Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

KURAKLIK ALARM VERİYOR
24/05/2019

Mart ayından sonra yağışların kesilmesi üreticileri kara kara düşündürüyor. Çiftçi tehlikenin her geçen gün arttığını söylüyor.
Çiftçilerimizin en büyük kâbusu olan kuraklık uykuları kaçırmaya başladı.
Yağışlı bir kış mevsimi geçiren çiftçi bahar aylarının başında devam eden yağışlarla umutlanmıştı. Ancak mart ayından itibaren yağışların kesilmesi ve dönemsel olarak yağan yağmurların da yeterli olmaması kuraklık alarmı olarak yorumlanıyor.
Anız ve kıraç tarlaların ürünlerinde sararmalar başladığı ve bunun zamanla diğer ürünlerde de başlayacağı öngörülüyor.
Sıkıntının güney köylerimizde daha yoğun olduğu, sulama imkânı olmayan çiftçilerin kara kara düşündüğü edindiğimiz bilgiler arasında.
Haymana Ziraat Odası Başkanı Suat Devran konu ile ilgili olarak şu açıklamayı yaptı; “Yağışlı ve bereketli geçen kış aylarından sonra, baharın başlangıcı ile yağışların devam etmesi hepimizi umutlandırmıştı. Ancak son günlerde yağışların kesilmesi, hava durumu ile ilgili edindiğimiz bilgilere göre de önümüzdeki günlerde ciddi yağış ihtimalinin görünmemesi morallerimizi bozdu. Özellikle bölgesel ve kıraç tarlalarımızda kuraklığın etkileri ciddi şekilde ortaya çıkmaya başladı. İlerleyen dönemlerde de ciddi yağış olmaması durumunda diğer bölge ve tarlalarda da kuraklık tehlikesi var. Biz olayın takipçiyiz. Olası bir kuraklık afetinde girişimlerimizi yaparak üreticilerimizin mağduriyetlerinin giderilmesi konusunda elimizden geleni yapacağız. Haymana Ziraat Odası çiftçisinin her zaman yanında olmaya devam edecektir. İnşallah önümüzdeki günlerde bol ve bereketli yağışlar olur da çiftçimizin yüzü güler. Allah tüm çiftçilerimizin yardımcısı olsun”
Haber: Yavuz ÇİFÇİ 
 
 
 

Bu yazıya toplam 3 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " KURAKLIK ALARM VERİYOR " Haberine Yapılan Yorumlar

Başlık:

Haymana sevene ithafen

18:34:52

Gönderen:

çiftçi

26/5/19

Aynen aynen işten anlamayan bir tanıdık vardı çifçinin emeğini heba eden kendini çiftçinin efendisi gören koltuk sevdalısı bir balıkçı sonra ne mi oldu değişim en güzel haliyle oldu ve çifçiye hizmetkar olan her derdi sıkıntısına koşan aldığı kararlarla israfi önleyen işin ehli Suat başkan geldi haymana cifcisi inşallah altın yıllarını yaşayacak inanmaz isen bizler gibi ziraat odasina ugra gozlemle şeffaflığa bak ondan sonra konuşalım derim ;)


Başlık:

tamam

05:48:26

Gönderen:

ali

25/5/19

tamamdır başkan tanıdık artık seni her hafta gazeteye çıkmaya gerek yok. Nolacak şimdi senin bişey demen ne ifade ederki kuraklıkla ilgili, Allahın dediği olur çifçinin rızkında ne varsa o olur boşuna yorma kendini saygılarımla


Başlık:

Haymanasever

11:28:10

Gönderen:

Haymanasever

25/5/19

Kuralıktan çok oluşacak dolu vurmalarına ve aşırı “kireç birikimine” dikkat çekmek lazım. Kuraklık toprak açısından çok yanlış bi tabir.Topraklarımız zaten kireçli olduğu için ona göre bitki yetişir ve ona göre Ekim yapılması gerekir. Keşke düzgünce toprak analizleri yapılsada oraya ona göre suyu sevmeyen gerek duymayan şeyler ekilse kuraklık bizim için sorun olmasa ama bu memlekette işten anlamayan tanıdıklar başa geldikçe bi halt olmaz.


  Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin