Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

“BİR KARDEŞLİK ÖRGÜTÜYÜZ”
17/08/2018

Haymana Gençlik Derneği Başkanı Serkan Hakbilir ile bir söyleşi yaparak, dernekleri, Haymana ve gündemdeki son gelişmeler ile ilgili fikirlerini öğrendik.
-Sayın Başkan Haymana Gençlik Derneği hakkında biraz bilgi verir misiniz? Kaç üyeniz var ve üyelik kriterleriniz nelerdir?
Derneğimiz 2012 yılında kuruldu, 550 civarında üyelik başvurusu aldık ancak hepsini işleme almak ilerleyen dönemde toplantı yapmak ve karar almak konusunda sıkıntı yaratabilirdi. Bu nedenle resmi olarak 120 civarı üye kabul ettik. Kriterlere gelince; bir bölümünün bayan bir bölümün üniversite öğrencisi olmasına önem verdik, esnaf ve ücretli çalışan gençlerimizden üyeler kabul ettik Haymana’nın 32 köyünden de üyemiz var. Ayrıca şu an siyasetle aktif şekilde uğraşan 5 büyük siyasi partiden üye ve yöneticimiz var.
-Derneğinizi bir STÖ olarak mı tanımlarsınız, yoksa siyasi bir oluşum veya birliktelik mi?
Tek cümle ile Haymana Gençlik Derneği farklı renkleri bir arada barındırmayı başarabilen KARDEŞLİK ÖRGÜTÜDÜR.
-Son günlerde faaliyetleriniz yok. Sadece seçimlerde ortaya çıkıyorsunuz izlenimi var. Ne kadar doğru?
Dernek çalışmaları özveri ile yapılır 10 yıllık sivil toplum yöneticiliğimde öğrendiğim, örgütünüzü 12 ay aktif çalışmaya zorlarsanız ya örgütü ya da heyecanınızı kaybedersiniz. Dinlenme dönemlerimiz oluyor. Şimdi o süreçteyiz. Ama gündem belirleyecek çalışmalarla yine hemşerilerimizin karşısında olacağız.
-Sayın Başkan yaşınız ile ilgili söylentiler var. Bu yaşta Gençlik Derneği Başkanı olur mu? Çelişkisini nasıl yorumluyorsunuz?
Aslında siyasi partilerin ya da büyük STK’larının Gençlik Başkanları da 30-45 yaş aralığında ama bizim için getirilen bu eleştiriye katılıyorum. Gençlik Derneğini 2019 Şubat sonunda yapacağımız kongremizde arkadaşlarımıza bırakacağız yani tekrar aday olmayacağım. Aday belirleme çalışmalarımız devam ediyor. Yönetim kurulumuzda emek vermiş bir arkadaşımızı aday gösterip derneğimizin önünü açacağız ve koltuğa yapışıp kalmayacağız. 
-Haymana’nın sorunları hakkında derneğin genç beyinleri neler düşünüyor? Bu konuda neden kamuoyu oluşturmuyorsunuz?
Aslında yaptığımız her canlı yayın bir PR ya da kamuoyu oluşturmak bilinçlendirme çalışmaları yapmak amaçlı, önümüzde ki süreç de çok daha etkin şekilde Haymana’daki bu boşluğa yönelik çalışmalarımızı göreceksiniz.
-Çeşitli isimler altında birçok dernek var. Gençlik Derneği’nin bu derneklerden farkı ne?
Diğer dernekler hakkında yorum yapmam etik olmaz. Gençlik Derneğimiz üye yapısı itibari ile daha çok fikir bazlı çalışan ve kamuoyunda bilinçlenmeyi amaçlayan faaliyetler yürütüyor.
-Serkan Hakbilir AK Parti İlçe Teşkilatının içinden gelen birisi. Mevcut AK Parti teşkilatını nasıl buluyor? Başarılı ise neden başarılı, değilse neden?
AK Parti İlçe Başkanı beraber çalıştığım sevdiğim dürüst bir abimiz. Ancak kendisine dernek olarak canlı yayın teklifinde bulunduk, olumlu yaklaştı. İlerleyen süreçte yayın gerçekleşirse birçok soru soracağız. Bu nedenle şuan yorum yapmam ihsas-ı rey olur, derneğimizin tarafsızlık politikasını zedeler. 
-Haymana Gençliği’nin başta eğitim, işsizlik, madde bağımlılığı ve son günlerdeki şiddet olayları nedeniyle dışarıdan sorunlu olarak yorumlanıyor. Bu konular ile ilgili yorumunuz ve çözüm önerileriniz nelerdir? 
Son dönemde yaşanan vahim olayları üzülerek takip ediyoruz. Emniyet birimlerinin zayıf kaldığı açık olarak görülüyor.  Yapılan bilimsel araştırmalarda gençliği suçtan uzak tutmak için belli çıkarımlar var. Kısa vadede devlet birimlerinin güvenlik önlemlerini sıkılaştırması, orta vadede işsizliğin azaltılması, spor ve sosyal faaliyetlerin desteklenmesi, uzun vadede eğitim. 
-Şimdiye kadar Haymana ile ilgili hangi sosyal sorumluluk projelerine dernek olarak ön ayak oldunuz?
Kurulduğumuz ilk 3 yıl sosyal etkinliklere önem verdik. Çocuklara ve gençlere yönelik çalışmalar yaptık. Sempozyum, yemekler, piknikler, yılsonu etkinlikleri yaptık, yardım ettiğimiz öğrenciler oldu ancak her şeyi burada anlatmak etik olmaz diye düşünüyorum.
-Canlı Yayın konuklarınızı neden hep siyasilerden seçiyorsunuz? Başka konu veya konukları ne zaman ağırlayacaksınız?
İktisatta arz talep dengesi vardır bir malın talebi olursa arzı da gerçekleşiyor. Bize gelen taleplerde Haymana’da radyo ve tv olmadığı bu nedenle bu yayınları yapmamızın gerekliliği vurgulandı. Tabi sadece siyasileri davet ettik dersek yanlış olur. Kaplıcamızın tanıtımı amaçlı bir hocamızı da davet ettik, STÖ başkanlarımızı da yayına aldık, gençlik temsilcilerini de Ankara’da aktif çalışmalar yürüten hemşerilerimizi de davet ettik. Ancak şunu da belirtmeliyim, bazı alanlarda yayına gelmek isteyen Haymana’nın tanınmış simaları son anda gelmekten vazgeçtiler. Bir suskunluk sarmalı var, bunu zamanla aşıyoruz ama hala bu tedirginliğin devam ettiğini düşünüyorum. Seçim dönemi sürpriz programlarımız olacak her kesimden her görüşten sesini duyurmak isteyenleri davet edeceğiz. Bir kişiyle sınırlı olmayan açık oturum şeklinde yayın talepleri de geliyor bunları da değerlendireceğiz.
-Size göre Haymana’nın kurtuluş reçetesi nedir?
Sihirli bir reçete yok. Ancak işi ehline vermek Haymana’nın eğitimli gençlerini Haymana’da görevlendirmek, ortak akıl ve toplumun her kesiminin katılımıyla yönetmek orta vadede Haymana’nın önünü açacaktır.
-Derneğinizin Haymana Belediyesi, STÖ’ler ve diğer kurumlarla ilişkileri nasıl? Sizce bu kurumlar sorumluluklarını yeterince yerine getirebiliyorlar mı?
Haymanamız için ümit var. Bu sıkıntılı dönemler elbette geçecektir. Özellikle önümüzdeki seçim sürecini olgunlukla ve huzur içinde geçirerek ilçemiz için ayrışma yerine dayanışmayı hâkim kılmalıyız. Son olarak da Haymana Gazetesi ailesini biz de bir canlı yayında ağırlamak istiyoruz bu vesile ile kamuoyu önünde davetimizi iletmiş olalım istiyorum. Herkese saygılarımı sunarım
Haymana Gençlik Derneği Başkanı Serkan Hakbilir’e bizde teşekkür ediyor ve canlı yayın davetine seve seve katılacağımızı belirtiyoruz.
Röportaj; Yavuz ÇİFÇİ

Bu yazıya toplam 4 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " “BİR KARDEŞLİK ÖRGÜTÜYÜZ” " Haberine Yapılan Yorumlar

Başlık:

Beceri yok

18:07:30

Gönderen:

Müjdat

1/9/18

İşlevsiz bir dernek hicbir etkisi yok


Başlık:

örgüt derken

06:33:53

Gönderen:

kerimabdülcabbar

25/8/18

ne örgütü olduğunuzu seçimler geldiği zaman göreceğiz. Bakalım ağa babalarınıza mı çalışacaksınız yoksa tarafsız mı kalacaksınız göreceğiz.


Başlık:

Helal

04:09:28

Gönderen:

Ali

18/8/18

Ben kardesim serkani takdir ediyor kendisiyle 15 yildir beraberim durust allah yolunu açik etsin inş


Başlık:

Devamını bekliyoruz

20:36:29

Gönderen:

Mahmut

18/8/18

Başkan tarafsız yayınlarım devamını bekliyoruz durma vakti degıl Haymana için


  Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin