Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

Haymana Gazetesi


SAKARYA SAVAŞININ SON GÜNLERİ-2 (07.09.1921)
06/10/2017

Hazırlayan SAMİ ÜMÜT Haymana Kaymakamlığı Emekli Yazı İşleri Müdürü
Manzaraya dışarıdan bakanlar bu durumda Türkler için en uygun hareketin, kuvvetli bir sıklet merkezi ile Polatlı güneyinden İnlerkatrancı batısına doğru yöneltilecek bir taarruzla Yunan Ordusunun sol kanadını parçalamak, 1’nci ve 2’nci Yunan Kolordularını ikmal merkezlerinden ve diğer kuvvetlerden ayırarak imha etmek olduğunu düşünebilirlerdi. 
Teorik olarak bu belki en doğru hareketti ama Türk Ordusunda bunu yapacak güç ve kuvvet yoktu. On altı gündür süren bu korkunç mücadele onu da yiyip bitirmişti. Evet dayanmıştı, dayanmıştı ama, işte hepsi o kadar. Buna bakarak ondan, hâlâ kendisinden daha kuvvetli ve henüz dişleri sökülmemiş Yunan Ordusunu toparlayıp imha etmesini istemek, onu gücünün ötesinde bir maceraya sürmek olurdu. Yunanın taarruzdan yorulup durması gerçi Mehmet'in moralini yükseltmişti ama, onda da hâl bırakmamış, üstte başta bir şey kalmamıştı. İlk defadır ki asker, son bir iki gündür biraz nefes alabilmek, sıcak bir kaşık yemeği şöyle telaşsız yiyebilmek, eğer bulabilirse bir kenarda bir tas su dökünebilmek, yani ilk defadır ki bir oh diyebilmek imkânına kavuşmuştu. Kayıplar ağırdı, silah ve malzeme gibi insanlar da yıpranmıştı. Ve topçu cephanesi neredeyse bitmek üzereydi. Velhasıl Türk Ordusunun kolu kanadı kırıktı. 
Şimdiye kadar gelen keşif raporlarına göre aşağı yukarı iki tümene yakın bir düşman kuvvetinin Beylikköprü ve Kavuncuköprü'lerinden Sakarya batısına geçirildiği anlaşılıyordu, ama bu tümenlerin hangi kolordulara ait oldukları ve numaraları bilinmiyordu. Dört beş gün önce 2’nci Kolordu emrindeki 9’ncü Tümenin batıya, 3’ncü Kolordu bölgesine kaydırıldığı kesinlik kazanmıştı. Ordu karargâhının İnlerkatrancı'dan kaldırılıp Sakarya vadisinde bir yere taşındığı hakkında haberler alınmıştı. Hasta ve yaralıların ambulanslarla batıya taşındıkları ve hastanelerin boşaltıldığı, bazı cephane ve malzeme depolarının geriye taşındıkları belli oluyordu. Dün geceki 5’nci Kafkas Tümeni Hücum Taburunun baskınında kendilerinden Türk tarafına sığınan Makedonyalı Bulgar asıllı iki Yunan erinden, fazla kayıplara uğrayan 1’nci Kolorduya bağlı 2’nci ve 12’nci Yunan Tümenlerinin bir tümen halinde birleştirildikleri öğrenilmişti. Evet bütün bunlar, Yunan Ordusunun şimdilik taarruzdan vazgeçtiğini, savunma için tertiplendiğini ve büyük bir olasılıkla Sakarya gerisine veya daha uzağa çekilme hazırlıkları yaptığını gösteriyordu.
Kendi birliklerinin halini herkesten iyi bilen Türk Komutanları da durumu yakından takip ediyorlar, fakat bir zafer sarhoşluğuna kapılmaktan ve orduyu gereksiz bir harekette yıpratmaktan da dikkatle kaçınıyorlardı. Başkomutan Mustafa Kemal Paşa, Genelkurmay Başkanı Fevzi Paşa ve Cephe Komutanı İsmet Paşa dinliyorlar, konuşuyorlar ve beri yandan güç ve kuvvet topluyorlardı.
Fevzi Paşa, Sakarya savaşının başladığı günden beri karargâhtan uzakta, Harekât Subayı Binbaşı Salih (Omurtak) ve bir Emir Subayı ile beraber cephelerde, muharebe sahasında idi. Seyrek olarak Alagöz'deki Başkomutanlık ve Cephe Komutanlığı karargâhlarına uğruyor, bu kısa ziyaretler dışında bütün vaktini çoğunlukla kuşatma kanadındaki birliklerin yanında geçiriyordu. 7/8 Eylül gece yarısı Cephe Komutanlığına ulaşan yazısında Fevzi Paşa şunları söylemekteydi; “Düşmanın bugün de 4’ncü Grupla Mürettep Kolordu karşısında çekilmeğe işaret olan hareketleri görülmüştür. Düşmanın önümüzdeki bir kaç gün içinde diğer gruplar cephesinde bir taarruz teşebbüsü ihtimali varsa, 15’nci Tümenle 23’ncü Tümenin Mürettep Kolordu bölgesine kaydırılarak dört tümenle doğudan ve kuzeyden Duatepe'ye bir taarruzu faydalı görüyorum. Uygun buyurulduğu takdirde, bu iki tümenin Mürettep Kolordu emrine Beyceğiz mıntıkasına hareket ettirilmesi için emir verilmesini ve Mürettep Kolordu kesimine bu taarruz için çok sayıda 150 milimetrelik obüsle yeter derecede topçu cephanesinin ayrılmasını ve bildirilmesini rica ederim. Bu kuvvet kaydırmanın düşman tarafından görülmesi pek önemli olduğundan, 23’ncü Tümenin özellikle ve 15’nci Tümenin Taşpınar'dan sonra Beyceğiz'e kadar behemahal gece yürüyüşleriyle gitmeleri lâzımdır.” Görünüşe göre Türk Ordusu taarruza hazırlanıyordu. Artık roller değişmiş, sıra Türklere gelmişti. İstanbuldaki Müttefik Orduları Başkomutanı İngiliz Generali Harington, Londra'ya gönderdiği 7 Eylül 1921 tarihli raporda şunları yazmaktaydı: “Bugün aldığım bilgilerden Yunanlıların çekilmekte oldukları ve onları kovalamak için Türklerin hummalı hazırlık yaptıkları kesinlikle görülüyor. Yunan çekilmesinin Sakarya arkasında toparlanıp hücumu yenilemek amacıyla yapılıp yapılmadığını söyleyemem. Herhalde şimdiki durumda hedeflerine ulaşmayı başaramamışlardır ve Türkler başarı kazandıklarını ileri süreceklerdir. Türk başarısı burada (İstanbulda) hemen yankı yaratabileceğinden her türlü ihtiyat tedbirlerini alıyorum.”
Artuç, Ibrahim. Büyük Dönemeç : Sakarya Meydan Muharebesi (1912 - 1922 Türk Savaslari Belgeseli). Istanbul : Kastas A.S. Yayinlari, 1985, 349, [10] s.
 DEVAM EDECEK..

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " SAKARYA SAVAŞININ SON GÜNLERİ-2 (07.09.1921) " Haberine Yapılan Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır.  Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin