Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

SEMPOZYUM PROGRAMI NETLEŞTİ
02/09/2016

“Kurtuluş Savaşında ki Haymana” ve “Son Kale” etrafında şekillenen Haymana’nın Türkiye Cumhuriyetinde ki rolünün ele alındığı Uluslararası Sempozyumun progamı saat saat açıklandı.
  Bu yıl Uluslararası yapılacak olan sempozyum 3 Eylül Cumartesi ve 4 Eylül Pazar günü Grannos Otel de yapılacak. 
   Program 3 Eylül Cumartesi günü saat 10.00’da Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayacak.
İlk konuşmacılar Prof. Dr Temuçin F. Ertan yönetiminde  Prof Dr. Ayşegül Köroğlu, Prof Dr. Ömer Özkan ve Abbas Güçlü, “Haymanalıların gözünde Haymana” adı altında olacak.
   Yemek arasının ardından saat 14.00-15.00 arasında Prof Dr. İhsan Güneş yönetiminde “Osmanlı Devleti Döneminde Haymana” konulu sempozyumun konuşmacıları, Prof Dr. Özer Özgenç (Osmanlı Döneminde Sadrazam Hasları Haymanateyn), Prof Dr. Hülya Taş (Osmanlı Taşra Yönetiminde Yetki Alanı Çatışmaları: Yörük Yurdu Haymana), Doç Dr. Emine Erdoğan Özünlü (16. Yüzyılda Haymana Yörükleri: Coğrafi Yaşam Alanları Üzerine Bir değerlendirme) olacak.
  Günün üçüncü oturumunda ise “Milli Mücade’de Haymana” masaya yatırılacak. Bu oturumunkonuşmacıları Prof Dr. Tülay Amin Baran (Milli Mücadele Yıllarında Arşiv Belgelerine göre Haymana’nın Genel Sorunları), Dr. Ali Çeker (Kurtuluş Savaşında Büyükgökgöz-Sindiren), Dr. Erdal As (Sakarya Meydan Savaşı’nda Haymana civarında Geçen Muharebeler ve Haymana Ahalisine Etkileri) olacak ve oturumu Prof Dr. Özer Ergenç yönetecek.
  Günün dördüncü ve son oturumunda ise Prof Dr. Tülay Amin Baran yönetiminde “Cumhuriyet Döneminde Haymana” konusu tartışılacak. Buradaki konuşmacılar ise Prof Dr. İhsan Güneş (Ankara’da 1923 Seçimleri), Prof Dr. Sabit Duman (Refik Halit Karay’ın Hikayesinde Haymana) ve Dr. Kadir Unat (Haymana Kaplıcalarına Tarihsel Perspektiften Bakış) olacak.
   Cumartesi günü akşamı ise saat 20.00 da Kesikavak Mahallesi Çaldağ mevkiinden başlayacak yürüyüş, Haymana da son bulacak. 21.00 da ise Mehteran Bölüğü konser verecek.
  4 Eylül Pazar Günü’nün programı ise şu şekilde olacak.
   Saat 10.00 da “Öncesi ve Sonrası ie Sakarya Meydan Muharebesi” konulu oturumu Prof Dr. Sabit Duman yönetecek. Konuşmacıları ise Prof Dr. Temuçin F. Ertan (Sakarya Meydan Muhaberesi’nin adlandırma sorunu), Doç Dr. Nuray Özdemir (Sakarya Savaşı’nda Kdınların Yürüttüğü Faaliyetler), Doç Dr. Rahmi Çiçek (Sakarya Savaşı’nın Lojistik Destek Bölgesi: Kastamonu Vilayeti) olacak.
   Saat 11.20 de başlayacak oturumun konusu ise; “Öncesi ve Sonrasıyla Sakarya Meydan Muhaberesi” Bu oturumu Prof Dr. Mesut Çapa yönetecek. Konuşmacı olarakta Yrd Doç. Dr. Yüksel Özgen (İnebolu’dan Sakarya’ya İstiklal Yolu), Prof Dr. Süleyman Beyoğlu (Melhame-i Kübra’dan Sad Planına), Yrd. Doç Dr Sedef Bulut (Tetkik-i Mezalim Heyeti’nin Faaliyetleri) katılacaklar.
   Günün ve sempozyumun son oturumunu ise saat 14.00 da başlayacak. Bu oturumun konusu “Yabancı Gözüyle Milli Mücadel” olacak ve oturumu Prof Dr. Bige Sükan yönetecek. Konuşmacı olarakta Prof Dr. Behçet Kemal Yeşilbursa (İngiliz Belgelerine Göre Mudanya Mütarakesi), Yrd Doç. Dr. Hornyak Arpad (Hungarian Political Elite And Public Opinion About The Turkish War Of İndependence), Doç Dr. Liliana Elena Boscan (The Romanian Diplomacy and Public Opinion Concerning The Turkish National War Of İndependence-May 15, 1919- October 11, 1922) Prof Dr. İbrahim Ethem Atnur (Henry Morgenthau ve Onun Türk Zaferi Hakkındaki Görüş ve Endişeleri) katılacaklar.
  Konuşmaların ve sempozyumun genel değerlendirmesinin ardından oturumlar ve program sona erecek.  
 
 
 

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " SEMPOZYUM PROGRAMI NETLEŞTİ " Haberine Yapılan Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır.  Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin