Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

1897 OSMANLI YUNAN HARBİNE KATILAN HAYMANA REDİF TABURU
02/12/2016

Hazırlayan SAMİ ÜMÜT Haymana Kaymakamlığı Emekli Yazı İşleri Müdürü
1877-1878 Osmanlı Rus Harbi'nden mağlup çıkan Türk Ordusu, zedelenmiş ve kaybolmuş prestijini tekrar kazanmayı, ondan yirmi yıl sonra zaferle çıktığı, Osmanlı Yunan Harbine borçludur. Birinci Meşrutiyetin ilanından hemen sonra tahtta bulunan, Padişah İkinci Abdülhamid için talihsiz bir savaş olan Osmanlı Rus Savaşlarının sonucu, bazı ülkelerin iştahlarını kabartmıştır. 1826 yılında Osmanlı Devleti'nden ayrılarak bağımsızlığa kavuşan Yunanistan, bunlardan biri idi. Yunanlıların Girit'te karışıklıklar çıkarması, Avrupa'daki büyük devletlerin, Girit işlerine karışması, 1897'de patlak veren Girit İç Savaşı ve ayaklanma, Osmanlı Yunan Harbinin çıkmasına sebep olan başlıca olaylardır.
Bu savaşın sosyal ve siyasal sonuçları, ayrı bir konudur. Ancak; Haymana'ya binlerce kilometre uzaklıkta meydana gelen bu savaşın askeri cephesi bizleri yakından ilgilendirmektedir.
Bu savaşta gösterdiği kahramanlıklarla, adını duyuran Haymana Redif (Piyade) Taburu, özellikle İkinci Velestini (Bugün Yunanistan sınırları içinde bulunan bir yerleşim alanı) Muharebelerinde, büyük başarılar elde etmiştir. Birinci Velestini Muhârebeleri, Osmanlılar açısından pek parlak geçmemiş ve Türk birliklerinin yenilgisiyle sonuçlanmıştır. Bu savaşta Haymana Piyade taburu yer almamıştır. Ancak, İkinci Valestini Muharebesi, Osmanlıların galibiyetiyle sonuçlanmıştır. Bu muhârebede Haymana taburu 11 yaralı 4 şehit vermiştir. Yaralılardan biri de Haymana Birinci Bölük üsteğmenlerinden Hac Veli'dir.
Çatalca'nın zaptıyla sonuçlanan ikinci Valestini Muhârebesi 5-6 Mayıs 1897 tarihlerinde meydana gelmiştir. Savaşa gözlemci olarak katılan Alman Binbaşı Falkner Von Zonnerburg Haymana Taburuna bağlı askerlerinde yer aldığı İhtiyat Tugayı'nın, savaş sırasında zor şartlara gösterdiği direnç ve ruh halleriyle ilgili gözlemlerini şöyle dile getiriyor.
"İhtiyat Tugayı 42 saatte 95-100 kilometre yol almıştır. 7-8 Nisanı yanında geçirmiş olduğumuz tabur ihtiyat tugayına bağlıydı. Erlerin ne kadar neşeli ve şevkli oldukları, kendi orduğâh ve karakol hizmetlerini nasıl bir dikkatle yaptıktan ve ertesi günü, düşmanla karşılaşma düşünce duygusunun onları ne derece tahrik ettiği hayretle görülüyordu. Halbuki bunların yedikleri şey kuru, taş gibi peksimetten ibarettir.
Günümüz Haymana Hükümet konağının yan tarafında yer alan ve Haymana İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü binası olarakkullanılan taş bina 1895 tarihinde, Haymana Redif Taburunun silah ve mühimmat deposu olarak yapılmıştır. Taburun kesin kuruluş tarihinin Padişah Abdülaziz dönemine rastladığı belirlenmiştir. Osmanlı Yunan Harbine katılan Haymana Redif Taburu, Nizamiye Ordusunda Birinci Orduya bağlıydı. Nizamiye Ordusunun yedek gücü Redif kuvvetleriydi. 1877'de, nizamiye askerliği dört yıl muvazzaflık, bir yıl rediflik,sekiz yıl müstahfızlık olarak 13 yılla sınırlandırıldı.
Nizamiye Ordusu: Tanzimat döneminde, Fransa ve Prusya örnek alınarak kurulan Osmanlı kara kuvvetleridir. Tanzimat döneminde, ordunun kendi disiplini ve düzeni içinde ayn bir hizmet sınıfı oluşturulması öngörüldü.  Abdülmecid'in buyruğu ile 1841 yılında Asakir-i Nizamiye kuruldu 1869'da Nizamiye Ordusunda yapısal düzenlemeye gidildi.  Askere alma süreleri de yeniden belirlendi. Dört yıl muvazzaf ve iki yıl ihitiyat yükümlüsü erlere "nizam askeri" dendi.
Redif: Osmanlı Devleti'nde yedek asker sınıfı.Osmanlı ordusunda redif sınıfına ilk kez 1835'te yer verildi. Ankara, Çankırı,Muğla Afyon ve Serez'de redif bölükleri kuruldu. 1837' ordunun yenilenmesi sırasında muvazzaf, redif,yardımcı ve başıbozuk olmak üzere dört ana sınıf oluşturuldu.
Müstahfız: Tanzimat'ta getirilen kura askerliğine rediflikten sonraki sekiz yıllık ( Daha sonra altı yıla indirilmiştir.) yedek askerlik dönemine Müstahfızlık denir.
Kaynak Halit Bilici-Balkan Savaşlarından Milli Mücadele’nin sonuna kadar Haymana Kazasından Şehîd olanlar üzerine bir araştırma
 

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " 1897 OSMANLI YUNAN HARBİNE KATILAN HAYMANA REDİF TABURU " Haberine Yapılan Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır.  Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin