Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

SAKARYA MEYDAN SAVAŞI’NDA MUSTAFA KEMAL’IN “KURT KAPANI” TAKTİĞİ
28/07/2017

Hazırlayan SAMİ ÜMÜT Haymana Kaymakamlığı Emekli Yazı İşleri Müdürü
 Mustafa Kemal, daha en başından Türk topraklarının işgal edileceğini ön görmüş ve buna yönelik bir plan hazırlamıştı. Önce Osmanlı’nın yenilmemesi için şimdiki sınırlarımızın dışında (Trablusgarp, Suriye – Filistin Cepheleri’nde) savaş vermiş; sonrasında da başarıyla yürüttüğü Çanakkale Cephesi’nde savaşmıştı. Bu süre zarfında 1918 Kutul Amare’de Türk Ordusu’nun Musul’da İngilizleri yenilgiye uğrattığı savaş ise tarih kitaplarında konu olarak pek işlenmez. EMPERYALİST İŞGAL VE VATAN SAVUNMASI Türk Savaş Taktiği : “KURT KAPANI” Emperyalizm kesin galibiyetini ilan edip, İstanbul ve Anadolu işgal edilince Osmanlı Devleti’nin egemenliği fiilen sona ermiş oldu. Sınır savunması (ki sınır savunması fiilen sınır ötesinden, Irak – Musul, Suriye – Filistin Cepheleri’nden başlamıştır) Osmanlı’nın yenilgisiyle başarısız olmuş; şimdi sıra “satıh müdafaasına” gelmişti. Mustafa Kemal, işgal kuvvetlerinin merkezi konumundaki İstanbul’dan kurtuluş mücadelesinin başlatılamayacağını bildiği için, Anadolu’ya geçmiş ve milli mücadelenin merkezi olarak “sine-i millet” i örgütleme kararı almıştır. Amasya, Erzurum ve Sivas’ta ortaya koyulan milli bağımsızlık iradesi, milli askeri bir strateji ile sonuca ulaştırılmalıydı.
200 Yıl Geri Çekilen Türk Ordusu Taarruza Geçiyor Yunanlılar İnönü’deki mağlubiyetlerinden sonra ordularını güçlendirmek amacıyla, kuvvetlerini artırmışlardı. 10 Temmuz 1921’de 100.000 kişilik Yunan Ordusu, 45.000 kişiden oluşan Ankara Hükümeti’ne bağlı Türk Ordusuna karşı taarruza geçti. Desteklenmiş kuvvetleri ve ikmal merkezinin yakın olmasından kaynaklı, Yunan Ordusu başarılı bir ilerleyişle “başlangıç” yaptı. Türk Ordusu bu taarruz karşısında Eskişehir’e kadar çekilmek zorunda kaldı. Mustafa Kemal durumu yakından görüp incelemek için Batı Cephesi Karagahı’na geldi. Ordunun düzenlenip, kuvvetlendirilmesi ve güçlü bir cephe gerisi hattı oluşturulması için Sakarya’nın doğusuna kadar çekilmesini emretti. Bu durum görünüşte bir geri çekilme idi. Ancak gerçekte Mustafa Kemal Türk savaş geleneği olan planlı geri çekilme, diğer adıyla Ricad taktiğini uyguluyordu. Bu taktik geri çekilmenin sağladığı faydalar şunlardı: Yunan kuvvetlerinin sürekli taarruzundan Türk Ordusunu korumak ve böylece ordunun yıpranma payını en aza indirmek. Güçlü bir cephe gerisi hat oluşturmak ve asıl kuvvetlerle düşman taarruzunu karşılamak. Yunan ordusunu, ikmal ve lojistik merkezinden uzaklaştırmak. Düşman kuvvetlerinin uzun müddet, savaşmadan, hareket halinde olmasını sağlayarak onları yormak ve belirsizliğe sürüklemek. Geri çekilme hızlı bir şekilde tamamlandıktan sonra, Yunan Kuvvetleri tam dokuz gün boyunca Türk Birlikleri ile karşılaşmadan, belirsizlik içerisinde yürümüşlerdir. Bu yürüyüşün güzergahı, düşman kuvvetlerinin sayısı ve silah - tesisatı gibi donanımları Türk keşif birlikleri tarafından tespit edilerek, Türk cephe komutanlıklarına bildirildi. Böylece Yunan taarruzu sürpriz baskın olma özelliğini yitirdi. Çünkü keşif birliklerinden gerekli istihbaratı alan Türk Cephe komutanlığı, gerekli önlemi alıp stratejisini belirlemiş oldu. 14 Ağustos’ta harekete geçen Yunan Ordusu ancak 23 Ağustos’ta Türk Birliklerini kuşatma yönünde manevralarına başlayabildi. Fakat iki kuşatma taarruzu gerçekleştiren Yunan Ordusu her ikisinde de başarısız oldu. 2 Eylül’de stratejik öneme sahip olan Çal Dağı Yunan ordusu tarafından ele geçirildi. Yunan kuvvetleri Ankara’ya 50 km. ye kadar olan mesafede bir ilerleme sağlasalar da, güçlü bir cephe gerisi hattı oluşturan Türk ordusunun önce alan savunması, sonrasında alan hakimiyeti sağlama yönündeki kuşatması sayesinde daha fazla ilerleyemediler. Mustafa Kemal’ün tarihe kazınan “Hatt-ı müdafaa yoktur; sath-ı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı vatandaş kanıyla sulanmadıkça vatan terk olunamaz." emri, bütün savaş kurallarının ezberlerini bozmuştu. Bu, sınır ve alan savunmasının dışında, vatan toprağında Türk askerinin olduğu her santimetre kareyi cephe haline getiren bir taktikti.
Öncesinde taarruza geçen Yunan Ordusu, savunmada kalan ise Türk ordusu idi. Fakat Ankara’ya kadar geri çekilmeyen Türk ordusu yıpratıcı ve dağıtıcı bir savunma yapınca Yunan kuvvetleri daha fazla ilerleyemedi. Bu kez durum tersine dönmüş, Yunan Ordusu savunmada kalmış, Türk Ordusu yıpratıcı saldırılara geçmiştir.
Türk Ordusu Mustafa Kemal’ün emri ile 10 Eylül’de genel karşı taarruza geçmiş ve Yunan Ordusunun savunmasını tamamen bozguna uğratmıştır. Aynı gün Türk Birlikleri, Çal Dağı’nı geri aldı. 13 Eylül’e kadar süren karşı taarruz sonucunda Yunan kuvvetleri, Eskişehir – Afyon hattının doğusuna kadar geri çekilerek tamamen savunmaya geçti. Bu hat, daha önce Yunan taarruzu başladığında, Türk ordusunun Ankara’ya doğru çekildiği hattın tersi istikametinde olan güzergahtır. Türk Ordusunun güçlü bir cephe gerisi yaratarak Ankara’ya yakın bir mesafeye kadar çekilmesi ve bu sayede Yunan ordusunu ikmal merkezinden uzaklaştırması; sonrasında asıl kuvvetlerle karşı taarruza geçerek Yunan Ordusunu püskürtmesi, Türklerin bilinen “Kurt Kapanı” taktiği ile de örtüşmektedir.
22 gün süren ve 100 km.lik bir alana yayılan Sakarya Meydan Savaşı, aynı zamanda 1774 Küçük Kaynarca Antlaşmasıyla toprak kaybetmeye başlayan ve sonrasında 150 yıl geri çekilen Türk ordusunun, 150 yıl sonra bu geri çekilmeye karşı Batı emperyalizmine karşı verdiği cevaptır. Çünkü bu tarihten sonra Türk ordusu geri çekilmeyi durdurmuş ve karşı taarruza geçmiştir.
Emperyalizmin 100 yıllık planlarını bozan Sakarya Meydan Savaşı, günümüzde de emperyalizmin zihninden silemediği bir taarruz taktiği olarak, tarihteki yerini almıştır.
Kaynak:Mithat AKAR 

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " SAKARYA MEYDAN SAVAŞI’NDA MUSTAFA KEMAL’IN “KURT KAPANI” TAKTİĞİ " Haberine Yapılan Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır.  Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin