Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

SONKALE GÜZELCEKALE-3
07/09/2018

Hazırlayan: SAMİ ÜMÜT Haymana Kaymakamlığı Emekli Yazı İşleri Müdürü
Güzelcekale Muharebeleri başladıktan sonra, bu bölgeyi takviye etmek üzere, alayı ile birlikte, Deli Halid'in emrine verilen, böylece bizzat burada bulunarak bu savaşı içinde yaşamış olan Rahmi Apak'an dinleyelim:
“200 metre mesafe ile karşımızda bulunan düşman karşısında, yüksek taşın üstüne çıkacağım, dürbün sehpasının ayaklarını taşın üstünde tutturacağım, sonra adeseleri, bu maskelenmiş makineli tüfek yuvalarına yöneltip vidalan sıkıştıracağım. Ne kadar çabuk yapılsa, yine bir dakika zaman lazım. Herif, beni harcamaya karar vermiş. Bu emri yapmamak korkaklık ve isyan sayılacak. Talihime güvendim ve taşın üstüne çıktım. Dürbünün sehpasının üç ayağını taşın üstüne yerleştirdim. Sonra ufki ve dikey adeseleri oynatarak bu makineli tüfek yuvalarını aradım. Dürbün, hedefi 12 defa büyüten çok kuvvetli bir dürbün. Buna rağmen bu tüfeklerin yerlerini bir türlü bulamadım.
Fakat daha fazla durmadım.Sanki gaipten bir kumandan, yunan piyadelerine ve makinelilerine bana ateş etmemeleri için emir vermiş, üzerime tek kurşun atılmadı. Taştan indim, emrinin yapıldığını söyledim. Bu defa Deli Halid bu işin tamam yapılmış olup olmadığını bizzat görmek, kendisinin de korkak olmadığını göstermek için, taşın üstüne çıkmak üzere başını çıkarır çıkarmaz buraya şiddetli bir ateş tevcih edildi. Mütemadi ateşlerle dürbünün sakatlanmaması için de onu aşağıya indirtti.
Bulunduğumuz yükseklikten geriye Güney’e baktım. Uzunca bir yürüyüş kolu ovada bize yaklaşıyor. 11. Tümen’i dahi, iki alayı ile Halid Bey gurubunun emrine vermişler. Halid Beye dönerek: “Beyefendi, tasvip buyurursanız bu tümeni olsun, bu kalabalığın içine sokmayalım. Güzelcekale’nin doğusundan düşmanın sağ kanadına taarruz ettirelim” dedim. Cevap bile vermedi. Biraz sonra tümen kumandanı emir almak için yanımıza çıktı. Orta boylu, sakallı, güzel yüzlü bir adam. Adı Saffet Bey imiş. Halid Bey kendisine karşıki yüksek taşlıkları göstererek: “Tümeninizi buraya getiriniz. Şimdi Yunanlılara saldıracağız" dedi. Adamcağız gözlerini karşıki taşlıklara çevirip bakarken birden bire bir yunan kurşunu karnına girdi. Karnından kanlar akmaya başladı ve derhal yere çömeldi. Koluna girdim, kaldırdım. 10 adım gerideki sargı yerine götürmeye çalışıyorum. Bu esnada iki mermi daha geldi. Birisi kundurasının ökçesine, ötekisi de ayağının topuk kısmına isabet etti. Saffet Bey şaşkınlıktan kafasını Yunanlılara döndürerek: “Yahu atmayın artık, görmüyor musunuz yaralıyım ” demesin mi? Kendisini bir sedyeye yatırarak geriye gönderdikten sonra Halid Bey’in yanına geldim. Bana: “Eşekoğlueşek, yaralanacak zamanı buldu” dedi. Koca tümen kumandanına yüzünü çevirip bakmadı bile. Beş dakika sonra, yüz metre kadar ilerimizde bir düşman şarapneli havada patladı. Sol kolumun pazısı üzerine sopa ile vurmuşlar gibi bir şey oldu. Kolumdan avucuma doğru kanlar akıyor. Sırtımda yazlık bir ceket var. Bunun altındaki filtekoz fanilanın sol kolu geriye toplanmış yumak olmuş. Şarapnel misketi, ceketi delmiş, bu filtekoz yumağını parça parça etmiş, misketin yarısı etimin içine girmiş. Ceketimi çıkardım. Misketi de kendi elimle çıkartıp arkadaki sıhhiye çavuşuna biraz tendürdiyot sürdürerek küçük bir sargı bezi ile sardırdım. Halid Bey bunu görmüştü. Fakat kafasını çevirip bakmadı.” 
DEVAM EDECEK
Kaynak: Deli Halid Paşa: Unutulan Yıllar, Unutturulan Kahraman Yazar: İbrahim Özkan

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " SONKALE GÜZELCEKALE-3 " Haberine Yapılan Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır.  Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin