Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

SAKARYA MEYDAN MUHAREBESİNDE TOPAL OSMAN AĞA (25 Ağustos 1921)
27/07/2018

Hazırlayan: SAMİ ÜMÜT Haymana Kaymakamlığı Emekli Yazı İşleri Müdürü
Çarpışmaların ilk günü Yunanlılara kaptırılan stratejik önemi büyük Mangaldağın geri alınması için 1.Grup sabahleyin saldırıya geçti. 4.Tümen ile 47.Bağımsız Alay da saldırıya katılmak üzere grup emrine verilmişti.
47.Bağımsız Alayın Asıl adı Topal Osman Alayıydı. Giresunlu Topal Osman Ağa Pontusçu Rumların Karadeniz bölgesindeki Türk halkına yaptıkları kötülükleri önlemek amacıyla Giresun’da bir çete kurmuştu. Çetesini hızla büyüterek Pontusçu Rum çetelerine kan kusturmuş, Doğu Karadeniz kesiminde düzenin sağlanmasında büyük hizmetlerde bulunmuştu. O yörelerin taçsız kralı gibiydi. Pontusçu çeteleri bastırırken zaman zaman aşırı sert davranışlarda bulunmuş, korku ve terör yaratmıştı.
Topal Osman Alayı, çarpışmalar başlamadan önce cepheye getirilmiş, 47.Bağımsız Alay adıyla doğrudan Batı Cephesi Komutanlığı emrinde yedek kuvvet olarak Haymana’nın güneydoğusundaki Kızılkoyunlu köyünde konaklatılmıştı. Mangaldağı yitirilince o kesimi desteklemek üzere 1.Grup emrine verilmişti. Topal Osman Alayının en büyük özelliği savaşçılarının üniforma yerine, çetecilik zamanında olduğu gibi, yöresel Karadeniz giysileri giymeleriydi. Giysiler tek renk ve aynı biçimde olduğundan, özel üniforma havası veriyordu.
Tümen topçularının koruyucu ateşi altında 4. 23. ve 24.Tümenler birbirine paralel dört kol biçiminde Mangal dağına doğru saldırıya geçti. Sabahleyin başlayan saldırı önemli bir direnişle karşılaşmadan gelişiyordu. Başkomutan Mustafa Kemal Paşa, Mangaldağı kesimindeki bunalımlı durumu daha yakından izlemek amacıyle cephe gerisine geldi. Mustafa Kemal Paşa, ziyaret ettiği birliklerde yüreklendirici konuşmalar yapmış, genç subaylarla konuşmuş ve onlara olan güvenini belirtmişti. Yunanlılar saldırıya geçince, çarpışmaları dikkatle izlemeye koyulmuştu. Gelişmeleri izliyor, alınması gereken önlemleri gözden geçiriyordu. Özellikle Mangal dağı kesimindeki çarpışmalara önem verdiği anlaşılıyordu. Gelen haberler hiç de iç açıcı değildi. Mangal dağını geri almak için ileri atılan birliklerin bocaladığı anlaşılıyordu. Bu sırada yeni bir tatsız haber daha geldi. Cephenin bir yanında gedik açan düşman gediği genişletmekte ve ilerlemekteydi.
Mustafa Kemal Paşa hemen emir verdi.
-Derhal yedekteki birliklerden yardım gönderilecek ve düşman süngü saldırısıyla eski mevzilerine atılacaktır.
-Yedekte hiç kuvvet kalmadı. Hepsi çarpışmada. Yalnız Topal Osman Ağa’nın askerleri vardır.
-Kim olursa olsun süngü saldırısı yapacaktır!
-Bunların süngüsü yoktur.
Başkomutan bir an düşündü. Gediği kapatmak zorunluydu. Giresunlu Topal Osman’ın adamları geleneksel Karadeniz giysileriyle cepheye gelmişlerdi. Süngüleri yoktu. Bellerindeki eğri Sürmene bıçaklarını anımsayan Mustafa Kemal Paşa son emrini verdi. Osman Ağa’nın askerleri bellerindeki Sürmene bıçaklarıyla düşmanın üstüne atılacak ve eski mevzilerine atacaktır!
Mustafa Kemal Paşa’nın emrini alan Topal Osman Ağa, alayını topalayarak çetecilerine seslendi:
-Arkadaşlar, yurdunu, ırzını, namusunu seven karşıdaki Mangaldağa saldırsın. Düşman Mangal dağı eteklerinde. Kim Mangal dağa sancağımızı dikerse, onu ödüllendireceğim. Kendisine izin verip memleketine göndereceğim. Ayrıca yüz lira da bahşiş vereceğim. Memleketten ev ve toprak vereceğim.
Topal Osman Ağa, alayını çetecilik yöntemlerine göre saldırıya kaldırıyordu. Karadeniz giysili savaşçılar sırt çantalarını topluca bir yere bırakarak avcı düzenine girdi, saldırıya geçti. Çoğu ilk kez düzenli ordu içinde ve karşısındaki düzenli orduya saldırıyordu. Çeteciliğe benzemiyordu bu iş. Tuzak kurmak, pusuda beklemek, şaşırtmaca baskın vermek yoktu. Çıplak arazide Yunan topçusunun ateşi altında Mangaldağı yönünde sıçramalarla ilerliyorlardı. Topal Osman Alayı 4.Tümenin yanı başında hava kararıncaya kadar vuruştu. Sonra, tümenle birlikte geri çekildi. Yitikleri çoktu. Sırt çantalarını bıraktıkları yere dönen yorgun savaşçılar çantalarını sırtlanarak gece konaklama yerlerine çekildiler. Ortada birçok sırt çantası kalmıştı. Mangaldağı eteklerinde kalanların çantalarıydı bunlar.
Yunan ordusunda bazı birlikler özellikle Efzun diye anılan birlikler ulusal giysilerle savaşıyorlardı. Efsun savaşçıları, pileli kat kat eteklik, üstüne gömlek ve cepken giyiyorlardı. Etekliğin altına uzun beyaz çorap ve ucu ponponlu yumuşak ayakkabı giyiyorlar, başlarına ucu püsküllü küçük bir takke koyuyorlardı. Yunanlılar, Topal Osman Alayının şehitlerinin giysisine bakarak Türklerin de ulusal giysiler giyen özel birlikler kurdukları kanısına kapılmışlardı.
(Kaynak:Sakarya Meydan Muharebesi Günlüğü Alptekin Müderrisoğlu 2004)
Kurtuluş Savaşı'mızda büyük kahramanlıklar gösteren Topal Osman Ağa Giresun'lu bir Türk subayıdır. 1884 Yılında Giresun'un Hacıhüseyin Mahallesinde doğdu. 29 Mayıs 1919'da Atatürk ile Havzada gizli olarak buluştu. Osman Ağa, önceleri Giresun ve çevresinin düşman işgaline karşı direnişi sırasında oluşturmuş olduğu “Osman Ağa Çetesi" olarak adlandırılan yerel milis kuvvetleri ile girmiş olduğu çatışmalarda Rus kuvvetlerinin Giresun'a girişini engellemiş, 5 Haziran 1919'da Arkadaşları ile Pontusçu Rumlar'ın Giresun'daki Rum Mektebine Astıkları Pontus bayrağını indirmiş, sonra Kurtuluş Ordularına katılarak Atatürk'ün bizzat yakın koruması olarak görevlendirilmiştir. Cumhuriyet'in ilanına ve sonrasına kadar Atatürk'ün koruması olarak görev yapan "Osman Ağa" yarbay rütbesine yükseltilmiştir. Lakabı Topal Osman olan Osman Ağa Sakarya savaşında Çaldağ ve Mangaldağ'da üstün başarılar göstermiştir.a

Bu yazıya toplam 2 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " SAKARYA MEYDAN MUHAREBESİNDE TOPAL OSMAN AĞA (25 Ağustos 1921) " Haberine Yapılan Yorumlar

Başlık:

Tarihi eksiksiz yazın hocam

08:37:38

Gönderen:

Cemal

29/7/18

Mekanı cennet olsun.Sayın Sami Ümit,bu kahramanın nasıl öldüğünü neden yazmadınız.Kurtuluş Savaşının her bir kahramanı daha sonra işleri bittiği için, suikastlarla öldürülmüşlerdir.Yozgat`ta Çapanoğlu ailesinin durumu aynı.Gelelim sadede Kurtuluş Savaşının kahraman subaylarından Giresun`lu Hüseyin Avni Alparslanın mezarı Haymanamız Katrancı köyünde bulundu.Sanırım 2004-2005 yılları arasında Giresun ilinden iki minibüs dolu insan bizim Haymana`ya geliyor.Ve ne derece doğru bilmem ama belediyeye uğruyorlar ve bize Mangal Dağını gösterin.Ancak belediyede Mangal Dağını bilmiyoruz demişler.Acaba diyorum ta Girasun`dan gelen bu misafirlerimize bir yemek ikramı ve 1 gün otelde kalma masrafından mı korkuldu,yoksa gerçekten orada bulunan cahil bir vatandaş mı cevap verdi bilmiyorum.Bu Haymanamız için pek iyi bir puan değildir.


Başlık:

mekanı cennet olsun

06:33:39

Gönderen:

giresunlu

27/7/18

yolunuz giresun`a düşerse Giresun Kalesi`ndeki mezarını ziyaret edip bir Fatiha okumayı unutmayın.


  Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin