Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

“HAYMANA EKONOMİSİ CANLI”
15/01/2016

Bu haftaki konuğumuz Haymana Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi’nin başarılı Başkanı Mehmet Köse oldu. Köse ile gündemin nabzını tutmaya çalıştık.
    Bu haftaki konuğumuz  Haymana Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanlığını 5 dönemdir kesintisiz bir şekilde başarı ile yapan Mehmet Köse oldu.
     Köse Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Yıldırım ve Başköşe Yazarımız Yavuz Çifçi’nin sorularını yanıtladı.
 - Sayın Başkan; Odanızın genel durumu hakkında bilgi verirmisiniz? Kaç üyeniz var, bilançonuz, borç ve alacaklarınız ile ilgili son durum nedir?
    Kooperatifimizde üyelikten ziyade ortaklık hesabı vardır. Borçlanmalar çoğaldığında sınıf düzeyimiz düşer ve dolayısıyla finansmanımız kesilir. Bizim kooperatif olarak 550 ortağımız var. 2015 yılında 31 Milyon 500 bin TL ortaklarımıza para dağıttık. Bu 550 ortağımızdan 446 kişiye kredi kullandırdık. Sadece 14 ortağımızda alacağımız kaldı ve yalnız 2 ortağımız ile icralık olduk. Rakamlarda gösteriyor ki, durumumuz çok ama çok iyi durumda.
- Kooperatifiniz Türkiye’de ki diğer kooperatifler arasında kaçıncı sırada?
   Kooperatifimiz hakkında biraz bilgi vereyim. Kooperatifimiz 1955’te kuruldu. O yıllarda Gaziantep, Konya, Polatlı gibi birçok yerde yokken biz kurduk. Odamızın kurulmasında emeği geçen herkese minnettarım. Görevimiz ve kuruluş amacımız, küçük esnafa bir anlamda  kefil olarak kredi sağlamaktır. krediyi Halk Bankasından kullandırıyoruz. Ancak bu arada belirteyim, bankanın belirlediği şartlar ve kriterler önemli. Bu şartları sağlayan, kriterler uyan herkes parasını alır, olay budur. Ama bu kriterlere uymayanlara kooperatifimizin yapacağı fazla birşey yoktur. Dediğim gibi borçlanmalar çoğaldığında sınıfımız düşüyor. 2014 yılında 1. sınıf olan kooperatifimiz, 2015 yılının 3. ayında kriterlerden dolayı maalesef 2. sınıfa düştü.  
-Geçmiş yıllara göre üyeleriniz borçlarını daha mı kolay ödeyebiliyorlar, yoksa geçmişte alacaklarınızı daha mı kolay tahsil edebiliyordunuz?
    Biliyorsunuz faizler %52’lerden %5’lere düştü. Kesintiler %16 idi, sonra %5’e düştü, ancak 2016’da yılbaşından itibaren tekrar %7’ye yükseltildi. Bizler 60 ay’a kadar kredi kullandırıyoruz. Bu 5 yıla tekabül ediyor. Krediyi düzgün kullanan, verimli değerlendirenler 5 yılda rahatça ödüyor. Ancak lüks tüketim için kullananlar, misal arabasının modelini yükseltmek için kredi kullananlar da var. Bu bence doğru bir yöntem değil. Netice itibariyle faizlerin düşmesi elbette geçmiş yıllara oranla ödemelerin daha kolaylaşmasını sağladı.  Bu da hem bizi, hem de kredi kullanan esnafı rahatlattı.
- Önümüzdeki yıllarda Haymana siyasetinde yer almayı düşünüyormusunuz?
    Siyasete girmeyi iki defa ciddi manada düşündüm, ama nasip olmadı. İleride yine nasip olur mu? bilemem. Düşüncelerime uygun, her konuda anlaşabileceğim bir belediye başkanının yanında yer alabilirim, ancak belediye başkanlığı gibi bir düşüncem yok. Bizler artık yaşlandık, gençlere yer açmak, şans vermek lazım.
-Kaç dönemdir kooperatif başkanlığı yapıyorsunuz? Önümüzdeki dönem yine başkanlığa adaymısınız?
    1997 yılında başkanlığı geldim. 18 yıldır kesintisiz başkanlığı yürütüyorum. Normal seçim takviminin yanında bir defa erken seçime gitmek zorunda kaldık. Bir anormal durum olmaz ise 2018 yılına kadar da başkanım yani 5 dönem başkanlık yapmış olacağım. Tekrar kooperatif başkanlık düşünceme dönersek yine nasip, kısmet diyelim. O günkü sağlık durumum ve şartlar neyi gösterir bilemem. Bir de ortaklarımızın istemesi önemli, eğer istemezlerse köşeme çekilirim.
   Burada şunu belirtmek isterim, STÖ’leri yönetenler aşırı derecede adil olmak zorundalar. Odamızdan 51 köy istifade ediyor. Eğer bir köye yanlı davranıp, diğerini küstürürseniz bu olmaz. Yanlı uygulama yapmadan herkese, her esnafa ve her köye eşit davranmak lazım.
-Size göre Haymanadaki ekonomik ve siyasal genel durum nedir? Geleceği ile ilgili öngörüleriniz nelerdir?
    Ben şahsen Haymanadan umudumu hiç kesmedim, ekonomisi bence canlı. Hayatım Haymana için mücadele etmekle geçti. Yolların yapılması için, bir Organize Sanayi gelsin diye ve Turizm Bölgesi için mücadele ettim. Bunların yanında mutlaka doğalgaz Haymana’ya gelmeli. Nüfusumuzu korumak, insanları burada tutmak zorundayız. Bunun şartlarından birisi de doğalgazdır. Memuru amiri burada kalmalı. Birde kültürel ve sosyal faaliyetlere önem verilmeli. Eskiden Hıdırellez şenlikleri yapılırdı, sinemalar vardı, sirkler gelirdi. Bu ve buna benzer etkinliklerle sosyal hayat yeniden canlandırılmalıdır.  Taşımalı eğitim ile bir dönem kapandı. Bu iyi olmadı. Önce öğrenciler, sonra öğretmenler ve memurlar şehri terk etmeye başladılar. Bu insanları burada tutmak lazım. 
    Milli Park meselesi bence çok önemli. Bu işte çaba gösteren Sayın Kaymakamımız Turan Erdoğan’a ve Sayın Belediye Başkanımız Özdemir Turgut’a çok teşekkür ediyorum, çalışmalarından ve emeklerinden dolayı. Burası inanıyorum ki zamanla bir Çanakkale olacak. O zaman işte halkımıza çok iş düşecek. Yaratıcılıklarıyla, el becerleriyle, bazlamalarıyla, gözlemeleriyle, hediyelik eşyalarıyla üretecekler, kazanacaklar, kazandıracaklar. Kaymakamlık, Belediye ve  Halk Eğitim önderlik edecek, onlarda ekonomiye katkılarını sunacaklar.
- İlçemizin daha iyi yerlere gelmesi için en önemli hamlesi sizce ne olmalıdır?
   Öncelikle eğitimli, kaliteli ve yetişmiş bir nüfusa ihtiyacımız var. Bu nüfusu burada tutmak içinde çeşitli hamleler gerekiyor. Bu hamlelerin başında doğalgazın ivedi bir şekilde geitirilmesi lazım. Sonra ekonomik rahatlama için Polatlı’ya giden askeriyenin bir bölümü de buraya getirilmeli. Belirttiğim gibi Milli Park çok önemli, bunun katma değeri çok fazla olacak ilçemize. Bunun için herkes birşeyler yapmalı.
-Son olarak ne söylemek istersiniz?
   Buradan ayrılmak isteyen köyleri bir araya getirip, oturup konuşmak lazım. İhtiyaçlarını karşılamak, hizmet götürmek onların Haymana ile bağlarını koparmamak gerekir. Belediyenin köylere otobüs servisi koyması çok doğru bir hamle. Bunun gibi hizmetlerle onların gönlünü almak, beklentilerini belirlemek ve ona göre hareket etmek lazım. 
Sorularımızı içtenlikle yanıtlayan Başkan Köse’ye teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.
 
 
 

Bu yazıya toplam 11 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " “HAYMANA EKONOMİSİ CANLI” " Haberine Yapılan Yorumlar

Başlık:

yalaaan

19:09:36

Gönderen:

sukut

21/1/16

evet ekonominiz canlı kış ayı kömür satışları iyiiiii garip nörcek memmet bey millet faizle yaşıyor diyemiyorsun aa unutmadan seçim yakın ..... .......... ......  hayırlı olaaaaaaa


Başlık:

Haymana Bitmiş...

18:19:40

Gönderen:

Haymanali

19/1/16

İki yüzlü siyaset ile yıllardır Haymanayi yeyip bitirdiniz. Haymanaya iş yapacak adam lazım diyecem ama sanırım haketmiyoruz. Düne kadar cumhurbaşkanına söven adamlar bugün Ak Partili Belediye Başkanının yanindan ayrılmaz olmuş. .... ... ...... Ikili oynayarak küçük siyaset yapan adamlardan büyük işler beklemiyoruz. Siz koltugunuzun peşine koşun ancak. Bugün Haymana bitmişse sebebini uzaklarda aramamak lazım.. Ufku olmayan yöneticiler ve iki yüzlü siyaset güdenler...


Başlık:

30 sene başkanlık yap olsun bitsin başkanım

07:44:09

Gönderen:

Ahmet

18/1/16

Yeter başkan yeter insan b iraz utanır sana karşı saygımız var ama bu saygınlığı millete cinnet getirecek derecede yitirme.Ben aday filan olmam ama gençlerin önünü açın. birde yorumlardan haymana dışındaki bizden ayrılan yani haymanadan ayrılan oyacalılara fazla kredi veriyormuşsun. bunu ben kendim sizden duymak is tiyorum. yorumlara fazla itibar etmem.Ama yetki sahibinin de bu sözlere cevap vermesi gerekir.18 sene başkanlıktan sonra nasipse dersen hiç te ahlaki değildir.


Başlık:

Sancak düştü

06:02:59

Gönderen:

Kirve

18/1/16

Bunca yıldır STK Başkanlığı yapıyorsun. Geldiğin noktaya bak.haymana nin durumu iyiyse niye siyaset girebilirim diyorsun ki.esnaf kan ağlıyor .keşke siyasete girecem diye nalinada mihinada vurmayaydin.keşke aklımızda esnaflar hakkını savunan bir başkan olarak kalsaydın.keşke Sancağı duşurmeseydin.siyasete girince esnaf sana oy veririrmi başkan.


Başlık:

Sende mi Brütüs?

05:56:46

Gönderen:

Ali karaduman

18/1/16

Hem bir esnaf hemde bir sivil toplum örgütü vede Haymana da yaşayan ve yıllarını buraya adamis bir vatandaş olarak Esnafın durumu iyidir nasıl diye biliyorsun. Bir sivil toplum örgütü sayılır başkanlığını yaptigin kurum.Esnafın hakkını böyle mi savunuyorsyn.60 yasini geçtin başkan sende cekiniyorsan bazı şeylerden biz terkedelim buralari.


Başlık:

hayırlı olsun

21:32:37

Gönderen:

Esnaf kefalet

18/1/16

hayırlı olsun mehmet başkan meclis üyeliğiniz adaylardan bazıları seni listesine yazcağı bilgisi dolaşmaya başladı haymanaya daha iyi hizmetiniz olacağından şüphemiz yoktur..listesine yazan adaylar m...o...ve .t.. miş


Başlık:

esnaf kefalet

02:59:44

Gönderen:

esnaf

17/1/16

sayın başkan haymana esnafından kaclıralık alısverıs yapıyonuz cok merak edıyom 70 yasında 6 bın tl maas alıyon esnafın sırtında baya baya bır külfet oldnuzun farkındamısınız bencede bır hıçsınız


Başlık:

HAYMANAYI ÇÖKERTEN TEK ADAM

22:48:17

Gönderen:

HAYMANALI ESNAF

17/1/16

ALLAH`ını seven SESİMİZİ duyan yekili veye onu o koltukta tutan kişi kurum esnaf her neyse alsınlar artık.haymana ve haymana esnafı kurtulsun.fazla söze gerek yok...


Başlık:

.....

07:19:39

Gönderen:

selcuk

16/1/16

selam.aleykum baskanı samımı bulmuyorum madem belediye baskanlıgına aday olmuyosunuz genclere yer vermek ıstıyosunuz baskanlık dan neden kopamıyosunuz vesselam....


Başlık:

biraz cesaret

23:11:12

Gönderen:

Ahmet selim

16/1/16

Sevgili başkan ben çok iyi biliyorum ki Haymana daki bu kötü gidişin sizde çok iyi farkındasınız fakat ne siz nede diğer sivil toplum örgütlerimiz bu kötü gidişe dur diyecek cesarete sahip değilsiniz yada bu sizinde işinize geliyor.Haymana da şu anda suya sabuna dokunmayan bir kaymakam,yapabildiği en iyi şey ... olan bir belediye başkanı ve yok hükmünde olan bir ak parti ilçe başkanıyla tamamen başı boş durumda ve kimse bu gidişe dur diyecek cesareti gösteremiyor.maalesef üstüne üstün birde başkan gibi teşekkür edenler bile çıkabiliyor.Şimdi sayın köse esnaf kefalet başkanı olarak başarılı olsa ne olur olmasa ne olur.Sayın başkan belki de sizde geleceğe dönük küçük siyasi hesaplar içindesiniz ama şunu iyi bilin ki bu gidiş böyle giderse Haymana da esnaf mesnaf kalmayacak sizde midyat a pirince gideyim derken evdeki bulgur dan olacaksınız.inşlh ben inanıyorum ki bu kötü gidişe ve vurdum duymazlığa dur diyecek bir delikanlı mutlaka çıkacaktır.Bize düşen sadece sabırla beklemek


Başlık:

Pardon ne başarısı

08:13:07

Gönderen:

ali

16/1/16

Hayali oyaca esnafına kredi vererekmi başarılı oluyor yada sadece kütüğünde haymana yazıp haymanayı bilmeyen kamyonculara kredi vererekmi başarılı oluyor hayamanada esnaflık yapan haymananın kendi esnafına oy vermedi diye kırk bahane bulup kredi vermemek için elinden gelen her şeyi yapan köse benim nazarımda hiç hiçsin


  Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin