Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

SAKARYA SAVAŞININ SON GÜNLERİ-6 (09.09.1921)
03/11/2017

Hazırlayan SAMİ ÜMÜT Haymana Kaymakamlığı Emekli Yazı İşleri Müdürü
Fevzi Paşa, dün akşamdan beri zaten Mürettep Kolordu Komutanı Albay Kâzım'ın yanındaydı. Mustafa Kemal Paşa, Zafer tepedeki Gözetleme yerinden araziyi inceledikten sonra yarınki taarruz için Albay Kâzım'a emirlerini verip, Fevzi ve İsmet Paşaları da açık otomobiline alarak trenine döndü. Yakındaki bir boğaz içinde gizlenmiş bir lokomotif ve iki vagondan ibaret bu tren, paşaların burada hem karargâhı hem de yatakhane ihtiyaçlarını karşılayacaktı. Cephedeki Yunan kuvvetleri bugün de hareketsizlik ve sessizliklerini korumuşlardı. Tahkimat faaliyetlerine devam ediyorlar, ara sıra da topçu ateşleriyle Türk birliklerini taciz etmeyi yeterli görüyorlardı.
Bugün Ordu Komutanı General Papoulas'la 2’nci Kolordu Komutanı General Prens Andrew arasında önemli bir anlaşmazlık baş göstermiş ve çekilme gibi hoş olmayan ve güçlükler taşıyan bir harekâtta zaten hassas bulunan sinirleri büsbütün germişti. Olay şuydu: Dün gece saat 21.45'te verilen (Türklerin 3’ncü Kolorduya taarruzlarının beklendiğinin, böyle bir olasılığın gerçekleşmesi halinde 3’ncü Kolordu savunurken 1’nci ve 2’nci Kolorduların karşı taarruza geçmelerini bildiren) orda emrini, gecikme nedeniyle, bu sabaha kadar alamayan 2’nci Kolordu Komutanı Andrew, kendi kendine bulunduğu mevzileri boşaltarak kolordusunu 3’ncü Kolordu gerisine yanaştırmak kararına varmış ve birlik komutanlarına bu konudaki ön emrini de vermişti. Geciken emir bu sırada kendisine ulaşmıştı ama, aldığı haberlerden 3’ncü Kolordunun bir taarruza uğramamış olması ve dolayısiyle kendi kolordusunun da düşmana taarruzu gerekmediği için bu çekilme emrini iptale gerek duymamıştı.
Sabah 08.00'de durumu bir raporla Ordu Komutanlığına bildiren Andrew, bu raporunda özetle: «Türklerin 3’ncü Kolorduya taarruz etmemiş olması nedeniyle kolordusunu batıya kaydırmak için uygun fırsatın doğduğunu, esasen böyle yapmakla Ordu Komutanının 'Bir an önce kuvvetleri batıya çekmek' arzusuna da uymuş olacağını, zaten kolordunun emredilen taarruzu yapmasının bu koşullarda bir başarı sağlayacağını sanmadığını, bu sebeplerle bugün saat 19.00 da yürüyüşe geçmek için gerekli ön emri şimdiden vermiş bulunduğunu, ikmal birliklerinin ise şu sıralarda harekete geçmiş olduklarını» bildirmekteydi. Durumu öğrenen Papoulas, haklı olarak, şaşırmıştı. Aynı gün saat 15.35'te telgrafla aşağıdaki emri vermişti: «Mevzilerinizi terk eylemek planı hayretimi mucip oldu. Kolordu, her ne halde olursa olsun mevzilerinde kalacak ve Türkler 3’ncü Kolorduya taarruz ettiği takdirde, verilen emri yaparak Boyalık-Çayırlı istikametinde taarruz edecektir. Muhakeme ve karar verecek yetkili şahıs, Ordu Başkomutanı sıfatı ile yalnız benim. Kolorduyu nakletmek hususundaki bütün emirlerinizi iptal ediniz.» Böylece Yunan Ordusunda, hem de üst seviyede, itaatsizlikler, ileri geri hareketler başlamıştı. Yalnız o kadar da değil. Cephe Komutanlığına ulaşan haberlere göre başarısızlık ve tekrar geriye dönüş, Yunanlıların öç alma ve vahşet duygularını yeniden arttırmıştı. Düşman gerilerinde harekâtta bulunan 2’nci Süvari Tümeninin bugün öğle üzeri Cephe Komutanlığına ulaşan, raporunda şunlar yazıyordu: «Cambaklı ve Şeyhahmetli köyleri tamamen yakılmıştır. Bu arada yanmış cesetlere de rastlanmıştır.»" 35’nci Süvari Alayının 9 Eylül 1921 saat 13.00 tarihli raporunda da şunlar vardı. «Aziziye'de (Emirdağ) düşman yoktur. Yunan askerlerinin bura halkına işkence yapmış oldukları ve yine burada ve civar köylerde halktan ileri gelenlerden biri ile on beş kadın ve erkeği öldürdükleri, çevredeki köy mahsullerinin yüzde yirmisini tamamıyla yaktıkları ve pek çok sayıda küçük ve büyük baş hayvanı sürüler halinde götürdükleri anlaşıldı.» Bu cinayetler, bu barbarlıklar yeni değildi ki!, İzmir'e çıktıkları günden beri başlamıştı ve nasıl, nerede, ne zaman biteceği de belli değildi...
 
Artuç,Ibrahim.Büyük Dönemeç : Sakarya Meydan Muharebesi ( 1912 - 1922 Türk Savaslari Belgeseli). Istanbul :Kastas A.S. Yayinlari, 1985, 349, [10] s.

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " SAKARYA SAVAŞININ SON GÜNLERİ-6 (09.09.1921) " Haberine Yapılan Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır.  Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin