Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

AXYLON
19/05/2017

Hazırlayan SAMİ ÜMÜT Haymana Kaymakamlığı Emekli Yazı İşleri Müdürü
Axsylon: Galatia'nın MÖ. 1. yy'ın sonlarında Roma egemenliğine girmesinden sonra Romalılar Galyalılara dokunmamış ve onları GALATİA SALUTARİS ve GALATİA PRİMA adlarıyla ikiye bölmüştür. Yunanlılar İçinde Haymana’nın da bulunduğu Galatia Salutaris’in büyük bir bölümüne Axylon derlerdi Tarihçi Titis Livius Axylon’u “Burada ağaç yetişmemektedir. Hatta böğürtlen, diken çalı’da büyümemektedir. Yakıta hizmet edebilecek hiçbir şey yok. Bu nedenle burada yaşayan halk odun yerine inek gübresi yakarlardı” diye tarif etmektedir.
Livius “Galat-Roma Savaşında Romalı Komutan Manlius’un Ankara üzerine yürüyüşünde askerlerini dinlendirmek için kamp yaptığı Cuballum Galat meydan kalesi Axylon Haymana bölgesinde bir yerde olabilir” demektedir. Bu kaleye önceleri Castellum daha sonra Cuballum ismi verilmş.
(Kaynak Titus Livius Roma Tarihi)
Galatya- Saluteris ismi, bu eyaletin güney kısmına verilmiştir. Sebebi de, bazı yerlerinde kaplıca maden sularının bulunmasıdır. Bu havaliye simdi Haymana denilir. Başlıca özellikleri, ağaçtan tamamen mahrum olmasıdır. Yunanlılar buraya axylon derlerdi. Burada yaşayan halk o zamanlarda güneşte kurutulmuş sığır dışkısı yakarak ısınırlardı. Haymana ovası, denizden yüksekligi 1750 metreye varan gayet geniş bir yayladır. Kuzeye doğru açılmış dairesi büyük bir kavis yapan ve bol kaynakları olan Sangaryus Nehriyle sulanır.
(Kaynak: Asie mineure: description géographique, historique et archéologique des 
Yazar: Charles Texier)
Axylon bölgesinde Haymana’da su kaynakları ve Kaplıcalar çok. Ama bu bölgede ağaç eksikliği var. Yapan HAMAMI (Yaban hamamı) buradaki kaplıcadır.
(Kaynak:Enciclopedia universal ilustrada europeo-americana: 1973-1974
Yazar: Espasa Calpe)
“Aksylon “ bölgesinde yakmak için diken bulmak bile imkansızdı. İnsanlar odun yerine tezek yakıyordu. Galatya Eyaletinde koyun ve keçi yetiştirildiğine dair kesin kanıtlar olmakla beraber koyun dışındaki hayvanların yetiştirildiğine ilişkin hiçbir kayıt yoktur. Öte yandan Axylon’un iklimi ve toprak yapısı sığır otlatmak için uygundur. Nitekim Livius’un Haymana bölgesine lokalize edilen Aksylon adlı bölgede insanların yakacak odun yerine tezek kullanmış olduğunu ifade etmiş olması, bölgede sığır yetiştirildiği anlamına gelmektedir.
(Kaynak:Anadolu’daki Galatlar ve Galatya Tarihi Yazar:M.Ali.Kaya)
Axsylon: Galatia'nın MÖ. 1. yy'ın sonlarında Roma egemenliğine girmesinden sonra Romalılar Galyalılara dokunmamış ve onları GALATİA SALUTARİS ve GALATİA PRİMA adlarıyla ikiye bölmüştür. Yunanlılar İçinde Haymana’nın da bulunduğu Galatia Salutaris’in büyük bir bölümüne Axylon derlerdi. Burada M.Ö yıllarda diken dahi yetişmediğinden Odun yerine tezek ile ısınılırdı.Tarihçiler burada Koyun, Keçi ve Sığır yetiştirildiğini söylemektedir. Ayrıca bu bölge kaplıcalarıyla’da o dönemde de ünlüdür. Bazı Tarihçiler Axylon bölgesine Tuz Çölü demektedirler. Hatta Yunanlıların Sakarya’yı işgallerinde bile Yunan tarihçileri Haymana topraklarına Tuz çölü demektedirler. 

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " AXYLON " Haberine Yapılan Yorumlar

Başlık:

Hatırlatma..

08:33:26

Gönderen:

Halil Kuş

22/5/17

Üstadım,Öncelikle Haymana tarihi ile ilgili yaptığın araştırmalardan dolayı tebrik ederim. Bilindiği gibi Haymana nın rakımı 1.259 m.Denizden yükseklik seviyesinde bir yanlışlık mı var, yoksa eski ilgili kayıtlarda 1.750 m olarak mı gözükmekte.?


  Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin