Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

HAYMANA KAPLICALARI MİLATTAN ÖNCE DE ŞİFA DAĞITIYORDU
22/04/2016

Hazırlayan SAMİ ÜMÜT Haymana Kaymakamlığı Emekli Yazı İşleri Müdürü
Bulunduğumuz bölgede  Galatlar’ın yaşadığı Tarihi kayıtlarda bellidir. MÖ. 1. yy'ın sonlarında Galatia’nın Roma egemenliğine girmesinden sonra Romalılar Galatlara dokunmamış ve onları GALATİA SALUTARİS ve GALATİA PRİMA adlarıyla ikiye bölmüştür. Galatai Salutaris’in Başkenti Pessinus (Sivrihisar-Ballıhisar Köyü), Galatia Prima’nın Başkenti Ankrya-Ancyra(Ankara) olmuştur. O zamanki Haymana bölgesinde en büyük yerleşim yeri Myrika (Kadıköy) Galatia Salutaris eyaletinde bulunuyordu.
Myrika (Kadıköy) de bulunan Kaplıcalara o zamanlarda Myrika Therme deniliyordu. 1883 yılında İlçemizde araştırmalar yapan  William Mitchell Ramsay’a göre “Myrika’nın mevkii Chalcedon meclisindeki (İstanbul Kadıköy konsülü) bir imzada bahsedilen sıcak su menbalarından dolayı kesin olarak tesbit edilmiştir. Germa ile Eudoxias kaplıcalardan maada Galatia Salutaris’de bildiğimiz yegane sıcak su menbaları Haymana’nın  merkezinde Kadıköy’ün yanındaki menbadır, Ayrıca burası kaplıcasıyla tanınan piskoposluk merkeziydi. 
Ramsay, o yılda Haymana ilçe merkezinde Devlet dairelerinin yanında onbeş yeni ev bulunduğunu, İlçe merkezinin iki yıl önce sivri köyünde çıkan bir yangın sonucu buraya Yabanhamamı köyüne  geldiğini, Kaymakamlığın 1880 yılında kurulduğunu, Kadıköy’de türlü sayısız kalıntıların bulunduğunu, Köy Mezarlığındaki mezar taşlarının Hristiyan mimarisine uygun olarak gördüğünü, bunlardan bazılarında Bizans stili kesme haçlar olduğunu söylemektedir. Mezarlığın içindeki yazıtların neredeyse tamamen okunaksız ve çok yıpranmış olduğunu görmüş. Bir mezartaşını okuyarak şöyle tercüme etmiştir. “Sakarya ve Kızılırmağın arasında Buranın açık modern adı MYRİKA, Ülkenin Güney batısında Angora vardır.”
Ramsay’a göre,  “Myrika’da Gavur kalesi varlığını  gösterir. Kalenin  Ancyra (Ankara) ve Sangarios (Sakarya) için önemi çok büyüktü. Haymana bir vadinin güney ucunda olan hamamı ve sağlıklı olmak için büyük ölçüde önemli olan sıcak suyu var. Buraya eski zamanda Therma Myrika derlerdi.”
Haymana’nın bulunduğu yerde Frigler, Hititler, Galatlar, Romalılar, Bizanslılar, Anadolu Seçukluları, Osmanlılar yaşamış şimdi de bizler yaşıyoruz. Osmanlı döneminde 1880 Yılına kadar Haymanateyn (iki Haymana) Büyük ve Küçük Haymana denmiş. Büyük ve Küçük Haymanalar önceleri Nahiye olarak kurulmuş. Daha sonra kaza olmuştur. 1880 Yılında Şu an bulunduğu yer Yabanhamamı nahiye merkezinde kurulduğu zaman tek Haymana olmuştur. Yaban Hamamı nahiyesi şu an merkez kaplıca ve civarında bulunuyordu. Zaman içerisinde Yaban Hamamı ismi kaldırılmış. Haymana Kaza Merkezi Sırasıyla Kadıköy (Yeşiyurt), Culuk, Erif, Polatlı Kargallı köyü, Sivri ve son olarak Yaban hamamı olmuştur. 

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " HAYMANA KAPLICALARI MİLATTAN ÖNCE DE ŞİFA DAĞITIYORDU " Haberine Yapılan Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır.  Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin