Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

BİR YIL BÖYLE GEÇTİ
06/01/2017

İŞTE 2016 YILINDA HAYMANA GÜNDEMİNE DAMGA VURAN OLAYLAR VE KİŞİLER 2016 Yılında Haymana gündemine damga vuran olayları ve bir yılı sizler için değerlendirdik.
  2016’nın Haymana için pek iç açıcı bir yıl olmadığı kesin. Müjde diyebileceğimiz bir haberimiz olmadı yıl boyu. Bazen umuda kapılsakta, kısa bir süre sonra umutlarımızın suya düştüğünü üzülerek tekrar haberleştirdik.
   Kronolojik olarak 2016 yılının önemli haber başlıklarını sizler için değerlendirdik ve hafızalarınızı tazeleyelim istedik.
   # Haymana 2016’ya 3 bin kişi nüfus kaybı ile başladı. 31 Bin’lerde olan nüfusumuz, 3 bin kişi eriyerek 28 Bin civarına inmişti. Bu aynı zamanda İller Bankası’ndan gelir kaybıda demekti. Nüfusu artırmak için harcadığımız çabalarda karşılığını bulmadı maalesef. Önümüzdeki günlerde yeni rakamlar açıklanacak. O zaman daha net bir değerlendirme yapabileceğiz.
   # 2016 yılı başlarında Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara ve ilçeleri için birçok projeleri olduğunu açıkladı. Neredeyse tüm ilçeler için bir proje açıklayan Başkan Gökçek, yine Haymana’yı unutmuştu.
   # Sokak köpekleri tüm yıl boyunca sürekli gündemimizi meşgul etti. Hemen her hafta şikayet dinledik ve haberleştirdik. Ama maalesef sokak köpekleri yine her köşe başında karşımıza çıkmaya devam etti.
   # 17 Ocak Haymana için önemli günlerden birisi oldu. Bakanlar Kurulu Kararı ile “Milli Park” ilan edildik. Ancak Savaşın asıl seyri bizim topraklarımızda olurken, Polatlı daha çok dillendirip, daha çok sahip çıkmıştı. Biraz da bunun burukluğunu yaşadık.
   # ASKİ yine zamla geldi evlerimize. Daha önce su zammı yapıp geri çeken ASKİ, bu defa atık su bedeline %50 zam yaparak kaşıkla verip sapıyla gözümüzü oymuş oldu.
    # 2016’da yine ev ve market soygunları, hız kesmeden devam etti. Bunun çözümü olarak gösterilen MOBESE içinse 2016’nın son günlerinde 2017 de takılacağı ile ilgili güzel haber geldi. 
    # Esnafların nüfus kaybı ve bitmeyen Ankara Yolu’na isyanı ayyuka çıktı. Ankara Yolu demişken, 3 defa açılış müjdesi verildi ve yine 3 defa ertelenmek zorunda kalındı. En nihayetinde Aralık ayı başında tek şeritte olsa, bazı yerlede kesinti de olsa bitti saydık.
  # 2016 da şehitlerimizi toprağa verdik. Astsubay Cüneyt Sertel Merasim sokakta, Turgay Bulut Kızılay patlamasında, Resul Kaptancı, Alper Kaymakçı ise 15 Temmuz Darbe Kalkışması esnasında şehit oldu. Özcan Özsoy ise yine 15 Temmuzda yaralı kurtuldu ve 4 ay sonra şehitlerimiz arasına katıldı.  Ayrıca Fırat Kalkanı Harekatında Burak Türkoğlu’nu ve PKK saldırısında da İsmail Koç’u Şehit olarak toprağa verdik.
   # Harman sezonunda açılması beklenen TMO, bu yılda açılışını yetiştiremedi ve 2017’ye sarkan yatırımlardan oldu.
   # Haymana Belediyespor Süper Amatör Kümeye yükselerek gururumuz oldu. Heyecan içinde geçen Köyler arası futbol turnuvasının şampiyonu ise Eskikışla oldu.
   # 15 Temmuz Darbe Girişimi ve ardından FETÖ soruşturmaları çalkantılı günler yaşattı. Birkaç kurumdaki kamu görevlileri, bazı esnaflardan ve gözaltına alınanlar, tutuklananlar oldu. Emniyet Müdürümüz ve Savcımız Fatih Özer bunların arasında yer aldı. Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifi Başkanı Mehmet Köse de tutuklananlar arasında yer aldı. Köse 147 günlük tutukluluğun ardından serbest kaldı.
    # 15 Temmuzdan sonra Ankara’daki Zırhlı Birliklerin dağıtılacağı haberi üzerine heyecanlandık ve talip olduğumuzu resmi başvuruyla gösterdik. Ancak yine bir netice alamadık ve Zırhlı Birliklerin başka yerlere konuşlanacağı açıklandı.
   # “Son Kale” çalışmaları içinde yer alan Mangaldağı projesi hayata geçti ve çalışmalar başladı. Hedef 2022 olarak belirlendi.
   # Gölbaşında kendini patlatan bir canlı bomba ulusal medyada Haymana’ya mal edildi. Uzun süreli tepkiler de gecikmedi.
   # Şehir içindeki besihanelerin şehir dışına taşınması kararı alındı. Belli bir süre verildikten sonra besihaneler Haymana Belediyesi tarafından mühürlendi. Daha sonra yine süre uzatıldı.
   # Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek 88 adet hizmet açılışı gerçekleştirdi. Herkesin tahmin ettiği gibi aralarında birçok ilçenin olduğu listede yine Haymana yoktu. 
   # Kasım ayında Noter Semra Karaçam’ın ayrılması ile nurtopu gibi bir Noter sorunumuz ortaya çıktı ve hala çözülemedi.
   # İlçemizde 3 Buçuk yıl görev yapan Kaymakam Turan Erdoğan’ın tayini çıktı. Erdoğan 2017’ye sayılı günler kala ilçemizden ayrıldı ve yerine yeni kaymakam Hüseyin Göktürk göreve başladı.
  Acısıyla tatlısıyla bir yılı daha geride bırakmış olduk. Görüldüğü gibi 2016 Haymana için deyim yerindeyse kayıp bir yıl olarak tarihteki yerini almış oldu. Umutlar 2017’de. (Haber: Yavuz ÇİFÇİ)
 
 
 
 
 
 
 
 

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " BİR YIL BÖYLE GEÇTİ " Haberine Yapılan Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır.  Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin