Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

“KAZANIRSAM SON DÖNEMİM OLACAK!”
25/01/2019

Ziraat Odası’nın Şubat ayında yapacağı seçimler öncesinde Başkan Halil İbrahim Balıkçı’dan değerlendirmeler aldık. Başkan Balıkçı, “Bizim dönemimizde Haymana çiftçisi Ankara’da hep ayrıcalıklı oldu” dedi. Balıkçı bu seçimi kazanırsam bir daha aday olmayac
Sayın Balıkçı Haymana Ziraat Odası ile ilgili biraz bilgi verebilir misiniz?
Odamız bizim kazandığımız 2007 yılından itibaren ciddi anlamda borçlu bir yerdi. Dışarıya personele, SSK’ya borçlar ödenmemiş ve birikmiş haldeydi. Biz seçildiğimizde inanın oturacak sandalyemiz bile yoktu. Şu an ise işini ciddiyetle yapan, kurumsal kimliğini ve herkesin güvenini kazanmış, hiçbir kuruma borcu olmayan, maaşları düzenli odeyen tertipli, ciddi ve düzenli bir sivil toplum kuruluşudur. Şu anda belli bir bütçemiz de var. Mülkiyeti odamıza ait 3 adet dairemiz vardır. Yeni bir de dükkan aldık ve yakın zamanda inşallah değerlendireceğimiz yatırımlarımız vardır. Odamızda 5 personelimiz bulunmaktadır. Odamız aynı zamanda büyük bir başarı örneğidir. Haymana desteklemelerde en çok desteği alan yerdir. Buda bizim girişimlerimiz sonucunda olmuştur.
3 dönem başkanlık yaptınız, bu dönem tekrar adaysınız?
Bugün itibariyle odamız belli bir itibara ve konuma geldi. Misal yeni bir teftiş geçirdik. Gelen müfettişler bizi Türkiye’de örnek bir kurum olarak göstererek teşekkür ettiler. Çok disiplinli ve düzenli bir çalışma sistemimiz olduğunu söylediler. Bu söyeldiklerim müfettiş raporlarında vardır.   Ben aynı zamanda bir çiftçiyim. her yıl bin dekara yakın yer ekerim. Ben odanın çiftçiler tarafından yönetilmesini istiyorum. Bu bizim yaptığımız bir başarı hikayesidir ve bir dönem daha sürdürülmesinden yanayım.
Bu dönemden sonra tekrar aday olmayı düşünüyor musunuz?
Bu eğer kazanırsam son dönemim olacak. Bir daha aday olmayı kesinlikle düşünmüyorum. İleride daha genç, dinamik arkadaşlara teslim etmeyi düşünüyorum. 
Başkanlığınız döneminde ne gibi büyük çalışmalarınız oldu?
Seçildiğimiz dönemde Türkiye genelinde 20 il İPARD desteği kapsamındaydı ve içinde Ankara yoktu. Bürokratlarımız Ankara’yı bir tarım ili olarak görmüyorlardı. Biz hemen kolları sıvadık ve 4 yıllık bir çalışma sonunda TBMM’yi, Bakanlıkları ve bölge milletvekillerini tek tek dolanarak yapılması gerekenleri bir bir anlatarak Ankara’nın da bir tarım ili olduğunu ispatlayarak İPARD listesine aldırmayı başardık. Ve o dönemde Haymana’ya 56 traktör İPARD desteği ile girdi. Yine aynı destekle ciddi miktarda hayvancılık desteklemeleri yapıldı. Eski Tarım Bakanımız Mehdi Eker Ankara’da yaptığı toplantıda yaptığı bir konuşmada; “Tüm Ankaralılar Haymana Ziraat Odası Başkanı Halil İbrahim Balıkçı’ya çalışmaları ve katkılarından dolayı teşekkür etmeliler” dedi. Yine Türkiye’de bir ilk olan traktör muayene istastonunu Haymana çiftçisinin ayağına kadar biz getirdik. Bu tamamen bizim projemiz ve başarımızdır. Ayrıca yine hibe olarak makine ve ekipmanlar aldık ve bizde ücretsiz olarak çiftçimizin kullanımına sunuyoruz. Bizim dönemimizde borç batağında olmasına rağmen hiçbir çiftçiye haciz işlemi uygulatmadık. Pilot bölge olan Polatlı’ya Arpa-Nohut-Arpa şeklinde ücretsiz tohum dağıtıldı. Bizim girişimlerimiz ile Haymana çiftçisini de aynı gün buna dahil ederek bu yıl hibe tohumları aldık. Dönemimizde Haymana çiftçisi her yönden Ankara da ayrıcalıklı çiftçi oldu. 
Bu dönem hangi projelerinizi hayata geçireceksiniz?
Benim 12 yıllık bir başkanlık dönemim var. Bu sürede birlikte çalıştığımız ve ayrıca bir dostluk kurduğumuz arkadaşlar çok iyi yerlere, mevkilere geldiler. Haymana en çok desteği alan yer demiştim. İşte bu dönemde bu desteklerin çoğalması için o mevkilerdeki arkadaşlarla birlikte el ele çalışacağız. Onun için bir dönem daha fırsatın elden gitmemesi için bu iyi yerlerdeki arkadaşlarla irtibatların kopmaması ve daha çok destek ve hizmet almak için aday oldum. Bu dönem inanın bana daha çok projemiz hayata geçecektir.
Haymana çiftçisinin ne gibi sorunları var?
Haymana coğrafya olarak en kurak bölgelerden birisi. Ama topraklarımız verimli. Sulama göletlerinin kurulmasını ve çalışmasını çok önemsiyoruz. Çoğunun ihalesi yapıldı bizde sonuna kadar takipçisi olacağız ve Haymana çiftçisine bu göletleri kazandıracağız. Dünyanın ve insanlığın geleceği artık tarımda diye düşünüyorum. Bilinçi bir tarım ile çiftçi artık kazanacaktır. Ama doğru tarım ve emekle olur. “Tarlada izi olmayanın harmanda yüzü olmaz” demiş atalarımız. Toprakta emek vereni, üreteni. çalışanı, ama bilinçi ve modern çiftçilik edene kazandırır. Biz sürekli bilgilendirme amaçlı toplantılar yapıyoruz, ama maalesef katılım çok az oluyor.   
Rakibiniz Suat Devran hakkında neler söylemek istersiniz?
Kendisi benim dostum ve arkadaşımdır. Seçim sürecinde de başarılar diliyorum. İnşallah demokratik, dostane ve güzel bir seçim olur. Bunları sağlayacak olan yine bizleriz. Sağduyulu ve örnek olacak kişiler bizleriz. Herşeyden önce dostluk ve Haymana çiftçisi kazansın istiyorum.
Son bir mesaj vermek istermisiniz?
Yılımız bol ve bereketli geçiyor. Çiftçimiz zor durumda, borç batağında. Kardeşçe bir seçim olsun, hepimiz seçilene saygı duyalım. Mahalle delegesi seçilen arkadaşları da tekrar tebrik ediyorum.
(Hüseyin YILDIRIM-Yavuz ÇİFÇİ)  

Bu yazıya toplam 3 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " “KAZANIRSAM SON DÖNEMİM OLACAK!” " Haberine Yapılan Yorumlar

Başlık:

Bence bu dönem bırakınız.

18:50:55

Gönderen:

Hacı Ahmet

30/1/19

Başkanım, iki dönemdir görevdesiniz. Bence bu dönem bırakınız. Suat Bey de genç, dinamik ve çevresi geniş bir hemşehrimizdir. Bırakın bir de Suat Beye hizmet etme fırsatı verelim.


Başlık:

Haymanalı

07:51:25

Gönderen:

Erhan

27/1/19

Politika gerçekleri gizleyip yalan söylemek değil gerçeklerin istediğiniz yanını göstermektedir


Başlık:

Haymana

07:19:30

Gönderen:

Haymanalı

27/1/19

..... alışmışsın zor bırakırsın


  Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin