Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

TARİH İÇİNDE KÜÇÜLEN HAYMANA
28/12/2012

POLATLI ŞEYHALİ KÖYÜ

 

Polatlı-Haymana karayolu üzerinde, Polatlı’nın güneydoğusunda ve ilçe merkezine 16 km uzaklıktadır. Sivri, Karayavşan, Kızılcakışla ve Bayburt köyleri ile komşudur.
Şeyhali Kalesi 
Antik Roma Yolu ve Bizans ulaşım ağı üzerinde bulunan köyün Frig, Roma ve Bizans döneminde kullanılan kale bulunmaktadır, Haymana-Polatlı karayolu üzerinde bulunan Şeyhali Köyü’nün 3.5 km. kuzeybatısında, Özdere Çayı ve eski Sivrihisar yolu yakınında, yaklaşık 100 m. yüksekliğinde, konik biçimli kayalık bir tepe doruğundadır. 1017 metre yüksekliğindeki bir tepe üzerinde bulunan kale, özellikle güney ve batısına egemen olup, 25 km batısındaki Sakarya Irmağı’na yöneliktir. Sakarya Meydan Muharebesi’nde mevzi olarak kullanılmıştır. Seramik örnekleri ise Geç Frig Dönemi’nden Roma Dönemi dahil, geç evrelere kadar görülebilir. Köy içinde ve çeşmelerde bol miktarda Roma dönemi mermer parçalar görülür.
Sakarya Savaşında 1 Eylül’de Yunanlılar Polatlı’nın kuzeybatısındaki sırtlara kadar yaklaşmayı başardılar. Güneyde ise Haymana’yı güneyden ve güneydoğudan çevreleyen sırtlara varmışlardı. Bu arada bir Yunan tümeni de Polatlı-Haymana karayolunun Şeyh Ali kesimini ele geçirmişti. Burası Ankara’ya kuş uçuşu yalnızca 60 kilometreydi. Artık top sesleri Ankara’dan duyuluyordu.
“Şeyhali” bir Yörük cemaatinin adıdır. Köyün ilk yerleşme yeri Yüzükurtlu mevkiidir. Aydede mevkiinde “Şıh Ali” ziyareti bulunmaktadır. Yüzükurtlu, Kışla ve Kale mevkiinde yerleşme yerleri görülür. Yarözü Deresi bölgeden geçer ve Sakarya Irmağına karışır. Keloğlan ve Kale tepeleri vardır.
Tarım Kredi Kooperatifi bulunan köyde kuru ve sulu tarım yapılır. Buğday, arpa, kimyon, mercimek, nohut, pancar ve soğan ekimi yapılır. Koyun, sığır ve et tavukçuluğu besi çiftlikleri ile benzin istasyonu vardır. İlköğretim Polatlı merkezde taşımalı olarak yapılmaktadır.
Haymana kazasına bağlı olan köy 1926 yılında Polatlı’ya bağlanır. 1926 yılında 31 hane ve 151 nüfuslu, 1975 yılında 378 nüfuslu, 2000 yılında ise 47 haneli 215 nüfusludur.
İlyas Salman 'ın "Sarı Mercedes" filmi Şeyhali köyünde çekilmiştir. Şeyh ALİ Türbesinde yağmur ve şükür duaları yapılır. Köyün düğünlerinde genellikle pilav üstü kavurma ve yufka verilir. Köyün Höşmerim tatlısı, gözleme, ev baklavası meşhurdur. Düğünler coşku içinde ve Ankara havaları eşliğinde kutlanır. Köyde Ankara gelenek ve görenekleri fazlasıyla yaşanır, bayram ziyaretleri yapılır.
Kaynak;Tarih içinde Polatlı-Abdulkerim Erdoğan
 
Hazırlayan
SAMİ ÜMÜT
Haymana Kaymakamlığı Emekli Yazı İşleri Müdürü
 

 


Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " TARİH İÇİNDE KÜÇÜLEN HAYMANA " Haberine Yapılan Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır.  Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin