Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

SAKARYA ZAFERİ VE HAYMANA
14/09/2012

Ankara Üniversitesi Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü’nün gerçekleştirdiği, Haymana Belediyesi’nin sponsor olduğu “Sakarya Zaferi ve Haymana” isimli sempozyumun ikincisi düzenlendi.

 

Sakarya Zaferinin 91. yılı münasebetiyle 12 Eylül Pazartesi günü Kültür Merkezinde gerçekleşen Sempozyumun açılış konuşmasını Prof Dr. Temuçin Faik Ertan yaparak, Haymana’nın milli mücaledeki yerin ve önemine ilişkin bir konuşma yaparak perdeyi açtı.
Ertan’ın ardından Haymana Belediye Başkanı Hacı Aysu, katılımcılara yönelik bir hoşgeldiniz ve teşekkür konuşması gerçekleştirdi.
Programda Kaymakam Hüseyin Karameşe, Haymana’nın etnik yapısı, tarihi, coğrafi yapısı ve konumu hakkında bilgiler verdi. Karameşe Haymana’nın tarıma dayalı bir ekonomiye ve değerli bir kaplıca suyuna sahip olduğunu, Sakarya Zaferinin en önemli sahnelerinin Haymana’da yaşandığını, ancak bu önemli tarihe şimdiye kadar Haymana’nın yeterince sahip çıkamadığını ifade etti.
“Tarihini bilmeyenlerin geleceğini başkaları şekillendirir” diyerek sözlerine başlayan Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş ise yaptığı konuşmada, yakın tarihe bakıldığında Sakarya Zaferi ile birlikte Çaldağ’ın, Mangaldağının akıllara geldiğini, savaşın en kritik sahnelerinin burada cerayan ettiğini söyleyerek şunları kaydetti: “Bugün burada konuşuyor, bu havayı soluyabiliyorsak bir çok şehidimizin canları, kanları sayesindedir. Haymana’nın bu tarihi zaferde yeri ve konumu çok önemlidir. ‘Suyu sıcak, havası sert, insanı mert Haymana’ söylemini, bu yörenin insanları fazlasıyla haketmektedir.”
Rektör Erkan İbiş’in ardından Türkiye’nin ilk yüz nakli operasyonunu gerçekleştiren Haymanalı Prof. Dr. Ömer Özkan kürsiye çıktı.
Özkan, Haymanalı olmaktan gurur duyduğunu söyleyerek sözlerine başladı ve şunları kaydetti: “Sakarya Zaferi’nin en kritik sahnelerinin Haymana ve Polatlı’da yaşandığını bir çok kişi bilmiyordur. Yaşadığımız toprakların nasıl hakedildiğini, ne canların harcandığını bilmeyen, babadan kalma bir miras gibi görenlerin, tarihini unutanların olduğunu görüyoruz.” dedi. 
Haymana’nın, maddi ve manevi anlamda Sakarya Zaferi’ne çok şeyler kattığını söyleyen Özkan, İstanbuldaki padişaha rağmen, Anadolunun ortası Haymana’da Sakarya Zaferine muhteşem bir desteğin çıktığını, Savaşta Haymanalıların da canla başla mücadele ettiğini söyledi. 
Özkan ayrıca, Haymana’nın çok şifalı bir suya sahip olduğunu, sadece tanıtımda eksikliklerin yaşandığını, Haymana’nın dünyada Fransa’dan sonra ikinci şifalı kaplıca suyunun bulunduğunu, Haymana’nın gelişebilmesi için eğitime, sağlığa ve ekonomiye önem verilmesi gerektiğini, Haymana’nın her ne kadar küçüldüğü söylense de 35-40 bin nüfusa sahip olduğunu, Haymana’nın havasının dahi Antalya’dan kat kat üstün gözüktüğünü söyledi. 
Özkan, ayrıca gerçekleştirdikleri yüz nakli ameliyatlarının başarılı bir şekilde devam ettiğini, organ nakillerinin insan hayatı için önemli olduğunu ifade ederek konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Bazen Allah insanlara bir lütuf veriyor. Tıbben ölmemize rağmen kalbimiz atabiliyor. Önceden ya da kısa zamanda bu organlarınızı bağışlayabiliyorsunuz. Biz buna hayat kurtarıcı organ nakilleri diyoruz. Bu bağlamda ülkemizdeki organ nakli bağışlarının artarak devam etmesini diliyoruz.”
Programda Milliyet Gazetesi Yazarı ve Genç Bakış programının sunucusu Abbas Güçlü de bir konuşma yaptı.
Güçlü konuşmasında: “Umarım Haymana tarihine sahip çıkar. Yoksa salonun boş olması nedeniyle bir gazeteci ağzıyla ‘Haymana Tarihine Sahip Çıkmıyor’ diye bir başlık atılır ve hiç birşeye değmez. Eskiden vatandaşlarımızın tarihle ilgili fazla bir bağlantısı yoktu. Ama Muhteşem Süleyman’ın ve Fetih 1453 filminin ardından insanlarımızın tarihe bakışı değişti, kitap satışları rekor kırdı. Demek ki, tarihimizi günümüze göre uyarlamak gerekiyor.”
Güçlü konuşmasını eğitim üzerine sürdürerek, Osmanlı döneminde eğitimi sadece varlıklı insanların aldığını, Osmanlının son dönemlerinde medreselerin çoğaltıldığını, günümüz Türkiyesinde ise iktidarların eğitime önem verdiğini, ancak halen eğitim alanında dünyanın ilk 20 ülkesi arasına giremediğini, dünya üniversiteleri arasında ise halen sıralamaların çok aldında olduğumuzu belirtti. Çocukluk yıllarında Haymana’da lise olmadığı için Polatlı’ya okumaya gittiğini de söyleyen Güçlü, şuan Haymana’nın okullaşma alanında büyüdüğünü ifade etti. Güçlü, Sakarya Zaferi ve Haymana isimli düzenlenen sempozyum hakkında da şunları söyledi: “Haymana’da bu sempozyumun iki yıl ard arda düzenlenmesi çok önemli. Önümüzdeki yıl büyük bir platformda bu sempozyumu uluslararası hatta Yunanistan’dan da bir ekiple yapar ve tartışırsak çok daha güzel olur. Biz burada yaşamaktan gurur duyuyoruz, o halde tarimizle de gurur duymalıyız.”
Toplamda 20 profesör ve Doktordan oluşan konuşmacılar, Sakarya Savaşı öncesi gelişmeleri, Sakarya Savaşı sırasında askeri ve siyasi gelişmeleri, Sakarya Savaşı’nın iç ve dış yansımalarını anlattılar.
12 Eylül Çarşamba günü Haymana Kültür Merkezinde sabah 9:30’da başlayan sempozyum, akşam 18:30’da son buldu.
Sempozyuma halk tarafından fazla bir rağbetin olmadığı gözlemlenirken, panelin sonuna doğru solonda konuşmacıların dinleyicilerden fazla olması dikkat çekti.
 

Bu yazıya toplam 7 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " SAKARYA ZAFERİ VE HAYMANA " Haberine Yapılan Yorumlar

Başlık:

zafer okuldaaa

21:26:52

Gönderen:

Suleymankocak

5/12/15

Haymana ile savaşların yapıldığı yerlerin arası10-15 km. Hangi okul tarih öğretmeni öğrencilerini götürdü?


Başlık:

umutsuzluk

08:06:19

Gönderen:

kenan

17/Eylül/2012

umutların yok olduğu bir memlekette tabiki salon boş olacak,bir kaç belediye çalışanıda ekmek korkusundan oradaydı.


Başlık:

haymana için ÇALDAĞI

12:20:37

Gönderen:

Hamdi Ünal

16/Eylül/2012

12 eylül haymanın düşman işgalinden kurtuluşu kurtuluş savaşına sahne olmuş ÇALDAĞI tarihte büyük öneme sahiptir neden duatepede anıt yapılıyrda ÇALDAĞIMIZDA onlarca şehit verdiğimiz sakarya meydan savaşının dönüm noktası olan ÇALDAGINA anıt yapılmasın yetkililere sesleniyoruz bu seslere kulak verin. çaldağına şehitler anıtı istiyoruz.


Başlık:

şehitin şehit olduğu yer şehitliktir

13:56:05

Gönderen:

ali öztek

15/Eylül/2012

selam sayın sami ümüt beyin cok güzel özetlemiş konuyu sadece bir şey ekleyecem ben söğüttepe köyünden im ve köyümüzde yunan kalmış dağlarında cok şiddetli savaş olmuş ve bunun sonucundada köyümüzün dereleri kırmızı yani kan akarmış ve dedem mehmet kart şuan sağ ve cıvardaki en yaşlı adamdır polatlı şehitliği icin derki polatlıdaki şehitliğin şehit cenazeleri heb bizim köyden götürdüler şimdi şehitlik neresi evet anıtımız olmayabilir gösteriş olmayabilir ama hic bir trt olsun başka filmlerde kurtuluş savaşında neden haymana ismi gecmez bir kasıtmı var nedir bu devletin haymanayla proplemi bilmiyolarmı sanıyosuz nerde ne olmuş acaba kurt


Başlık:

Sakarya Savaşı

05:42:14

Gönderen:

Sami ÜMÜT

15/Eylül/2012

Hiç değilse Haymana’ya yakın olan Çaldağ’a bir anıt yapılsa hem bu savaşı unutmamız için hem de burada verdiğimiz şehitlerimizin anısına çok iyi olurdu. İşgal edilen köylerimizdeki sivil halk Yunan askerlerinin, yağmasına, tecavüzüne ve işkencesine maruz kalmışlardır. Bu savaşın Yükünü Türkü, Kürdü, Lazı, Çerkeziyle Tüm Türkiye ile birlikte Haymana köylüleri bizzat yaşayarak çektiler. Kimileri de Yunan askerleri tarafından şehit edildiler. İşgal altında olmayan köylerimizde maddi manevi yardımlarını esirgemediler.


Başlık:

Sakarya Savaşı

05:37:43

Gönderen:

Sami ÜMÜT

15/Eylül/2012

Haymana Çaldağ ve Çaldağın bitişiğindeki Ardıç tepeleri, Ahırlıkuyu, Boşnakkesikkavak, Esenköy, Soğulca ,Gedik, Evci, Söğüttepe, Tabaklı, Evliyafakı, Kavak, Ördekgölü, Şehali, Sivri, Duatepe, Basrikale Tepe, Kartaltepe ve iğciler Boğazı tüm bu yerler Haymana kazası sınırları içindeydi. Bu köylerimiz ve bunların batısındaki köylerimiz düşman işgali altındaydı. Tabiki cephenin batısındaki illerimizde. Sakarya Meydan Muharebesi Tamamıyla Haymana sınırları içerinde yapılmasına rağmen 1925 yılında ilçe olan Polatlı’da Duatepe’ye Şehitlik anıtı yapılmıştır. Olsun orasıda vatan toprağı. Ama Kanlı çarpışmaların olduğu Çaldağ,


Başlık:

Sakarya Savaşı

05:35:58

Gönderen:

Sami ÜMÜT

15/Eylül/2012

Bu savaşın yapıldığı tüm yerler o zamanlar Haymana sınırları içerisindeydi. Şu an Büyük bir ilçe olan Polatlı ilçesi ve onun sınırları içerisinde bulunan Sakarya nehri de Haymana İlçesi sınırları içerisindeydi. Polatlı Haymana’ya bağlı bir kasaba idi. Savaşın cepheleri olan ve Düşmanın ayak bastığı yerler, Güzelcekale, Yenice, ŞerefliGökgöz, Katrancı, Çeltikli, Yamak, Eskikışla, Gedikli, Bahçecik, Ataköy, Yaprakbayırı, Mangaldağı, Mollaresul Tepeleri, Demirözü, Tamburoğlu kalesi, Türbetepe, Sırçasaray, Kokar (Yeşilöz), Ilıcaözüdere Vadisi, İnler Katrancı (Yunan Ordusunun Karargahıydı)


  Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin