Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

FAHRİ DALDALOĞLU VE HAYMANALI 400 ATLI
25/11/2016

Hazırlayan SAMİ ÜMÜT Haymana Kaymakamlığı Emekli Yazı İşleri Müdürü
BEKİR FAHRİ DALDALOĞLU
1889 Yılında Haymana’nın Kötek köyünde doğdu. Üsteğmen olarak orduda görev yaptı. 1.Dünya savaşına ve Çanakkale Yemen Filistin Cephelerinde Uzun yıllar şavaştı. Askerlikten terhis olarak 1925 yılında Haymana Belediye Başkanlığına seçildi.
Cumhuriyetimizin 10. yıldönümü kutlama törenleri, Büyük Önder Atatürk’ün emriyle 29 Ekim 1933 tarihinde görkemli bir törenle kutlandı. Atatürk’ün Tarihi Onuncu Yıl Nutku’nu söylediği Anakara’daki törene, Haymana Kaymakamı Nasuhi KURUOSMAN ve dönemin Belediye Başkanı Bekir Fahri DALDALOĞLU’nun çabalarıyla Haymana ve Çevresinden 400 atlı katıldı.
Bekir Fahri Bey, o günlerdeki anılarından Haymana Belediyesi hakkında şu bilgileri vermektedir.
”Belediye bir katip, bir çavuş, bir odacı,bir çöpçü, bir tek araba, birde reis. Haymana Belediyesi kadrosu birtek oda içinde çalışır. Katip Lebip Efendi İlkokul mezunu, çok genç, yeni tayin edilmiş, muhasebe usulünü hiç bilmez. Çavuş İbrahim Ağa, okuma yazma bilmez. Belediye bütçesi 3.500 lira geliri var ama, bu paranın yarısı iki caminin imam ve müezzinlerine tahsis edilmiş”
Uzun yıllar zor şartlar altında bu görevi yürüten Bekir Fahri zamanında Haymana Kaplıcaları restore edilmiştir. Daha sonra 2/7/1945 Haymana kaplıcalarının işletilmesi yetkisi, Ankara İl Özel İdaresi'ne verilmiştir.
Arşiv belgesi:Tarih: 2/7/1945 Sayı: 3/2784 Dosya: 6423 Fon Kodu: 30..18.1.2 Yer No:108.40..17.
Ankara ili Haymana ilçesindeki kaplıcanın işletilmesi yetkisinin, Ankara İl Özel İdaresi'ne ihalesi.
Bekir Fahri Bu görevini 1946 yılına kadar sürdürdü. Haymana tarihinin En Uzun süreli Belediye Başkanıdır.1979 Yılında Ankara’da vefat etti.
CUMHURİYETİMİZİN ONUNCU YILDÖNÜMÜ TÖRENLERİNE KATILAN 400 HAYMANA ATLISI
Cumhuriyetimizin 10.yıldönümü kutlama törenleri, Büyük Önder Atatürk’ün emriyle 29 Ekim 1933 tarihinde görkemli bir törenle kutlandı. Atatürk’ün Tarihi Onuncu Yıl Nutku’nu söylediği Ankara’daki törene, Haymana Kaymakamı Nasuhi KURUOSMAN ve dönemin Belediye Başkanı Bekir Fahri DALDALOĞLU’nun çabalarıyla Haymana ve Çevresinden 400 atlı katıldı.
Bu törene katılan Kasap Memduh BALCI şöyle anlatıyor;
“Kaymakam ve Belediye Başkanı başta olmak üzere 400 atlıydık. Aramızda kadınlar da vardı. Yanılmıyorsam yedi kadın. Bunlardan Gedikli Altun Hanımı hatırlıyorum. Diğer hanımlar Totak (Durupınar), Yeniköy, Yamak’tandı. Onlar da en güzel giysileri ile bu muhteşem törene katıldılar. Ankara’ya giderken Halaşlı’da mola verdik. Mehmet Ağa bize yemek verdi. Alempınarında bir mola daha verdik. Taşpınar üzerinden ertesi gün akşam Ankara’ya vardık. Atpazarı’nda indik. Bize birer kart verdiler. Hepimiz şal giymiştik. Seymen kıyafetindeydik. Ulus’ta TBMM önünde manga kolunda istasyona vardık, orada Atatürk’ün önünden geçtik. Bize verilen kartlarla Ankara Valisi Nevzat Tandoğan’ın emriyle Hergele meydanındaki Devecioğlu hanında kaldık. Kartları gösterip bedeva yemek yiyorduk.”
Haymana’da Milli Mücadeleye katılmış çok sayıda tanınmış isim, Büyük Önder Atatürk’ün Ankara’ya gelişinden 14 yıl sonra tekrar kucaklamanın sevincini yaşıyordu. Kargalılı Kara Mustafa, Emekli Jandarma Teğmen Halit Efendi yıllar önce olduğu gibi yine en öndeydiler. Genç bir Jandarma Okulu talebesiyken, Mustafa Kemal’i 400 arkadaşıyla karşılama mutluluğuna erişen İstiklal Savaşı Gazisi Nuri BALCI, 400 Haymanalı ile yine önderini görme fırsatını ikinci kez yakalıyordu. Nuri Balcı Cumhuriyetin 10.Yıldönümü törenlerinden belleğinde kalan anıları şöyle dile getiriyordu. ”Atatürk, Ankara’ya ilk gelişinde nasıl 100 atlıyla en çok katılan ilçe olduysak, bu seferde 400 atlıyla en kalabalık ilçe yine bizdik. Atatürk Haymanalı’lardan bir grubu kabul etti. Bunlar arasında seymen kıyafetleriyle Gedikli Altun Hanım da vardı. Atatürk kendisiyle el sıkışmış, hatta güzelliğinden dolayı kendisine iltifatta bulunmuştur.”
Milli Kurtuluş Savaşı boyunca erkeğinin yanında, onun mücadelesini destekleyen Haymanalı kadınlardan olan Gedikli Altun Hanım 1318(1902)yılında Haymana’nın Gedik köyünde doğdu. Köyün ağalarından Mehmet Durmaz’ın kızıdır. 1981 yılında vefat etmiştir. Milli Mücadeleyi yaşamış ve Büyük Önder Atatürk’e olan bağlılığını ölünceye kadar sürdürmüştür.
Büyük törenlerle kutlanan Cumhuriyetimizin Onuncu Yıldönümü, ülke çapında taraftar buldu. Dost, düşman herkes Cumhuriyete ve onun büyük önderi Atatürk’e bağlılığını her vesileyle göstermek için adeta yarıştılar.
Kaynak:Tarih İçinde Haymana Halil İbrahim UÇAK
 

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " FAHRİ DALDALOĞLU VE HAYMANALI 400 ATLI " Haberine Yapılan Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır.  Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin