Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

5 YILDIZLI MAĞARA
12/05/2017

Haymana etrafında keşfedilmeyi bekleyen tarihimize yolculuğumuz devam ediyor. Bu hafta adeta 5 yıldızlı bir oteli andıran Sindiren Mahallemizin mağaralarını hayranlık içinde gezdik.
Bu hafta belki de bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan İlçemiz Sindiren Mahallesindeki mağaraları 5 kişilik bir arkadaş grubu ile inceledik.
Müthiş bir estetik görüntüye sahip olan mağaralarda yaklaşık 30 tane giriş kapısı bulunuyor.
Tırmanarak girdiğimiz mağaralarda gördüklerimiz karşısında hayranlığımızı gizleyemedik. Belki de binlerce yıl önce yapılmış olan mağaraların içinde dublex odaları, su sarnıçları, yatma yerleri, tuvaleti, balkonu, gizlenme yerleri, buzdolabı görevi gören sığınak ve daha pek çok güzellikler bulunuyor.
O zamanın devrinde belki de 5 yıldızlı bir otelin konforunu sahibine veriyordu.
Sindirenli bazı hemşerilerimiz buranın tarih turizmine kazandırılması gerektiğini, definecilerin buraları sürekli deforme ettiklerini, bazı kendini bilmezlerin define avcılığı için bu mağaraları dinamitlerle patlattıklarını, aslında definecilik kılıfı altında tarihimizi yok ettiklerini dile getiriyorlar.
Öte yandan Sindiren’in hemen üzerinde bulunan küçük kayalık tepenin üst tarafında ise kocaman bir delik açılmış ve yaklaşık 70 metre derinlik oluşturulmuş. Buranın da su için kazıldığı düşünülüyor. Bu kuyunun ise bir ucunun Sindiren’in içinden çıktığı ifade ediliyor. 
Daha pek çok mağaranın ilçemizde bulunduğunu söyeyen vatandaşlar, buradaki tarih turizminin İç Anadolu’daki birçok tarihi yerden çok daha güzel olduğunu savunarak yerli ve yabancı turistlerin mutlaka buraları görmesi gerektiğini söylüyorlar.
Her fırsatta misafirlerimizin gezecek görecek yer sıkıntısı çektiğini dile getirirken bu görsel tarihi zenginliklerimizin atıl bir vaziyette kaderine terk edilmesi, herkesi olduğu gibi bizleri de ziyadesi ile üzdü.
Halbuki mağaralarımızın ulaşım, çevre düzenlemesi, ışıklandırma sorunu, içinin restorasyonu yapılmış olsa belki de sırf bu zenginliklerimiz için her yıl binlerce turistimizi ağırlar, böylelikle Sindiren Mahallemiz başta olmak üzere mağarası ve tarihi yerleri bulunan mahallelerimiz de hem ekonomik hem de sosyal anlamda değer kazanır.
Bilindiği üzere ilçemiz “Milli Park” çerçevesinde yakın tarihimiz olan Kurtuluş ve Sakarya Savaşlarını’nın “Son Kale”si durumunda.
Ancak yakın tarihimiz kadar uzak tarihi de gözardı etmemek lazım. 
Roma döneminden izler taşıyan Sindiren mağaramız inanıyoruz ki gören herkesi kendine hayran bırakacak müthiş bir görselliğe sahip. Haymana’dan bile buralarda fotoğraf çekinmek ve uzak tarihimizi görmek için yüzlerce insan gelir, yeter ki gerekli çalışma yapılsın!..
-Eski devirlere ait bunca barınaklar mevcutken, bundan yeterince faydalanmamak bizim ne kadar duyarsız olduğumuzu gösteriyor.
Haber: Hüseyin YILDIRIM
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Bu yazıya toplam 2 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " 5 YILDIZLI MAĞARA " Haberine Yapılan Yorumlar

Başlık:

Tatar Huseyin

07:49:15

Gönderen:

Önder Agircan

15/5/17

Selamlar Haymana gazetesi,Muhtar Bey emegine saglik ama Senin bu Bizim Tatar Huseyini o magaraya goturmen pek iyi olmadi simdi o arkadas yemek icmez Sabah aksam demez artik orada ne kadar oda delik in varsa hepsini gezer ve her ne kadar tarihi eser varsa talan eder.demedi demeyin onuda goturur Hollandaya Almanyaya satar.Neyse saka bir yana hersey gonlunuzce olsun özellikle Tatar Huseyin ve diger arkadaslara buradam selam olsun.


Başlık:

tebrik

18:37:40

Gönderen:

oğuz özdemir

15/5/17

Hüseyin kardeşim bu ve bunun gibi haberlerin için seni tebrik ediyorum.Keşke sendeki bu duyarlılığı bizi yönetenlerde gösterseler. Senden birde Demir özü mağaralarını gezmeni rica ederim çünkü o mağara daha büyük ve daha güzel.Teşekkürler.


  Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin