Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

Haymana Gazetesi


TRABZON’DA DOĞDU, HAYMANA’LI OLDU
13/10/2017

İÇİMİZDEN BİRİ (KEMAL GEDİKLİ) O eğitim camiasının efsane ismi. Tebeşir tozuna bulaşmış her elde mutlaka emeği olan, bir harf öğretmekle kalmayıp bazılarımıza hayatı öğreten bir tecrübe abidesi. Aynı zamanda uzun yıllar önce memleketi Trabzon’dan kalkıp

-Sayın Hocam, kendinizi kısaca tanıtır mısınız?

1943 Trabzon Akçaabat Bozdoğan köyü doğumluyum. İlkokul ve ortaokul öğrenimimi Akçaabat’da, lise ve enstitü öğrenimimi Trabzon’da tamamladım. Üç yıllık Eğitim Enstitüsü mezunu, fizik, kimya, biyoloji öğretmeniyim. Üç çocuk babasıyım.
- Kaç yıldır Haymana’da yaşıyorsunuz?
10 Aralık 1974 günü Haymana Lisesi’nde göreve başladım. Haymana Lisesi’ne kura sonucu atandım. İlk görev yerim burasıydı. Haymana merkezinde sadece Haymana Lisesi ve ona bağlı olarak ortaokul vardı. 1975’de müdür yardımcılığına,1976’da lise müdürlüğüne atandım. 1978-1980 yıllarında  yedek subay olarak askerlik görevimi yerine getirdikten sonra 17 Ocak 1980 günü tekrar Haymana Lisesi müdürü olarak görevime döndüm. 1981-1985 yıllarında Haymana Lisesi müdürlüğü görevimin yanında Haymana İlçe Milli Eğitim müdürlüğü ve 12 Eylül İlkokulu müdürlüğü görevlerini de yerine getirdim. Görev hayatımın geri kalan zamanlarında İlçe Milli Eğitim ve Çaldağ İlokulu müdürlüğü de yaptım ve emekli oldum. 43 senedir Haymana’da yaşamaktayım. Ben göreve başlarken Türkiye’nin hangi ili, ilçesi, köyü olursa olsun, vatana, millete hayırlı evlatlar yetiştirme gayesi içerisindeydim. Kura sonucu Haymana çıkmıştı ve iyi ki de Haymana çıkmış diyorum.
-Emekli olmanıza rağmen Haymana’dan  ayrılmadınız. Neden? 
Emekli olmama rağmen Haymana’dan tamamen ayrılmadım. Çünkü ben Haymana’dan memnunum. Beni yoracak ve sıkıntıya sokacak hiçbir  olayla karşılaşmadım. İnsanlarını çok seviyorum. Anlayabildiğim kadarıyla Haymana insanlarının çoğunluğu da benden memnun. Bana yaklaşımlarının sonucunda bu kanaate vardım. Çocuklarımın ikisi İzmir’de, birisi de Balıkesir/Burhaniye’de. Aile eşrafım Trabzon’da. İhtiyaç duyduğum zamanlarda bahsettiğim yerlere gidebiliyorum. Ama daha sonra Haymana’yı özlüyor ve hemen dönüyorum.
-Öğretmenliğini yapmış olduğunuz ve şuanda tanınmış, başarılı simalar haline gelen kişiler var mı?
İsim vermeden bahsetmek istiyorum. Her türlü devlet memurluğundan, profesörlüğe, yüksek rütbeli TSK mensuplarına kadar her daldan ve her meslekten Haymanalı öğrencilerim bulunmaktadır. 
-Öğretmenliğinizde Haymana’dan tayin olmayı hiç düşündünüz mü?
Haymana’dan tayin isteyip gitmeyi hiç düşünmedim. Şimdi ise sakin, sessiz, güvenilir olması bakımından Haymana’da ikamet etmekten memnunum.
-Sizin görev yapmış olduğunuz dönemle, şuanki dönemin eğitim ve yönetim sistemini göz önünde bulundurarak nasıl bir kıyas yapabilirsiniz?
Benim görev yaptığım dönemlerde öğretmenler Haymana’da ikamet etmekteydiler. Bu durum zaman kaybının önlenmesi, öğretmenlerin velilerle kaynaşması ve yol yorgunluğunun olmaması bakımından olumlu olarak etkilemekteydi. Aynı zamanda dershaneye gitmek zorunda olmamasına rağmen öğrencilerin  üniversiteye girme başarısı yüksekti. Günümüzde öğrencilerin çalışma sistemi değişti. Özellikle bilgisayar, internet ve cep telefonları öğrencileri olumsuz yönde etkilemektedir. Kitap okuma alışkanlığı ve ihtiyacı azami derecede düştü. Bu durum öğrencileri özellikle bilgi ve genel kültür bakımından  olumsuz yönde etkilemektedir. Öğrencilere verilen ödevler arayıcı ve araştırıcı olmalı. Ama günümüzdeki ödevler, internetten hazır olarak çıkartılıp işleme konmaktadır. Bu durum benim için olumsuzdur. Ben 1980 öncesi yıllarda hergün eve gelir o günü değerlendirirdim. Başka ne yapsaydım da daha iyi sonuç alırdım, öğrencilere daha fazla nasıl katkım olabilirdi diye hep düşünürdüm. Örneğin devlet bana günlük 50 lira veriyor, benim yapmam gereken görevleri söylüyor ve yapıyorum. Benim cebime giren o 50 lira helaldir. Haymana’daki eğitim öğretimi her fırsatta ve konuda iyileştimek gerekirken, okul yöneticileri değil bir çok kişi çocuklarının eğitimi için Ankara’ya taşıdı ve gidiş geliş yaparak görevlerine devam etmeyi tercih etti. 
-Sizce Haymana gelişiyor mu?
Bana göre Haymana hak ettiği şekilde gelişemedi ve gelişmiyor da. Yine bana göre bunun asıl sebebi özellikle geçmişte Haymana’nın ticaretini elinde tutanlar yabancıydı. Onlar da Haymana’dan kazandı. Yatırımı başka yerlere yaptılar. Halen Haymana’ya kalıcı bir yatırım yapılmıyor. Haymana’dan Ankara, Gölbaşı, Polatlı gibi yerlere göç devam ediyor. Haymanalı Haymana’nın değerini bilmiyor. Özellikle sıcak ve içme suyu ile havası bakımından diğer yerleşim yerlerine göre aranan bir ilçedir. Ben de burada görev yapmış olmaktan, burada yaşamaktan oldukça mutluyum. 
Saygıdeğer Hocama, eğitime, ilçemize katkılarından ve büyük emeklerinden dolayı teşekkür ederiz.  

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " TRABZON’DA DOĞDU, HAYMANA’LI OLDU " Haberine Yapılan Yorumlar

Başlık:

biz hocamızı hocamız da bizi seviyor.

00:06:58

Gönderen:

Hasan

20/10/17

Kemal abiyi uzun senelerdir tanırız. Kendisi has haymanalı ve sevecan biridir. Gerçek bir Haymana sevdalısıdır. Ankara belediyesindeki trabzonlu bir ..... ile asla kıyaslanmaz. İnşallah Kemal hocamız bu zalim adamı tanımıyordur.Hocamızı seviyoruz.ancak o da haymanalıları çok seviyor.


  Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin