Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

“HAYME” İSMİNİN ANLAMI
04/03/2016

Hazırlayan SAMİ ÜMÜT Haymana Kaymakamlığı Emekli Yazı İşleri Müdürü
   “Hayme” kelimesi Osmanlı Türkçesinde “Çadır” (Otağ) manasına gelmektedir. Osmanlı’da  “çadır” kelimesi “Devlet” manasında da kullanılmıştır. Hayme Ana ismi ise; çadır anası, çadırın direği ve “Devlet Ana” olarak anlam kazanmıştır. 
Karakeçili Yörüklerinin inanışında iki alem vardır. Birincisi ilahi alem, ikincisi ise kendi aileleri ile yaşadıkları dünyaları olan çadırlarıdır. Onlar için çadır küçük bir dünyadır, yani hayatlarında en önemli rol oynayan unsur çadırdır. Karakeçili Yörükleri gökyüzünü/gök kubbeyi yeryüzüne gerilmiş bir çadır, çadırın direğini de gök direğine benzetmişlerdir. Mitolojik Karakeçili tasavvurunda gök kubbenin direği olarak da kutup yıldızını (Demirkazık/altunkazık) düşünmüşlerdir. Kutup yıldızı rehber yıldız olarak yani karanlığı aydınlatan, bilinmezlikleri gideren, doğru yolu bulduran, yanıltmayan bir rehber olarak bilinir. Muhtemelen Hayme Ana, Kayı boyuna rehberlik ettiği için bu ünvanı/lakabı almıştır. Bilindiği gibi devlet Çadırının direği Hayme Ana, Eşi Gündüz Alp’in Caber”de veya Ankara”da vefat etmesi üzerine aşiretin idaresini ele alarak bir kutup yıldızı gibi rehberlik edip selametle Haymana Karacadağ’a oradan da Söğüt ve Domaniç’e ulaştırmıştır. 
Hayme Ana”nın gerçek ismi ile ilgili arşiv belgelerinde bir kayıt yoktur. Karakeçili  halk kültüründe aile büyüklerinin ismini koyma âdeti vardır. Ertuğrul Gazi annesinin ismini yaşatmak için torunlarına onun ismini vermiş olabilir. Osman Gazi’nin “Fatma” isminde kızı, ağabeyi Saru Batu Savcı Bey”in yine   “Fatma” isminde torunu, “Hatice” isminde bir kızı vardır. Ayrıca Orhan Gazi ve Yıldırım Bayezit’in kızlarının ismi de “Fatma” dır. II.Murat’ın ve Yavuz Sultan Selim’in “Fatma” ve “Hatice” isminde kızları vardır. II. Bayezit’in ve Kanuni Sultan Süleyman’ın “Fatma” isminde kızları vardır. Hayme Ana’nın gerçek ismiyle ilgili olarak “Fatma” ve “Hatice” isimlerinin ihtimali üzerinde durulabilir.
 

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " “HAYME” İSMİNİN ANLAMI " Haberine Yapılan Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır.  Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin