Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

ÜRPERTEN OLAYLAR.. YAZI DİZİSİ
28/01/2016

HAZIRLAYAN: Yavuz ÇİFÇİ

AYAK-1


   Üniversiteyi kazanıpta, kalacağı yurda yerleştiğinde ondan mutlusu yoktu. Bir gencin hayatındaki dönüm noktalarında birisidir üniversite hayatı. Ailesinden bağımsızlığı, özgürlüğü acısıyla tatlısıyla o gün anlar ve bu tüm hayatını etkileyecek kararlar almasında hep bir başucu kitabı gibi yanında durur.
    Öğrencimizde ilk defa bu kadar uzak kaldığı ailesini ilk günlerinde yoğun bir şekilde özlüyor, günler geçtikçe ortama ve     arkadaşlarına alıştıkça özgürlüğünün tadını çıkarmaya başlıyordu.
    Yurt odasında 4 kişi kalıyorlardı. Adaptasyon sürecinden sonra Turan ile frekanslarının uyduğuna karar vermiş ve her yere onunla gitmeye başlamıştı. Zamanla bir kardeş gibi olacaklar, yedikleri içtikleri ayrı gitmeyecekti. Arkadaşı Turan her yönü ile uyuştuğu anlaştığı birisiydi, tek kusuru yatarken dahi ayağından çıkarmadığı çoraplarıydı. Alışkanlığı buydu besbelli, bu kadar kusur, kadı kızında da olurdu artık.
    Yurt binası eski köhne bir yapı, eskiden cezaevi olduğu zannedilen, zamanla çeşitli tadilatlar görmüş ve en son bugünkü halini almış bir yerdi.  Girişte bir kantin, yukarıdaki 3 kat ise yatakhanelere ayrılmıştı. Zemin kata ise banyo bölümü yapılmış, eski tarz bir hamam şeklinde oluşturulmuştu. Kısacası bir öğrencinin ya da kişinin temel ihtiyaçlarına göre konuşlandırılmıştı.
    Günler geçtikçe öğrenciler birbirleri ile kaynaşmış, koskocaman bir aile olmuşlardı. Odalar arasında misafirliğe gidilip geliniyor, çay kahve ve yemek alışverişinde bulunuyorlardı. Aralarında kağıt oyunları oynuyor, rekabetin o heyecanına tanık oluyorlardı. Sık kesilen elektrikler haricince ilk başta pek bir sorunları yok gibi görünüyordu. Bir de emekliliğini doldurduğu halde görevine hala ilk günkü heyecanıyla devam eden bir yurt görevlisi vardı. Yaşı 60’ı geçtiği halde bitmek bilmez bir enerjiyle nerdeyse günün 24 saati uyumadan sürekli koridorları dolaşır, öğrencileri gözaltında tutardı. İşgüzar bir yapısı, ciddi bir suratı ağır aksak bir konuşması vardı. Sevincini ve üzüntüsünü yüzünden asla anlayamayacağınız tipten birisiydi.
    Elektrikler kesildiğinde birkaç oda bir odaya toplanır, bir mum yakılır sohbet başlardı. Söz döner dolaşır hikaye anlatmaya gelirdi. Gecenin karanlığında elbette bu hikayeler korku ağırlıklı olur, birisinin koktuğunu hissettiklerinde onun üzerine yüklenmeye başlarlardı.
   Bu akşamlardan birisinde mum ışığında sohbete dalmışken ve yine korku hikayeleri anlatılırken kapı gıcırtıyla açıldı. Elinde bir mumla bir suliet kapıda belirdi.  İlk görünüşteki tedirginlik, kapıdan girenin tanınmasıyla sona erdi. Bu yurttaki emektar görevliden başkası değildi. Rahatladılar ve çay ikram edebileceklerini belirtip ranzanın birinde yer gösterdiler. Sohbet konusunu öğrenen görevli, yurt binası hakkında hoş olmayan şeyler anlatmaya başladı. Burasının tarihi bir cezaevi olduğunu, azılı mahkumların kaldığını, idam mahkumlarının infazını bugünkü banyoda yaptıklarını, bazı günlerde banyonun musluklarından kan aktığını ve gecenin ilerleyen saatlerinde banyoda çığlıkların duyulduğunu söyledi. Bu çığlıkların mahkumun idam edilirken ki çığlıkları olduğunu her öğrencinin yüzüne dik dik bakarak tane tane anlattı. Öğrencilerin gözlerindeki korkuyu görmek ister bir hali vardı. Öğrencilerinde gözleri büyümüş ve adeta nefes alamadan onu dinlediklerini farketmiş bu korkunun üzerine alabildiğine gitmişti görevli.
   Öğrencimiz ile yakın arkadaşı odalarına döndüler. Odadaki diğer iki arkadaşları elektrikler kesilince uyumayı tercih etmişler ve horlayarak uyuyorlardı. İki arkadaş ranzaya oturarak yurt görevlisin anlattıklarını yorumlamaya başladılar. Acaba gerçeklik payı varmıydı söylenenlerin?
    Korkmuşlar ama meraklarıda zirve yapmıştı. Saatlerine baktılar, gecenin yarısını çoktan geçmişti. Bir an göz göze geldiler ve banyoya inmeye karar verdiler. Merakları korkularını bastırmıştı. Acaba banyoda gerçekten musluklardan akan kanı görebilecekler ve çığlıkları duyabileceklermiydi? Merdivenleri inerek banyonun karanlığına karıştılar…
DEVAMI VAR...


Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " ÜRPERTEN OLAYLAR.. YAZI DİZİSİ " Haberine Yapılan Yorumlar

Başlık:

resimsiz iyi olmuş

07:32:40

Gönderen:

ahmet

29/1/16

resmi koymaman iyi olmuş abi gösterdiğimiz insanlar bu ne ya insan korkudan bakamıyor diyorlardı.


  Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin