Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

ŞEKER HASTASI ORUÇ TUTAR MI?
24/06/2016

Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi İç hastalıkları Ana Bilim Dalı /Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim dalı öğretim üyesi Prof Dr. Şenay DURMAZ
   Halk dilinde “şeker hastalığı” olarak bilinen diyabet son 10 yılda çok sık görülmektedir ve gizli şekeri de içine dahil edersek toplumumuzda son yıllarda nerdeyse her 3 kişiden birinde şeker hastalığı bulunmaktadır. Bu yalnızca ülkemizde değil tüm dünyada böyledir. Diyabetin 30 yaşından sonra erişkin yaşta başladığı (tip 2 diyabet) kişilerde çoğunlukla yaşam tarzı değişikliği, saf şeker alımının kesilmesi ve un, ekmek, makarna, pilav gibi  karbohidratlı besinlerin kısıtlanması, yürüyüş gibi basitçe yaşam şeklinin değiştirilmesi ve beraberinde  metformin içerikli ilaçların kullanılması çoğunlukla başlangıçta yeterli olmaktadır. Bazen bu kişilerde ilaçlar yeterli olmadığında insulin iğnelerinin yapılması gerekmektedir. Diyabetin çocuk ve gençlerde başladığı kişilerde (Tip 1 diyabet)  ise ömür boyu insulin kullanmak bir zorunluluktur. İnsulini kesmek imkansızdır. Bu hastalar insulini keserlerse yaşamlarını sürdüremezler.
   Her müslümana farz olan oruç nedeniyle Ramazanda şeker hastalarının  oruç tutup tutamayacakları sorusu bizlere poliklinikde sorulan en güncel sorudur.  Diyabet bu kadar çeşitli olunca her hastaya farklı önerilerde bulunmaktayız. Özellikle vurgulamak istiyorum ki,  insuline bağımlı yaşamak zorunda olan ve  tip 1 diyabeti olan günde 3-4 kez insulin kullanan şeker hastaları maalesef oruç tutamazlar. Çünkü oruç tutarken uzun süre aç kalmak hastanın şekerinin düşmesine ve komaya girmesine sebep olabilir. Bazı hastalarda ise iftardan sonra kan şekeri hızla yükselmektedir. Bununla birlikte hafif diyabeti olan yeni tanı konulmuş tip 2 diyabetli kişiler yalnızca diyet yapıyorlarsa yada metformin kullanıyorlarsa oruç tutabilirler, ancak böbrek sorununun olmaması gerekir. Çünkü uzun süre susuz kalmak şeker hastalarında böbrek sorununun ilerlemesine yol açar. Bunu önlemek için iftardan savura kadar bol su içmek önemlidir. Şeker hapı kullanan hastaların doktoruna sormadan oruç tutması hatta doktoru izin vermese de bunu denemesi çok tehlikelidir, bu yüzden kesinlikle takip oldukları doktorlarına giderek önerilerini almaları gerekir. Bazı basit ilaç düzenlemeleri ile bu hastaların ramazanda zarar görmeden ibadetlerini tamamlamalarını zaten doktorları sağlayacaktır. Ramazanda aynı düzende şeker düşürücü  ilaç tedavisine devam etmek bazı ilaçlar için yanlış bir davranış olacaktır.     Doktorunuz dozları azaltacak yada ilacınızı değiştirecektir. Ramazanda oruç tutan şeker hastalarının mutlaka kan şekeri ölçüm cihazı ile gün içinde kan şekerini takip etmeleri gerekir. Terleme, çarpıntı, ellerde titreme, fenalık hissi gibi durumlar kan şekerinin düştüğünü gösterdiğinden yanlarında kesme şekeri taşımaları ve kan şekeri 60 mg/dl gibi çok düşük değerlere ulaştığında oruçlarını bozmaktan kaçınmamalarını önermekteyiz. Çünkü kan şekerinin bu değerlerin de altına düşmesi hastanın bayılmasına sebep olabilmektedir. Bu bahsettiğim önerilere dikkat ederek ve doktorlarının takibinde tip 2 diyabet hastalarının bir kısmının oruç tutması mümkün olabilmektedir. Tüm hemşerilerime sağlıklı günler diliyor, şimdiden bayramınızı kutluyorum..
 

Bu yazıya toplam 2 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " ŞEKER HASTASI ORUÇ TUTAR MI? " Haberine Yapılan Yorumlar

Başlık:

Doktor abla

18:46:06

Gönderen:

Apo

25/6/16

Doktor abla senin gibi bir hemşerimin olduğunu öğrenince çok sevindim inşallah sizi gibi okumuş haymanalı ablalarımız abilerimiz ilçemize destek olur sizleri haymanada görmekten mutluluk duydum siyasette de görmek isteriz


Başlık:

Hocam gerçeği öğrenmek istiyorum.

09:48:11

Gönderen:

Ahmet

25/6/16

Hocam verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Ancak ben 7-8 senedir şeker ilacı ve tansiyon ilacı kullanıyorum. 2 senedir de kalp ilacı kullanıyorum. Ama şeker hapı kullanan hastaların doktoruna sormadan oruç tutması hatta doktoru izin vermese de bunu denemesi çok tehlikelidir diyorsunuz. Acaba ben mi hata yapıyorum,yoksa siz mi fazla abartıyorsunuz. Ancak verdiğiniz bilgiler mantıklıdır.Ha unuttum, oruç dışında sabah kahvaltısından sonra saat 11.00 sularında kan şekerim düşüyor.Ancak Ramazan ayında çok şükür bu sorun da ortadan kalkıyor.İnşallah hata yapmıyorum.Ancak Allah büyük ibadetlerden biri olan orucu da tutmak farz olduğu için Allaha tevekkül edip Ya Allah tutuyorum.Allah sabır veriyor. 45 yaşındayım,hayatımda bu sene kadar kolay oruç tutmadım.Çünkü Ramazan başlangıcında Allahım oruçta bize kolaylık ver diyorum.


  Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin