Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

“TEK YUMRUK OLMALIYIZ”
22/01/2016

Haymana’ya yön verenlerle röportajlarımız devam ediyor. Bu hafta Haymana Ticaret Odası Başkanı Ercan Özkan’a konuk olduk. Özkan ile Haymana’yı konuştuk.
     Röportajlarımız ile Haymana ekonomisine, siyasi hayatına, sosyal ve toplumsal yapısına, değişimine ve gelişimine ışık tutmaya çalışıyoruz.
    Bu hafta gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Yıldırım ve Başköşe Yazarı Yavuz Çifçi,Haymana Ticaret Odası Başkanı Ercan Özkan’a misafir olarak, değişik bir bakış açısı yakalamaya çalıştık.
 
-Sayın Özkan; Odanızın genel durumu ve üye sayısı hakkında bilgi verirmisiniz?
    Odamız 2 personel ve kendine ait  hizmet binası ile  295 kayıtlı üyesine hizmet vermektedir.
-İki dönemdir Ticaret Odası Başkanlığı yapıyorsunuz, size göre şimdiye kadar yaptığınız en önemli hizmet ne oldu? Odanızın çalışmaları hakkında nelerden bahsedebilirsiniz?
     2009 yılında seçilmiş bulunduğum Oda Başkanlığı görevimiz süresince devamlı koşturarak İlçemize bir şeyler kazandırmaya çalıştık. Bunlardan biri KOSGEB’e yapılan müracaatla o dönemde ilçemizde KOSGEB eğitmenlerince Girişimcilik eğitimi verilmiş ve bu eğitim sonrasında sertifikalarını alan kişiler KOSGEB’in hibelerinden faydalanarak kendilerine işyerleri açmıştır. İlçemizde en büyük eksikliğini hissettiğimiz bir banka şubesi konusunda da Halk Bankası’nın   yapılan görüşmeler neticesinde Genel Müdürlüğe vermiş olduğum taahhüt doğrultusunda açılacak banka şubesinin kirasının tarafımca verileceğini söyledim ve Halk Bankası Haymana Şubesi açıldıktan sonra da kirasını kendim 1 yıl süreyle bizzat kendi şahsıma ait olarak ödedim bu yüzden Halk Bankasının  Haymanamıza kazandırılmasında en büyük katkının tarafımızca yapıldığını söyleyebilirim. O dönem emeği geçen arkadaşlarıma teşekkür ederim. Ayrıca yeni ofisimizin Haymanamıza kazandırılması konusunda dönemin yöneticileri ile birlikte büyük bir gayret sarfetmiş ve elimizden uçup giden ofisi ekip halinde seferber olarak Haymanamıza kazandırmıştık. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.
-Daha önce TOBB’a bağlı Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nin Haymana’ya kazandırılması ile ilgili teşebüsleriniz olmuştu, sonuç alabildiniz mi?
    Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımla yaptığım görüşmeler doğrultusunda ilçemizde TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesine ait  Haymana’da bir üniversitenin açılmasını talep ettmiş ve sayın başkanımızda bu doğrultuda bize destek olacağını ifade etmişti. Ancak TOBB’un bizden istediği hizmet binalarının yapılması talebi dönemin yöneticileri tarafından kabul edilmemiş sadece alt yapısının karşılanacağı söylenmişti. O süreçte yapılan toplantıda paralı okul olması nedeniyle Haymana’ya bu öğrencilerin gelmek istemeyecekleri de fikir olarak ortaya atılmış olunca biz de geri çekilmek zorunda kalmıştık. Yalnız güzel bir müjde vermek istiyorum, inşallah en yakın zamanda TOBB’un il istişare toplantısı ilçemizde yapılacak ve bir meslek lisesinin Haymana’da faaliyete geçmesi konusu görüşülecek ve bu eser ilçemize kazandırılacak. Bu konuda Kaymakam ve Belediye Başkanımız da ellerinden geleni yapacaklarını ifade ettiler.
-Uzun zamandır STÖ’ler ve Mülki Amirler bir araya gelip, Haymana ile ilgili toplantı, çalıştay veya beyin fırtınası yapmıyorlar, ne söylemek istersiniz?
   Geniş kapsamlı bir araya gelmemiz ilçemiz için mevcut sorunların giderilmesi ve yeni fikirlerin ortaya konulması anlamında önemli sonuçlar verecektir. Biz her ne kadar zaman zaman birebir görüşmeler yapsak da toplu fikirlerin paylaşılması daha anlamlı olacaktır. Önceki yıllarda yapılan toplantılar bir şekilde meyvesini uzun yıllar sonra olsa da vermiştir. Dileğim birlikten, beraberlikten kuvvet doğması, geniş kapsamlı toplantılarımızın bir an önce başlamasıdır. Bu konuda ilk toplantıyı ben yapmaya hazırım ve ilçemizin mülki amirleri, sivil toplum örgütü başkanları, kurum müdürleri ve siyasi parti ilçe başkanlarını davet edeceğim.
- Size göre Haymana’nın en önemli sorunu nedir?
    Haymanamızın en önemli sorunu tanıtım, tanıtım, tanıtımdır. Üstüne basarak söylüyorum ilçemizin turizm konusunda yeterli payı alamamasın en büyük eksikliği tanıtım eksikliğidir. Biz oda olarak bu konuda üzerimize düşen görevi yapmaktayız ve her yerde İlçemizde bulunan tesisler ve suyumuzun kalitesinden bahsediyor, yaptığımız bu tanıtımlar neticesinde Ankara Sanayi Odası, Polatlı Ticaret Odası İlçemizde Meclis toplantılarını gerçekleştirmişlerdir. En yakın zamanda da Ankara Ticaret Odası İlçemize gelerek toplantılarını Haymana’da yapacaklardır. Bir diğer eksik de Haymana’da tanıtım ve turizm ofisinin olmamasıdır. Bu eksiğin de bir an önce giderilmesinde fayda vardır.
-Sizce Haymana makus talihini  nasıl yener, nasıl bir proje Haymana’nın kalkınması için yeterli olur?
    Haymanamızın makus talihinin kırılması için yapılmaya başlanan Konya Yolumuzun tamamlanmasının neticesinde ilçemize     yatırımların yavaş yavaş gelmeye başlayacağını düşünmekteyiz. Örneğin TOBB   başkanı ile yaptığım ikili   görüşmelerde ilçemizin en büyük sorunu olan işşizliğin önüne geçmek için  Haymanamıza sizlerle beraber bir Organize Sanayi bölgesi   kazandıralım dediğimde Başkan yol olmadıktan sonra sanayicinin yatırımcının gelmeyeceğini söylemişti. İnşallah bu Konya Yolumuzun yapılması ile birlikte ilçemiz kör nokta olmaktan çıkacak ve verilen sözler doğrultusunda Haymanamıza bir Organize sanayi bölgesi kazandırılması konusunda gerekli çalışmalara yeniden başlayacağız.
-Kaymakam, Belediye Başkanı, STÖ’ler ve siyasi partiler size göre başarılı mı? Eğer başarılı iseler hangi konularda başarılılar? Başarısız iseler neden başarısızlar?
    Bizler tabiki yöneticilerimizin ellerinden geleni yaptıklarına inanıyoruz. Ancak bir önceki sorunuzu cevapladığım gibi, bir araya gelip fikirlerimizi paylaşmamız, çalıştay oluşturmamız, ne yapabiliriz sorusuna cevaplar bulmamız konusunda hem fikir olmalı ve bu doğrultuda çok daha fazla toplantı düzenleyip enerji tüketmeliyiz. Bu toplantılar neticesinde hem yöneticilerimizin başarı çizelgesi ortaya çıkar, hem de ilçemiz gerçekten istediği hizmetleri er ya da geç alır.
-Oda Başkanlığı’nın yanında başarılı bir iş adamısınız. Bugüne kadar Haymana’ya kaç adet bina ve daire kazandırnız ve kaç tanesini satabildiniz. Daha başka yatırımlar da düşünüyor musunuz?
     Haymanamızda 6 blok yeni bina ve 85 daire ve iş yerleri yapmış bulunmaktayım ve bunların hemen hemen hepsi satıldı. Bu tür yatırımlara devam etmeyi düşünmekteyim ve bu konuda gerekli AR-GE çalışmalarımıza devam ediyorum.
-Haymana ekonomisi hakkında nasıl bir düşünceniz var?
   Haymana Ekonomimiz şu an itibariyle büyük bir durgunluk içerisindedir. Bu durgunluğun aşılması konusunda, Konya yolumuzun bir an önce tamamlanması,  Milli Park ilan edilen Haymanamızla ilgili yapılacak çalışmalar ve Turizmde yapılacak yatırımlar  neticesinde  durgunluğumuzu aşacağımız düşüncesi içerisindeyim. En büyük sorunlarımızdan bir tanesi de İlçemizde bulunan Bankalarımızın çalışmalarıdır. 2 tane Banka Şubesi Müdürümüz daha esnaflarımızı dahi tanımamaktadırlar. Esnafımızı tanımayan, onların ekonomisini bilmeyen bu yöneticiler ilçemiz esnafının kredi ihtiyaçlarını nasıl yerine getirebilirler. Esnafımıza binbir türlü zorluk çekmesine sebep olmaları hem bizi, hem halkımızı, hem de üylerimizi ziyadesiyle üzmektedir. İlçemizde yatırım yapmaya çalışan firmalara verilecek krediler konusunda özel bankaların gösterdiği hassasiyeti ve kolaylığı imkanlar doğrultusunda ilçemiz bankalarından da bekliyoruz. Bu şekilde olmaması durumunda ilçemize ait milli gelirimiz devamlı dışarıdaki bankalara akmaya devam edecektir. Bu yaşanan sıkıntılar yüzünden Özel bankaların şube müdürleri ilçemize sık sık gelmekte firmaları ve bizi sık sık  ziyaret etmektedirler biraz önce özel bir bankanın şube Müdürü konuğum olmuş ve Haymanamızdaki firmalara bankalarınca  bir teklifleri olacağını söylediler, sunulan bu teklifi inceleyerek en kısa zamanda kendilerine döneceğimizi söyledim. Özel Bankalar  firmalara her türlü kolaylığı göstererek kredilerden ve diğer imkanlarından faydalandırmaktalar.
-Önümüzdeki dönem tekrar Ticaret Odası Başkanlığına aday olmayı düşünüyormusunuz?
    6-7 senedir yürütmekte olduğum ve herkesle uyum içerisinde yapmaya çalıştığım Oda Başkanlığı görevimi üyelerimizin isteği doğrultusunda devam edip etmeme konusunda o zaman karar vereceğim.
-Hedefleriniz arasında siyasette aktif rol alma gibi bir düşünceniz var mı?
   Şu anda başarıyla ve uyum içerinde yönettiğime inandığım bir Oda başkanlığı görevim var. Haymanamıza faydalı olacağımı düşündüğüm anda ve o günkü duruma göre bakıp siyasete girip girmeyeceğime karar vereceğim. 
-Son olarak ne söylemek istersiniz?
   Allah’ın izniyle hep beraber elimizi taşın altına koyarak Haymanamızın en yakın zamanda gelişeceğine ve yaşanabilir bir ilçe olacağına inancım sonsuzdur. Bize bu röportaj imkanını sağladığınız için teşekkür eder çalışmalarınızda başarılar dilerim.
Biz de Sayın Başkan Ercan Özkan’a teşekkür ediyor, çalışmalarında ve hizmetlerinde başarılar diliyoruz.
 
 

Bu yazıya toplam 5 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " “TEK YUMRUK OLMALIYIZ” " Haberine Yapılan Yorumlar

Başlık:

Yaziklar oldun

22:11:28

Gönderen:

Serdar can

28/1/16

Sene 2002 nufus 51160.2014 nufus 31176.2015 nufus 28355. Soruyorum 2002 yilindan beri akparti pesinden kosup haymanayi gelistirdik diyensayin ozdemir turgut fahri usta savas kara haci aysu eyup gundogan ali cifci mehmet yildirim cahit tan ismail can rustem kandemir halit ozkan nihat demir aytekin yuzer rustu cekic davut guler oguz yucel ve sadece koltuk ve menfaatleri icin dernek oda baskanligina soyunan sayin ercan ozkan mehmet kose ali sivaci talip sahiner murat celebi ve bunlarin herseyine olur diyen sayin muhtarlarimuz soyleyin simdiye kadar haymanaya ne yaptiniz.hani gelisen buyuyen haymana.menfaatiniz icin ak parti yoneticilerini pesinize takarken haymanalilarin hakkini yediginizi hic dusunmedinizmi.haymanayi rant ugruna bitirirken hicmi vicdaniniz sizlamadi.yaziklar olsun ki haymanaliyim ve sizler gibi yoneticilerimiz var.


Başlık:

Güzel görüşme tebrikler

06:25:05

Gönderen:

Ahmet

24/1/16

Haymana gazetesini tebrik ediyorum. Hüseyin Bey ile Yavuz Beyi kutluyorum.Haymana artık tabiri caizse kıpırdamalıdır.Ancak sayın başkana şunu sormadan edemeyeceğim.Binaların anayolu bu kadar yakın olması hususunda eski belediye başkanı düşünmedi ise sizdemi düşünmediniz?Yarın bu yolun genişleyeceğini ve bırakın yol genişlemeyi, ne kadar kaldırım kalmış binaların önünde elinizi vicdanınıza koyup karar verin.Yazık oldu, bundan sonra da bu binaların yıkılacak hali yoktur tabi.


Başlık:

GERÇEKTENMİ

00:53:08

Gönderen:

MEHMET

23/1/16

memleketeki esnaflar için söyleminizle eyleminiz birbirirni tutumuyo sormak lazım kalkınmakla ilgili ilk önçe memleketteki esnaf kalkınması lazımki piyasaya canlılık gelsin ben burdan soruyorum 5 senedir ramazanlarda erzak verildi ticaret odası haymanada gidayla ilgili hangi esnafa basın aracılıgıyla teklif gönderildi kapalı kapılar arkasında cavuş ahpap ilişkileriyle göz yumuldu yoksulara giyim dagıltıldı soruyorum haymanada hangi manifaturadan giydirdiniz bi örnek göstertin insanların eline kagıt tutturularak mevcut adrese gönderdiniz nerde rengi atmış ,nerde defolu,miladı geçmiş giyisiler depoda çürümeye terk edilmiş giyisiler yardım adı altında insanlara bizat kendi bünyenizde dagıtınız bu hakmı şimdi kalkmışınız beyin fırtınası anlatıyosunuz pes dogrusu .2009/20013 yılları arasında kama oyu önünde soruyorum .. ... ... .... n oturum hakkı almıştır bu bizat vergi dayresi dekontlarında mevcuttur bu zihniyetle ancak kendi corbanızı karıştırırsınız.........


Başlık:

.....

07:56:20

Gönderen:

selcuk

22/1/16

s.a haymanın gelişmesine kım katkı sglamıssa allah razı olsun aeolun abılerim varolun


Başlık:

teşekkürler

06:04:22

Gönderen:

mehmet

22/1/16

Hep böyle düzeyli kişilerin başımızda olmasını temenni ederim.Gerçekten bankalar konusu çok önemli.


  Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin