Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

“BU YIL TARLAYI GÜBRESİZ EKECEĞİZ”
28/09/2018

Tarım ve Orman Bakanı’nın gübre fiyatlarında indirim yapılacağı, hububat primlerinin de zamlanacağı haberi çiftçileri umutlandırdı. Ancak çiftçi gübre fiyatlarının hala yüksek olmasından şikâyetçi.
Ekim ayı yaklaşınca çiftçilerin tohum ekme telaşı da kapıya dayandı. 
Ancak son döviz hareketleri ile çok yüksek oranlarda zamlanan gübre fiyatları çiftçinin moralini bozmuş ve birçok çiftçi bu yıl tohumu gübresiz ekeceğini belirtmişti.
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli geçtiğimiz günlerde yaptığı konuşmada gübre fiyatlarında yüzde 15 indirim yapacaklarını müjdeledi.
Bu haberin ardından umutlanan çiftçilere ikinci müjde yine Bakan Pakdemirli’den geldi. Pakdemirli uzun yıllardır hububata ödenen kilo başı 5 kuruşluk desteğin de yüzde yüz zamlanarak 10 kuruştan ödeneceğini belirtti.
Bu haberleri memnuniyetle karşılayan üreticiler yüzde 15’lik indirime rağmen yine de gübre fiyatlarının çok yüksek olduğunu beyan ettiler.
Girdi maliyetlerinin çok fazla olduğunu söyleyen çiftçiler, “İndirim ve prim zammı bir nebze olsun iyi ancak, yine de üretici zor durumda. Özellikle mazota yetişemiyoruz. Bu konuda da bir iyileştirme bekliyoruz. Gübre fiyatına indirim yapılsa da rakamlar hala çok yüksek. Bu rakamlardan tarlamıza atmamız mümkün değil. Birçoğumuz bu yıl tarlamızı gübresiz ekeceğiz. Hububat primlerine gelen zam olumlu. Ancak tüm bunlara rağmen yine de tarladan kazanç elde etmek çok zor. Kazanamayan üretici köyünü terk ediyor. Bunlar pansuman, bizim derdimize ameliyat çözüm olur. Yoksa yine ithalat başlar. Tarımda çiftçiye, üreticiye daha fazla imkân tanınmalı” dediler.
Haber: Yavuz ÇİFÇİ  
 
 
 

Bu yazıya toplam 2 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " “BU YIL TARLAYI GÜBRESİZ EKECEĞİZ” " Haberine Yapılan Yorumlar

Başlık:

Sozde millet sozde milliyet

22:25:12

Gönderen:

Kim bilir

9/10/18

Sorun ne gubre ne gubre fiyati; asil sorun bizim ulkede yasayan insanlarin millet oldugunu dusunup. is icraata gelince, senin sozunmu benim sozummu gecerli kavgasina tutusmalari. Kooparatiflesme konusuna hic girmeyelem. iki insan bir araya gelip ortaklik kuramiyorsa. bir suru sektor calisani nasil bir araya gelsin? Genis capli analiz olmadan ihtiyaca yonelik tarim malzemesi, kimyasali olmadan. sadece kulaktan duyma bilgiyle hareket edenler, yararami calisiyor yoksa zararami? Gunluk hayatta ufak tefek fedakarlik yapmaktan kacinan cahil Turk milleti, 10-20 yilda bir bedenini tanklarin altina sermek zorunda kalir! (siz busunuz: ..................)


Başlık:

tarım ve inşaat olmazsa olmaz

21:16:49

Gönderen:

MAHMUT BAŞARAN

1/10/18

bir ülkenin olmazsa olmazı kesinlikle tarım ve inşaat tarımın verimli ve kazançlı olmaması ülke dengeleri açısından çok önemli ve dışa bağımlılıktan çok ivedi bir şekilde kurtulmak gerektiğini düşünüyorum özellikle israilden tohum alınması konusunda üzülmemek elde değil. sevgil tarım bakanımızın bu konuya çok acil çözüm bulması gerekir diye düşünüyorum. tarımın kazançlı olmaktan çıkması köyden şehre göçü hızlandırmakta ve sağlıklı ürünlerden mahrum kalan bireylerin de mutlu olmasına sağlıklı olmasına maalesef engel olmakta. inşaat içinde diyeceğim içinde birçok sektöre kazançlar sağladığı için zincirin çok ve büyük bir halkası dolayısıyla inşaat iyiyse çoğu sektör de iyi oluyor. amaç halkımızın mutluluğu ise yapılması gerekenlerin ivedilikle yerine getirilmesi gerektiğini düşünüyorum. sevgi ve saygıyla


  Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin