Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

RUSLAR HAYMANA’YA HAYRAN KALDI
30/11/2018

Termal Sağlık Turizm Derneği’nin (TESTUD) organizasyonunda ilk kez ülkemizdeki termallere gelen Rus tur operatörü, sağlık turizmi yetkilileri, gazeteciler, Haymana Kaplıcalarının; Antalya örneğinde olduğu gibi tanıtılması durumunda Avrupa’da rakibi olmaya
Rusya’da yaklaşık 6 aylık görüşmeler sonrası 90 kişilik turizm heyetinin ilk ayağı olan 34 Rus yetkili, ilçemizdeki termaller ve sağlık kuruluşları hakkında bilgi aldı. 
Termalleri ile ünlü Haymana İlçesi Grannos Termal Otel’de düzenlenen toplantıya katılan Ural bölgesinin en büyük tur operatör firması RT Plus’ın sahibi Galina Tereshcenko, Türkiye’ye geldiklerinde müziğinden, cam akustiğine, sıcak karşılamadan, olağanüstü sağlık hizmetlerine kadar çok üst düzeyde bir tablo ile karşılaştıklarını kaydetti. 
Türkiye, Antalya’dan İbaret Sanılıyor
Yemeklerden, hijyene kadar tüm detayları takdirle karşıladıklarını, ancak kendinin bile bu işe yoğunlaşmasına karşın Türk termalleri konusunda hiçbir tanıtım görmediğini ifade eden Galina Tereshcenko, şunları söyledi: 
“Bizler sürekli kapımızı çalan Çekya, Slovenya gibi gölleri ile ünlü ülkelere çok fazla sayıda Rus gönderiyoruz. Türkiye ise sadece Antalya’dan ibaret sanılıyordu. Ta ki TESTUD’un bu zenginliği bize aktardığı ana kadar. Şimdi bu zenginliği yerinde gördüğümüzde Türkiye kaplıcalarına daha fazla odaklandık. Sizden çok daha fazla tanıtım yapmanızı bekliyoruz. Buradaki herkes Türkiye termallerinden etkilendi ama tanıtım ile desteklemeniz, Antalya bölgesinde olduğu gibi fuarlar ile bizlere daha fazla anlatmanız gerekiyor. Ayrıca gelişten gidişe kadar tüm ayrıntıları ile bizlere listeler çıkarmanız gerekiyor. Avrupa’ya göre çok daha ucuz ve bir o kadar da daha iyi olan bu tesisler her yıl binlerce turisti ağırlayabilecek kapasitede.” 
Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut ise, her kadının güzel olduğunu ancak, Haymana kaplıcalarına giren kadın daha güzel olduğunu savunarak, tüm Rus termal tutkunlarını Haymana'ya davet etti. 
Turizm yatırımcısı Kürşat Özdemir ise, Haymana suyunun 3 gün içinde cildi güzelleştirdiğini savundu. 
330 gramı 500 dolar olan dünyaca ünlü bir kremde Haymana suyu kullanıldığını ifade eden Özdemir, “Buraya gelirseniz böylesi pahalı bir kremi kullanmaya gerek kalmaz” dedi. 
3 SAATTE ONLARCA ÜLKE BİZE ULAŞABİLİR
TESTUD Başkanı Yavuz Yılık‘da, dünyanın en güzel termal tesisleri, en zengin su kaynakları, en güler yüzlü tesis işletmecileri ve personelinin ülkemizde olduğunu belirterek, “Aynı zamanda eş zamanlı alternatif turizm çeşitlerine sahip bir ülkeyiz. Coğrafi konumumuz ile 3 saatlik uçuşla onlarca ülke bize ulaşabiliyor ama ne yazık ki termallerimize bu zamana kadar yeterince turist çekemedik” dedi. 
TERMAL TURİZM İÇİN BİR MİLAT
Termal Sağlık ve Turizm Derneği’nin yaklaşık 6 ay önce bu sorunu gidermek üzere kurulduğunun altını çizen Yılık, şunları söyledi: “Bu kapsamda ilk durağımız şüphesiz ki bizim için en önemli ülkelerden biri olan komşumuz Rusya oldu. Rusya’ya o kadar sık gittik geldik ki burayı adeta yol yaptık. Biliyorduk ki helva yapmak için buradaki potansiyeli değerlendirmemiz şarttı. Kuzeyin soğuk ülkesinde ağır maden ve sanayi kuruluşlarında dünya ekonomisine katkı sağlamaya çalışan çok değerli Rus kardeşlerimiz, güzelliklerine güzellik katmak isteyen Rus kadınlar, bu ülkede şifa arayan 7’den 70’e herkesle zenginliklerimizi paylaşabilirdik ve yanılmadık. Henüz 3-5 ay olmasına karşın bugün buradasınız; Anadolu’nun tam merkezinde Türkiye’nin başkentindesiniz. Sizlerle bugün güzel bir başlangıca imza atıyoruz. Bu nedenle bugün aslında termal turizmi için bir milat. Bizler kısa süre içerisinde dost ülke Rusya’dan sayıları yüz binlerle ifade edilen turistin termal tesislerimize geleceğini öngörüyoruz. İşte bu noktada tüm termal işletmecilere tesislerinde gereken revizyonları yapmalarını özellikle FTR merkezlerini ve  personel eğitimlerini en kısa sürede tamamlamalarını öneriyoruz. Bu çabamız belki de termal tesislerimizi turizmimizin merkezi haline getirecek. Bu vesileyle başta Rus konuklarımız olmak üzere herkese hoş geldiniz diyor, şifa diliyorum.”
Turizm heyeti bu gece de konakladıktan sonra 21 Kasım Çarşamba günü Haymana'dan ayrılarak Rusya'ya dönüş yaptı. Haber: Hüseyin Yıldırım
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " RUSLAR HAYMANA’YA HAYRAN KALDI " Haberine Yapılan Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır.  Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin