Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

GÖK, MAĞARALARI MECLİSE TAŞIDI
02/06/2017

Şerefligökgöz, Yenice, Güzelcekale ve Demirözü Mahallelerindeki mağaralar araştırılmasına ve değerlendirilmesine ilişkin CHP Milletvekili Hemşerimiz Levent Gök Araştırma önergesi verdi.
CHP Ankara Milletvekili ve Grup Başkanvekili Levent Gök, mağara haberlerimizi dikkate alarak meclise taşıdı.
Gök, daha önce ilçemizle ilgili birçok konuda Meclise önerge vermiş ve dakikalarca TBMM’de Haymana konuşulmuştu.
Levent Gök bu defa da 4 haftadır gazetemizde yayınlanan ve korumaya alınarak turizme kazandırılması gerektiğini belirttiğimiz mağaralar için araştırma önergesi verdi. 
Gök’ün verdiği önerge şu şekilde; 
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA
Ankara’nın Haymana İlçesi sınırları içerisinde yerel basının çabalarıyla gündeme getirilmiş tarihi ve turistik değeri yüksek mağaralar bulunmaktadır. Söz konusu mağaralar hazine avcıları tarafından tahrip edilmekte, mağaraların içerisinde bulunan tarihi eserler talana uğramaktadır. 
Türkiye’nin jeolojik ve jeomorfolojik yapısı mağara oluşumuna elverişli bir durum arz etmektedir. Ülkemizde yaklaşık 400.000 adet doğal mağara olduğu düşünülmektedir. Mağara oluşumuna elverişli bu yapının temel öğesi insan eliyle şekillendirilmeye de çok uygun olan kayaçlardır. İnsanlar tarih boyu bu tip coğrafyalarda kayaları şekillendirerek kendilerine yaşam alanları yaratmışlardır. 
Günümüzde bu alanlar tarih ve kültür açısından paha biçilemez değerler haline gelmiştir. Türkiye’deki en popüler örnekleri Nevşehir’in Kapadokya Bölgesinde bulunmaktadır. Kapadokya’da süregelen aktif turizm faaliyetleri bölgedeki tarihi ve doğal değerlerin korunmasını kolaylaştırmakta ve ülkemize artı değer katmaktadır. Kapadokya bölgesinin 2014 yılında elde ettiği turizm geliri 600 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir.
Dünya’da ve Türkiye’de alternatif turizm dalları gelişme göstermektedir. Doğa turizmini geliştirmek ve doğal değerleri korumak için çok sayıda uluslararası dernek ve kuruluş çalışma yürütmektedir. Türkiye coğrafi yapısından ileri gelen turizm potansiyelini yeterince değerlendirememektedir. Deniz ve güneş turizmi dışındaki turizm dalları ülkemize yıl boyu canlı kalacak bir turizm hareketliliği getirecektir. İlgilenilmeyen değerler ise kapısına kilit vurularak dahi korunamayacak, talana ve tahribata maruz kalacaktır.
Haymana ilçesinde, Şerefligökgöz, Yenice, Güzelcekale ve Demirözü Mahallelerinde şimdiye kadar yerel basın aracılığıyla varlığı duyurulan mağaralar bulunmaktadır. Bu mağaraların bulunduğu arazi jeolojik miras kapsamına alınabilecek önemli bir kayaç arazisidir. Mağaralarda yaşanılan dönemden kalma duvar resimleri ve eserler bulunmaktadır.
Bölgede yapılacak detaylı bir araştırma ile daha fazla mağara, tarihi eser ve doğal güzelliğin ortaya çıkarılması ihtimali çok yüksektir. Bölgenin sadece mağaralar ile değil, bütünüyle Jeopark olarak değerlendirilmesi de mümkündür.
Bu jeolojik zenginliklerin su yüzüne çıkartılması hem ülkemizin hem de Haymana ilçesinin kalkınması ve istihdam yaratılması için önemli bir imkân sağlayacaktır. Söz konusu mağaraların ve kayaç arazilerinin araştırılması, korunması ve ülkeye artı değer olarak kazandırılması amacıyla Anayasa'nın 98’inci, TBMM İçtüzüğünün 104’üncü ve 105’inci maddeleri uyarınca Meclis araştırması açılmasını arz ederiz.”
“KÖY YOLLARI YAPILMALI”
Öte yandan Haymana’daki bozuk yollarla ilgili de bir önerge veren Gök şunları meclise sundu: 
Haymana İlçesi Soğulca, Kavak, Evliyafakı, Karapınar, Demirözü, Aktepe, İncirli ve Küçükkonakgörmez Mahallelerinden geçen Konya istikametindeki karayolu yıllardır bakıma muhtaçtır. 
Bu yön üzerinde haftanın hemen hemen her günü trafik kazaları olmakta, yolu kullanan araçlarda hasarlar oluşmaktadır. Adı geçen mahallelerde ikamet eden vatandaşlarımızın, can güvenlikleri ortadan kalkmıştır.
Bu bilgiler ışığında:
1. Söz konusu mahallelerin yol bakımları neden yapılmamaktadır?
2. Haymana mahallelerinin yakın çevrelerindeki Ankara, Konya ve Eskişehir illerine kolay ve güvenli ulaşımı için hangi çalışmalar yürütülmektedir?
3. Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bu konuda bir talimat vermeyi düşünüyor musunuz?
Sayın vekilimize duyarlılığı, ilgi ve  alakası için çok teşekkür ediyoruz. 
Haber: Hüseyin YILDIRIM
 

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " GÖK, MAĞARALARI MECLİSE TAŞIDI " Haberine Yapılan Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır.  Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin