O işler zaten bir şekilde yürüyor. Gelişmek büyümek için ciddi projeler lazım, bunlardan bir tanesi ulaşımdır. Ankara-Haymana ve Konya Bağlantı yollarının bitirilmesidir. Bu yollar bittiğinde önemli bir sorun aşılmış olacak. Bir diğeri de Haymana kendi potansiyelini kullanmalıdır. Israrla belirttiğimiz 3T, yani Tarih, Turizm ve Tarımda yapılacak hamlelerdir. Bunların içinde termali ele alırsak, termal kaynakların verimli kullanılması için profesyonel bir çalışma gerekiyor. Sıcak suyun tespitinden çıkarılmasına ve dağıtımına kadar profesyonelce düşünülmesi gerekiyor. 
Turizm bölgesinde yatırım yapacak insanların buraya çekilmesi lazım. Su potansiyelimiz bildiğim kadarıyla fazlasıyla var. Birkaç tane daha 4 ve 5 yıldızlı otellere yetecek suyumuz mevcut. Ancak kontrollü bir dağıtım ile bunu en faydalı şekilde kullanmak önemli. 
    Milli Park ilan edildik. Bu sayede 5 yıl içerisinde en az Çanakkale kadar önemli bir yer olacağız. Tarih turizmimiz canlanacak, buna doğa turizmi eklenecek. Mesela Demirözünde Türkiye’nin sayılı yarasa mağaralarından bir tanesi var. Diğer köylerdeki mağaraların bir envanteri çıkarılıp turizme kazandırılmalıdır. Ayrıca tarihi camilerimiz restorasyon edilerek, gerekli düzenlemeler yapılarak tarih turizmine açılabilir. Kutluhan Camii buna en güzel örnektir.
Tarih turizmi için Mangal Dağı ve Çaldağ Dağında çalışmalar devam ediyor. Buraların yolları yapıldı. Mesire alanları açılacak. Ayrıca yine Yılaneseri mevkiisine anıt yapılacak. Sağolsun Özdemir Turgut Bey Ankara Ticaret Odası ile görüşerek orasının bir an önce yapılması için uğraşıyor.
    Haymana’ya Milli Park Müdürlüğü kurulacak. Bu Müdürlük bağımsız bir kuruluş ve ciddi bir bütçesi var. Bu müdürlük için Askerlik şubesinin olduğu yeri vereceğiz. Kısacası bu çalışmalar ile Haymana’nın 5 yıl içerisinde gelişme adına önemli bir ivme yakalayacağını düşünüyorum.
-Haymana nasıl kurtulur?
     Doğa, tarih ve kaplıcalar bizde. Ancak tanıtım eksiğimiz var. Biz bu tanıtım için çalışıyoruz. Basında yer almaya uğraşıyoruz, fuarlara katılıyoruz, bilboardlarda yerler kiralayarak ismimizi duyurmaya çalışıyoruz. Otellerde bu konuda bir araya gelerek, “Otelciler Birliği” kurmalıdırlar. Reklam ve tanıtım harcamalarını beraber yürütmelidirler.
-Eksiklerimiz neler ve neler yapılmalı?
     Haymana göç veren bir yer, bunun için yatırımlar yapılarak bu göç tersine çevrilmeli. Tarımsal anlamda yeraltı suyumuz bol. Burada izinli kuyular açılarak her tarafta sulu tarım yapılabilir. Tarımda ürün çeşitliliği sağlanabilir. Seracılığa gerekli önem verilebilir. Pazarcı esnafı hep Haymanalı ama bunların birçoğu sattıkları ürünleri kendileri yetiştirmiyor. Bağcılık konusunda eskiden olduğu gibi  çalışmalar yapılabilir. Ayrıca artık organize sanayiler büyükşehirlerden dışarı taşıyor. Buraya da tarım ve hayvancılık üzerine İhtisas Organize Sanayi kurulabilir. Bunun için girişimlerde bulunularak çalışmalar yapılmalıdır. 
-Sizce Haymana’nın genel insan karakteri nasıl?
    Haymana’da yaşayan insanlar daha atak ve girişken olmalıdırlar. Ankara’da ve diğer yerlerdeki Haymana’lılar oldukça aktif ve girişimci insanlar. Bu insanlar bu atak ruhlarını Haymana’daki insanlara da aşılamalı ve aynı şekilde bir çalışma gerçekleştirmelidirler. Bu insanlar gelip Haymana’da yaşamasınlar ancak, Ankara ile burada bir ekonomik köprü görevi görsünler. 
-İlçemizde sizin gözünüzde başka eksiklerimiz var mı? 
     Eğitim sorunumuz var. Bu sorun fiziksel anlamda değil. Okullarımız yeterli, öğrencilerimizin eksikleri yok. Sınıflarımız kalabalık değil. Ancak öğretmenlerimiz burasını geçiş yeri olarak kullanıyorlar. Belli bir süre burada kalmaları, burada ikamet etmeleri lazım. Bu tüm memurlar için geçerli aslında. Burasını gelip geçici bir yer olarak görmesinler. geldiklerinden itibaren en az birkaç yıl burada kalsınlar. Hem daha verimli olurlar, hem de ekonomik anlamda katkı sağlarlar.
- Haymana Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfı’ndan kaç kişi nasıl faydalandı?
    2015 yılı içerisinde 5660 kişiye 730.000 TL nakti yardım yapıldı. Bu rakama dağıtılan kömür ve giyim gibi diğer kalemler dahil değildir. Bu kapıdan giren tüm mağdurlara bir şekilde yardım etmeye çalıştık. Ulaşamadığımız  kişiler muhtarlarımız aracılığıyla bize ulaşsınlar.
-Haymana’da görev yapmaktan mutlumusunuz?
     Hem de çok mutluyum. Hiçbir sıkıntımız yok. Küçük bir asayiş sıkıntımız oldu bir ara. Ancak bence Haymana Ankara’nın en güvenli ve huzurlu ilçelesi. Bazı hırsızlık olayları yaşandı. Emniyetten aldığım bilgilere göre bu hırsızlık Haymana’na dışından gelen kişiler tarafından yapılmış. Yoksa Haymana insanı asla böyle birşey yapmaz. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından en kısa sürede buraya MOBESE kamera sistemi takılacak, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün programına girdi. Bu yatırımla birlikte halkımız daha da rahat edecektir.
-Haymana kanaat önderleri ve STÖ’ler ile bir çalıştay yapmayı düşünüyormusunuz?
    Zaten sürekli bir araya gelerek görüş alışverişinde bulunuyoruz. Genel gidişatımız ile ilgili talep olursa yine biraraya geliriz. Kapımız herkese açıktır. Klasik toplantılarımızı zaten sürekli yapıyoruz. Ben istiyorum ki, bazı toplantıları Sivil Toplum Kuruluşlarımız organize etsinler. Bizi de davet etsinler. Benim üzerime ne düşerse yapmaya hazırım.
Son olarak biz Haymana’nın gerçekten hak ettiği yere geleceğine, önümüzdeki 5 yıl içinde ilçemizin kabuğunu kıracağına, insanların akın akın Haymana’yı ziyaret edeceğine, tarih ve turizm anlamında Haymana’nın önünün açık olduğuna inanıyorum.
    Gazetemizin sorularını içtenlikle yanıtlayan Sayın Kaymakam Turan Erdoğan’a teşekkür ediyor, başarılar diliyoruz.
 

Bu yazıya toplam 11 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " “HAYMANA TURİZM KENTİ OLACAK” " Haberine Yapılan Yorumlar

Başlık:

protokol kaymakamı değil kazım tekin ve S.erdoğan gibi ol

07:52:41

Gönderen:

ahmet

18/1/16

Eee hacı abi gibi .... ... . .. özdemir turgutu başımıza belediye başkan yapınca sonuçlar da öyle sırıtır.kaymakam bey de belediye başkanı dışında k imseyi tanımıyor tanımak istemiyor.Aslında görünürde çok mütevazi bir insan ve sempatik ama haymanada onun bu sempati durumunu bitirdiler sağolsun bizimkiler.İki kaymakam vardı kazım tekin ve süleyman erdoğan gibi ol ki seni daha çok sevelim sayın kaymakamım.


Başlık:

makam

03:06:50

Gönderen:

haymana

17/1/16

bızde sadace makamları işgal eden hıc bır ısyapmayan sozum ona kendılerını ıdarecı amır sanan zıhnıyetler oldukça bu memleket gerıye gıder okadar amırımızz mudurumuz var kactanesını tanıyor vatandaşlarımız ben bırtanesını tanımıyorum burasını yangelıp yatmayerı gorenlerın ayıbıdır haymananın bu halı kımsede lafla peynır gemısı yurutmesın kaymakambey halk haymana sızı sız halkı haymanayı tanımıyosunuz onun ıcın bence iş yapmıyosanız beyanda vermeyın tıpkı dıger yonetıcıler gıbı


Başlık:

Irkçı Delikanlı Haymanalılardan Ne Kötülük Gördün?

04:41:25

Gönderen:

Yusuf

16/1/16

Irkçı delikanlı!Şimdiye kadar Haymana`da kaç kişi senı ırkçılık için sopaladı,ırkçılık yaptı?Mer insan;delikanlı ve mert Haymana Kürtlerini tanımadığı halde onlara çamur atmaz.Senin her tarafın Haymanalı olsa ne yazar?Bir kere Haymana insanına,Kürt diye tepeden bakma iblisliğini gösteriyorsun ama bunu ırkçı diye boyayıp sulandırıyorsun.İblis kibirli davrandı,Allah onu lanetledi ve kıyamete kadar müsaade edip,cehennemi boylattırdı.Akıllı ol,insan ol, esas ırkçılığı kendin yapma. Delikanlı isen Haymana`da dile getir ırkçılık yapıyorsunuz diye sor.Ama baş başa bir araya gelelim ve medeni iki kardeş olarak bu sorunu tartışalım, ne dersin.Posta adresimi ve telefonumu Hüseyin Bey`den alabilirsin.Ancak sen de telefonunu bırakman ve posta adresini vermen şartı ile.


Başlık:

Proje Sunun Büyükşehir Başkanına Projeeeee

04:29:52

Gönderen:

Yusuf

16/1/16

Yerel yöneticiler Sayın Melih Gökçek Bey`in gönlünü yapsalar,dünyanın en iyi kaplıcasını yapar size.Ama haymanada bazı ör yargılı kişiler eleştiriden başka bir kabiliyetleri.Yahu bırakın adama insanca yaklaşın ve belediye yönetimi kafaları çalışıyorsa büyük bir proje sunsunlar.Lafla Haymana`nın suyu dünya 2.si edebiyatı yapmayın,utanın. Görüyorsunuz ki lafla peynir gemisi yürümüyor.Büyükşehirin yapamayacağı proje yoktur.Yeter ki belediyede akıllı insan varsa proje sunsunlar Melih Bey`e.Proje götürdünüz de Melih Bey hayır mı dedi?Haymana`ya üniversite mezunu belediye başkanı adayı gerekiyor.Ortaokul Lise mezunu kendini aşamamış kinci,hasetçi,birlik ve beraberlik ruhundan yoksun insanlar aday olmaya utansınlar,bir daha aday olmasınlar.


Başlık:

Yazik Haymana

07:05:06

Gönderen:

Kaan ögretmen

15/1/16

Uzun yillardir Haymanadayim. Haymanali degilim ama Irkci haymanalilardan daha cok haymanaliyim. Haymana turizm kenti olacakMIŞ... umarim kargalar bunu duymamistir. Bu insanlara yazik bu kente yazik..son 5 yildir somut tek birsey soyleyin? Bir tek olmlu bir hizmet tek bir reklam? Ne yaptiniz... sadece HAYMANALI KONUSUYOR iste acin bakin gazetenin geriye donuk yayinlarina hep ayni konular hep ayni sorunlar ve hep ayni bos konusmalar... göç eğitim yol acaba daha ne zamana kadar bunlar konusulacak? Cevabi basit sayin Gökcek buraya gelir hamamlarinizi alir oyle tesis oyle reklam yaparki sizlerde sadece bakarsiniz... sonra ceneniz yorulur zenginin malini konusmaktan... sizden ricam lutfen oz elestiri yapin. Haymanali kimdir? nasil idare ediliyor? Nasil olmali? Ve en onemlisi Haymanali yanlisi nerde yapiyor?


Başlık:

Duş al çık,bekleme yapma

00:28:09

Gönderen:

mustafa

14/1/16

Merhabalar; Eski hamama gittik,hamam demeye bin şahit gerek.Dinlenme odalarının yerinde yeller esiyor,neymiş değişim ve gelişim,üç tane soyunma kabini ,birde elbise dolabı,tıpkı nazarat hane gibi müşteri memnuniyeti diye hiçbir şey düşünülmemiş,artık bende gelmiyeceğim paramla rezil olmaya K.hamama gitmek hem daha ekonomik hemde daha konforlu,bu satırları yazmak da bana dokunuyor, ama gerçekleri yazmaktan da kendimi alamıyorum,Doğduğum,büyüdüğüm ve toprağında koştuğum canım HAYMANA`mı çok çok seviyorum .


Başlık:

Allah razı olsun

08:39:56

Gönderen:

Arif

14/1/16

Sayın kaymakamın inşallah dediginiz gibi olur yıllardır hep bu umutlarla yaşadık ama lakin hic birsey degismedi bundan sonra umarizki dediginiz gibi olur ve birazda milli parkları insanlarımıza daha detaylı anlatmamiz lazım bir çok insanımız gerçekten milli park projesinin haymanamiz için ne kadar önem taşıdığının farkında değiller ve haymana benim gözümde canakaleden daha önemli bir nokta kurtuluş savaşının kazanıldığı son nokta ve bugün Türkiye cumhuriyetinin kurulmasındaki en büyük faktor haymanadir eğer düşman haymanayi geçmiş olsaydi belki de bugün başkent olmayacaktı ama ne yazıkki devletimiz maalesef bugune kadar yeterince değeri göstermemiş inşallah bundan sonra tarihi milli park edilmesiyle birlikte basta devletimiz olmak uzere bu projede emegi sizlere şukranlarimi sunarim


Başlık:

Kaymakam bey..

15:44:42

Gönderen:

Kazim Peker Haymanalı

13/1/16

Kaymakam bey haymanada hiçbir yatırımcıya destek vermediniz. 12 eylülde huzur kalmadı. Bizim artık haymanadan da kimseden de ümidimiz kalmadi. Biz bu diyardan gider olduk, kalanlara selam olsun.


Başlık:

Eğitim şart

01:54:14

Gönderen:

otobüs

9/1/16

isterseniz altın kaplama hamam yapın Çanakkaleyi buraya getirip koyun otobüs işletmesini şoförleri muavinleri ( çoğunda oda yok ) ve de esnafı bazılarını ayırıyorum. Güzel konuşmaya misafire yabancıya kendi hemserisine nasıl davranacağını nasıl hitap edeceğini öğretmedikten sonra ne yapsanız boş.Buyur Abla mı ? Buyrun Hanımefendi veya beyfendi mi ?


Başlık:

haymananın sorunu yönetilememek

22:07:37

Gönderen:

ali kaya

9/1/16

haymana sizin kadar pasif bir kaymakam görmedi. ...... çıkın sorunlara bir bakın. ehaymananın en önemli sorunu yönetilememek


Başlık:

Ne olacak

20:22:27

Gönderen:

Osman

9/1/16

Haymana çağ termal, dünya termal ne olacak Sayın Kaymakamım. Atını her gelen serbest oyanatabili yormu orada...


  Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin