Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

BİZ SORDUK, USTA YANITLADI
05/10/2018

Hafta içinde gazetemizi ziyaret eden Haymana’nın duayen siyasetçilerinden Fahri Usta’ya ilçemiz gündeminden bir takım sorular sorduk. Usta verdiği mesajlarda samimi değerlendirmelerde bulundu.
Fahri Usta’nın Haymana için en büyük hayali nedir?
Öncelikle Haymanamızda kardeşliği, dostluğu, birliği, beraberliği, insanların arasındaki sevgi ve saygıyı tesis etmemiz gerekir. Benim en büyük hayalim budur. Akabinde Haymana’nın eskiden olduğu gibi kendi kendine yetebilen, kendi yağında kavrulan, göç veren değil, göç alan, eski maddi ve manevi zenginliğine kavuşması, selamlaşmanın yaygınlaşması, gerçek bir Haymana görüntüsüne kavuşmasıdır. Bunların olabilmesi için bunu tüm samimiyetimle söylüyorum, birlik ve beraberliğin oluşması ile kazanılabilir.
Sayın Başkanım yıllarca Haymana’da yaşadınız, ilçemizin dünü ile bugününü kıyaslarsanız neler söylemek istersiniz?
Ben 1991 yılında Refah Partisi Haymana İlçe Başkanı olduğumda, Haymana’nın genel nüfusu 55 Bin, Merkez nüfusumuz ise yaklaşık 12 Bine yakındı. Hatta 1980’lerden bahsedecek olursak, Haymana 12 ay boyunca ilçe merkezimizde çarşımız panayır alanı gibiydi. Ticaret hacmimiz 5 banka, bir Esnaf Kefalet Kooperatifi ve bir de Tarım Kredi Kooperatifi ile dönerken bugünümüzle kıyas ettiğimiz zaman 38 yıl önce çok daha büyük bir ilçe olduğumuzu görebiliriz. 38 yıl önceki Haymana’da 2 tane sinemanın oluşu, sinema salonlarında sosyal ve kültürel anlamda toplantı ve seminerlerin gerçekleşmesi, Haymana halkının ailesi ile birlikte park ve bahçelerde oturup, koruğunu, çayını, dondurmasını tüketmesi, insanların hısım, akrabalık, dostluk adına bir birine maddi manevi yardımcı olması, Haymana’nın her konuda Türkiye arenasında artı kaplıcaları ile de tanınmış olması ülkemizin gündeminden hiç düşmemiştir. Haymana’nın siyasi gücü her zaman Ankara’da büyük bir ağırlık teşkil etmiştir. İlk milletvekilimiz bile eskiden Haymana’ya şuan ise Bala’ya bağlı olan Karaali köyünden çıkmıştır. Öte yandan siyasi birlikteliğimizde olmasa çok değerli 2 abim Eşref Erdem ve Ömer Çiftçi Haymana’da milletvekili seçilmişlerdi. Bu da ilçemizin siyasi güç olarak ne kadar büyük olduğumuzu gösterir. İlçemizin bugününe baktığımız zaman ise Haymana’yı büyük bir köy olarak görüyoruz. İnsanları bir birine küsmüş, kişisel menfaatlerin tavan yaptığı, hısım akrabalığın bittiği, ticaret hacminin dibe vurduğu, sürekli göç veren ve küçülen bir ilçe olduğunu görüyoruz.
Peki Sayın Başkanım ne yapılabilir?
Önce Haymana’nın esnafları, ileri gelenleri ve kader çizgisinde yok olmaya yüz tutmuş güzel insanlarımız ile istişareler edip, kaplıca sularımız başta olmak üzere Haymana’ya küçük işletmelerle çok gayret edip, küçük ölçekli organize sanayi tesis etmekle beklenen Haymana’yı tesis edebiliriz. 
Sayın Başkanım ilçemizin kaplıca turizmi ve sıcak suyunu nasıl değerlendiriyorsunuz?
Şimdi Türkiye genelinde ister sahil turizmi, isterse termal turizmine baktığımızda tam pansiyon işletilen otellerden tamamen halkın şikâyetlerini görüyoruz. Neden diyecek olursak, özellikle Haymana gibi küçük yerlerde otele gelenlerin çarşı esnafına girdileri olabilmesi için sabah kahvaltısı hariç, öğle ve akşam yemeklerinin Haymana esnafından temin etmesi gerekir. Ayrıca mademki, geçmişinde Haymana için şehit veren, Haymana için kendisini heba eden bir sürü aile biliyoruz. İsteriz ki otellerimiz, belediyemiz, kamu kurumlarımız her ne şartlarda olursa olsun, personel alımında ve ihtiyaçlarında Haymana halkını ve Haymana esnafını ön planda değil, alışverişinin tamamını buradan yapması gerekir. 
Sevgili Başkanım sohbetlerinde Haymana hakkında birçok projenizin olduğunu duyuyoruz. Bunlardan bir tanesini açıklar mısınız?
Haymana kaplıcalarını (hamamlar) daha güzel dizayn edip, Osmanlı hamam kültürünü kazandırarak, insanların bugünkü, dünya bakış açısına, eğlencesine para harcamasına, huzur bulmasına, sağlıklı bir yaşam sürmesine vesile olabilecek önemli bir hayalimdir. Haymana’nın Yılan Eseri veya Hasan Ağa Deresinin üst kısımlarına, Boşnak Kesikkavak’ın müsait olan tepelerine 40m2’lik yarısı tepenin içerisinde, yarısı dışarısında tümü manzaralı olan 1+1 havuzlu odalar ve bunların ortak alanında, çamur banyosu, jakuzisi, saunası, yüzme havuzu, hamamı, piknik alanı, aguaparkı, küçük de olsa bir eğlence merkezi ile ıslah edilmiş bir deresinde sıcak su göleti ile yaz kış olmak üzere burada çok sayıda kişiye iş istihdamı olacak, işletmesini belediyenin yapacağı bir turizm köyü ve Ankara’nın cazibe merkezini tesis etmek hedefimizdir.
Sayın başkanım bu kadar büyük bir projeyi hangi parayla yapacaksınız?
Sevgili kardeşim, 1+1 evlerin maaliyeti 40 Bin TL. Hamamı, çevrenin ıslahı ve göletini belediyenin kendi imkânları çok rahat yapabileceğimize inanıyorum. Çünkü mesleğimiz inşaatçı olduğu içinde bunun hesabını yaparak söylediğimizi bilmenizi isteriz. Umarım hangi kardeşimiz belediye başkanı olursa bu ve buna benzer projeleri hayata geçirmesinde bir Haymanalı olarak yardımcı olacağımızı da buradan beyan etmek istiyorum.
Sayın Başkanım birçok aday adayı çıkıyor ve çoğu AK Parti’yi düşünüyor. Mevcut belediye başkanımız yüzde 99.99 kendisinin olacağını ifade etti. Siz kendinizi ne kadar şanslı görüyorsunuz?
Sevgili kardeşim, öncelikle şunun altını çizmek istiyorum. Ben AK Parti’nin aday adayı değilim. Bir önceki mülakatımızda partim bana görev verirse aday olurum dedim. Ve bu sözümün de arkasındayım. Ben bir AK Parti Milletvekili Adayı olarak fikrim tüm adaylar bizim için değerlidir, kıymetlidir, hepsinin de şansı eşittir. Ben inanıyorum ki, partimizin yetkili kurulları tüm aday adaylarımız hakkında soruşturmalarını ve kanaatlerini sürdürüyorlar. En doğru olana da karar vereceklerine inanıyorum. 
Sayın Başkanım 2 defa milletvekili adayı oldunuz. Vekilliğin ardından belediye başkan adaylığı size göre çıtayı düşürmüş olmaz mı?
Sevgili kardeşim, ben aday adayı değilim. Sadece partim görev verdiğinde halka hizmet, ümmete hizmet, hakka hizmettir. Bizim inancımızda kibir yoktur, görev tevdi edilirse emre itaat vardır. O yüzden hizmetin çıtası, büyüklüğü, küçüklüğü olmaz.
Sevgili kardeşim son olarak tüm aday adaylarından ricam ne olur bir birimizi yıpratmayalım, söylemlerimizle kamuoyunu kirletmeyelim. Bu halk asildir, oy vereceği yeri bizden çok daha iyi bilirler. Saygılarımla.
Ropörtaj: Hüseyin YILDIRIM-Yavuz ÇİFÇİ

Bu yazıya toplam 7 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " BİZ SORDUK, USTA YANITLADI " Haberine Yapılan Yorumlar

Başlık:

Ben haklıya haklı derim

20:37:33

Gönderen:

Ali

10/10/18

Galip diye yazan şahıs yerden göğe kadar haklısın.Aytekinin aday olmayacağı saten belli.Ya öğütlerine ne demeli.Onlarında amacı belli hacıya kazandırmamak.Haymana köy mü olmuş umurlarında bile deyil.Özdemir kazanırsa wc nin üstüne bir kat daha çıkacakmış oda sizlere yeter.El altından hizmet ettiğiniz kişiyede sizlerede bu yeter.Bu halkın manalı sizin boynunuza olsun.


Başlık:

Reklamcı

04:12:42

Gönderen:

Galipp

9/10/18

Siz dördünüzde birbirinizi yeyin.Aytekinin yanındaki encümenleri bile bunun farkında kendilerine encümenlik arıyorlar Aytekin de çıkmış abisine yanaşıyor.Sen saten aday filan denilsin amacın seninde encümenlik.Eyer birdaha özdemir kazanırsa bu memleket köy olur bunun sebebide siz gördünüz olursunuz.Yazıklar olsun sizlere bu kafayla giderseniz bin kere yazıklar olsun.


Başlık:

Reklamcılar

04:07:22

Gönderen:

Galip

9/10/18

Güldürmeyin milleti artık kendinize bu nasıl reklam.Türkiye dalga geçiyor siz reklam diyorsunuz.Istanbul m.vekili hemde akp den adam çıkmış twit atmış bu suçluluğu kurutmanın zamanı geldi diye sizde milleti kandırın.Kimseyi tutmuyorum ama yeter artık fahri hacı levent halil ibrahim HİÇMİ kafanız çalışmıyor bu birdaha kazanırsa haymanada gezmeyin.Aytekin abisi özdemire yanaşıyor.


Başlık:

Haydi haymana

09:25:05

Gönderen:

Suat

9/10/18

Sayın usta halin vaktin yerinde yaşın ilerde kafani belediye baskanligiyla yormanin ne geregi var . Hep ayni cevrenin insanlarisiniz haci aysu halil ibrahim aysu levent koc daha niceleri .. güçlü gordugun adayin yaninda dur onu AKP`de kimseyi kurtaramaz zaten köylüde bıktı partiden elinizi vicdaniniza koyun anlaşın ..


Başlık:

BAŞIMIZA NE GELİYORSA BETON SEVDASINDAN....

07:28:20

Gönderen:

DYVALKER

6/10/18

merhaba.haymana geçmişte de,günümüzde de ,gelecekte de bir turizm beldesi olmamıştır,olamayacaktır.ilk önce bunu anlayıp turizm vebasından kurtulup özümüze dönmemiz lazım. buna bağlı olarak tüketimi bırakıp üretim felsefesiyle projeler üretmeliyiz. siz hala 1+1 daireler yapıp ki projeyi belirlediğiniz konum berbat bu da ayrı bir konu turist çekmeyi planlıyorsunuz.yazık yazık eğer haymana oyları bu düşünceye göre kullanırsa nufusu 8000 değil bu gidişle 800 e düşecektir.geçmişteki başkanların yaptığı gibi hamamları tadilata sokup ne kadar para harcayacaksınız acaba.o parayla acaba bir un yem fabrikası ,bir gübre fabrikası belediye işletmesi olrak tavuk ve yumurta çiftliği kurulmazmı ve burda istihdam sağlanamazmı. diğer başkanların birini yaptığı parkı diğerinin yıkması ,birinin yaptığı kapıyı diğerinin 1 yıl dolmadan yıkması ki harcanan paralar malum sizdemi aynı şeyleri yapacaksınız? artık üretime geçin birazda halkı düşünün cebinizi değil. SAYGILARIMLA


Başlık:

USTANIN YORUMU

18:22:08

Gönderen:

RASİM ÖZDERE

6/10/18

Sayın Fahri Usta arkadaşım yorumları için teşekkür ediyorum yorumlarının çoğuna yüzde seksen katılıyorum. Burada yapılması gereken ilk başta eğitim eğitim deyince okumak değildir otellerde pansiyonlarda kaplıcalarda lokantalarda çalışan ve belediye hizmetlerinde çalışan müdür amir zabıta temizlik görevlileride eğitimden kurstan geçmeli başarılı olanlar göreve verilmeli.İsmi mevzu deil bir oetlde kalıyorum 3 ncü kattayım oda tlf çalışmıyor reiyonainddim söyledim oaradki bayan tlf ne yapacaksın dedi ben kalp hastası olduğumu bel,rttim veya canım çay isterse tlf la isteyeceğimi dedim o bana çay içeceğiniz zaman inin söyleyin biz getiririz dedi evet durum bu yani her şeyin başı eğitim


Başlık:

başarılar

17:38:21

Gönderen:

tuncer

6/10/18

başkanım haymanaya çok şeyler katacağınızı düşünüyorum .geç kalmış başkanlık


  Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin