Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

Haymana Gazetesi


HAYMANA ARŞİVLERİ
05/10/2012

POLATLI ÇOKÖREN KÖYÜ

 

Tarih: 07/Ş /1327 (Hicrî) Dosya No:1301 Gömlek No:36 Fon Kodu: DH.MKT.
Haymana'nın Ücret ve Çokviran karyelerinin otlak yerleriyle arazisine muhacir iskanının tahkiki.
Eski adı “Çokviran” olan köy, Ankara-Polatlı karayoluna 11 km, ilçe merkezine ise 40 km uzaklıktadır. Mahalle statüsünde olan köy ilçenin kuzeydoğusunda olup, Malıköy, Yenihisar, Ücret, Türkşerefli, Babayakup, Beyobası köyleri ve Temelli Beldesi ile komşudur.
Antik çağlardan Demir Çağı’na tarihlenen ve Ücret-Çokören köy yolu yakınında Bozhöyük bulunmaktadır. Roma yol sistemi üzerinde bulunan köyde çeşme ile köy camii duvarında ve bahçesinde Roma dönemine ait mermer parçalar görülür. Konar-göçer Türkmen Yörükan cemaatlerinin yerleştiği bölgede ilk olarak hangi cemaatin iskan edildiğini tespit edemedik. Ancak köyün kurulduğu yerin terkedilmiş ve çok viran olmuş eski bir yerleşme yeri olduğu muhakkaktır. Türkler Anadolu’ya gelince Bizanslıların terk ettiği köylere de yerleşmişler ve bu durumda olan köy isimlerinin sonuna “viran” kelimesini eklemişlerdir. Karacaviran, Şehirviran, Akviran ve Virancık gibi. Tarihi seyir içerisinde Haymana kazasına bağlı olan köy 1926 yılında Polatlı ilçesine bağlanmıştır. Türkmen geleneğinin hakim olduğu köy, 1926 yılında 243 nüfusa, 1975 yılında 580 nüfusa, 2000 yılında da 1060 nüfusa yükselmiştir.
Osmanlı ulaşım yolları güzegahında bulunan yerleşmede, Osmanlı dönemine ait Gökgözzade Hacı Veli’nin yaptırdığı cami, 1824 tarihli ve kitabesi tahrip olmuş çeşme ile 1892 tarihli ve kitabesi bulunan Hacı Kara Mustafa Ağa’nın yaptırdığı çeşme bulunmaktadır.
Gölbaşı-Subaşı Köyü’nden beslenen Kurtboğazı Deresi ile Şerefli Köyü yakınlarında birleşen, Sarıömerli Deresi köyün yakınından geçerek Babayakup Deresi’ne karışır. Babayakup Deresi de Ankara Çayı’na karışır. Her iki akarsu yatağında sulu tarım yapılmaktadır. Kuru ve sulu tarımın yapıldığı yörede buğday, arpa, kimyon, kavun, karpuz, mısır, ayçiçeği, pancar ekimi yapılır. Bu sebeple de Tarım Kredi Kooperatifi vardır. Dere boylarında meyve bahçeleri ve koruluklar bulunur. Bağcılığın geliştiği köyde üzüm ve elma yetiştirilir.
Sağlık Ocağı ve Satılmış Yılmaz İlköğretim Okulu, 2 bakkalı, 2 kahvehanesi ve Internetcafesi vardır. Babayakup ve Eskiköseler Köyü öğrencileri taşımalı olarak bu okulda öğrenim görmektedir. Meraların geniş olması dolayısıyla köyde, koyun ve tiftik keçisi ile ithal ırk sığırbesiciliği yapılmaktadır.
Hazırlayan
SAMİ ÜMÜT
Haymana Kaymakamlığı Emekli Yazı İşleri Müdürü
 
 
Boz Höyük Çökören Köyü’nden Ücret Köyü’ne giden yolun solunda, doğal bir tepenin üzerindedir. Derlenen çanak-çömlek parçaları Demir Çağı’na aittir. Özellikle gri astarlı tipik Frig seramiği çok kullanılmıştır.
Kaynak: Osmanlı arşivleri-Tarih İçinde Polatlı-Abdulkerim Erdoğan
 

 


Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " HAYMANA ARŞİVLERİ " Haberine Yapılan Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır.  Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin