Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

ÜRPERTEN OLAYLAR.. YAZI DİZİSİ
11/03/2016

HAZIRLAYAN: Yavuz ÇİFÇİ
KÖPRÜ-3
   Herkesin üzerinden geçmeye korktuğu köprüde, delikanlı oturmuş sanki birileri ile konuşuyordu.  Ellerini kollarını sallayarak birşeyler anlatıyor, bazen gülüyor, bazen yüksek sesle bağırıyordu. Köprünün altına iniyor,  geri çıkıyordu. 
   Sabahları ise onu görenlerle ne konuşuyor, ne de gülümsüyordu, sadece yüzlerine dik dik bakıyor, sonra yoluna devam ediyor, akşama kadar onu kimse görmüyordu. Akşamları da yine kahvenin önünden bir hayalet gibi süzülerek köprüye doğru yol alıyordu. 
   Meraklılar hemen peşine takılıyor uzaktan onu gözlüyorlardı. Delikanlı köprüye geldiğinde o hiç kaybolmayan sis dahada koyulaşıyor, çoğalıyor ve adeta köpürüyordu. Delikanlının görüntüsü bazen sisin içinde kayboluyor,  sis biraz açıldığında ise hiç beklemedikleri bir yerden tekrar ortaya çıkıyordu. 
   Köylü ister istemez bu değişimden tedirgin olmuştu. Hatta o deli dolu saf delikanlının gülen yüzünü şen sesini ve yaptıkları şakaları özlemişlerdi. Ne olmuştu bu çocuğa böyle?
   Hareketleri ve suskunluğuyla birlikte yüzüde sanki değişmişti. Özellikle gözleri o duru kahverengilikten, simsiyah bir kömüre dönmüştü. Baktığı zaman insanın içini delip geçer gibi oluyordu. O bakışları üzerinde hissettiklerinde içlerinde bir ürperme peydah oluyor, anlamsız bir titreme nöbeti başlıyordu.
  “Kesin bu çocuk çarpıldı, ya da o köprüdeki yaratıklar bunun içine girdi” dedi, köyün softa takımından birileri. O günden sonra insan huy olarak, sima olarak bu kadar değişebilirmiydi?
   Asıl kan donduran haberi köyün dağda yatan çobanı verdi. Saf delikanlının köprüye gittiği akşamlarda suyun kan kırmızı aktığını ve söylentideki gibi ters aktığını yemin billah ederek söyledi. “Davarlarımı her gece burada aynı saatte sularım, tam da sizin anlattığınız gibi delikanlıda o saatlerde köprüye geliyormuş, koyunlar ürküp suyu içmekte tereddüt edince yakından baktım, o anlattığınız günden beri su kan gibi kırmızı ve tersten akıyor, bizim amcoğluna da gösterdim, o da şahit olsun” dedi.
   Çobanın bu sözü korkunun ve tedirginliğin üzerine tuz biber ekti. Herkesi daha çok bir merak, daha bir ilgi aldı. Delikanlıyı çekip konuşacaklar, gerekirse döverek ne olup bittiğini anlattıracaklardı. Köprüde ne görmüştü, kimlerle konuşuyordu, köylü ile neden konuşmuyor, acaip acaip bakıyordu, bir şekilde aslına ereceklerdi bu işin. 
   Akşam olmuş karanlık çökmüştü, kahvede birikmiş delikanlının gelmesini beklemeye başlamışlardı. Herkes saatine bakıyor, bir an önce gelmesini dört gözle bekliyorlardı. Bu defa gecikmişti, merakları büsbütün arttı. “Galiba gelmeyecek” diye söylenirlerken delikanlı göründü.  Evinden değilde dağ tarafından geliyordu. O tarafta gitmekte olan birkaç kişi onu görünce durdular. Delikanlı da onları görünce gülmeye başladı. Olaydan sonra ilk defa insanlara karşı güldüğünü gördüler. “Merhaba abiler nasılsınız, ne var ne yok” dedi. Daha da şaşırdılar. İşte o saf delikanlı tekrar eski haline dönmüştü. Delikalının yanına gelip hep beraber kahveye yürüdüler.
  Kahvedekilerde durumu görmüş, şaşırmışlardı. “Lan ne oldu oğlum sana kaç gündür, mezara yolladık, döndüğünde bambaşka biri oldun çıktın başımıza, anlat ne oldu sana böyle değiştin” dediler.
   Delikanlı biraz şaşkın, biraz mahcup anlatmaya başladı; “Abiler o gün mezara gidecektim, ama köprüye yaklaştığımda korkup amcamın dağdaki ağılına gittim. Bir haftadırda oradayım. Bana “Korkak” dersiniz diye köye hiç inmedim, ama sizleri özledim köye geri döndüm, e.. artık bir çay ısmarlarsınız bana…”  
SON

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " ÜRPERTEN OLAYLAR.. YAZI DİZİSİ " Haberine Yapılan Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır.  Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin