Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

Liseliler Eğitimin İşlevini Sorguluyor
04/01/2013

Haymana Nuri Bektaş Anadolu Lisesi’nde 4 Ocak Cuma günü Eğitimin İşlevi hakkında Konferans verilecek. Konferansa önemli isimlerin katılması bekleniyor.

 

Nuri Bektaş Anadolu Lisesi öğrencileri yeni yıla etkinlikle başlıyor. Felsefe Kulübü’nün, Eleştirel Pedagoji dergisiyle işbirliği yaparak düzenlediği, dünden bugüne “Eğitimin İşlevi” üst başlığını taşıyan, “Neden eğitiliyoruz? Niçin Eğitiliyoruz? Nasıl Eğitiliyoruz?” sorularını kapsayan etkinlik, 4 Ocak 2013 tarihinde, okulun konferans salonunda gerçekleştirilecek.
Etkinliğin Katılımcıları
“Eğitimin İşlevi”ni ve anlamını sorgulamaya dönük etkinliğe, Eleştirel Pedagoji dergisi sahibi ve Talim Terbiye Kurulu’ndan emekli eğitim uzmanı Ünal Özmen, Eleştirel Pedagoji Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kemal İnal ve Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Sevgi Sezer katılacak.
Dünden bugüne “Eğitimin İşlevi” konulu etkinliği düzenleyen Felsefe Kulübü’nün danışman öğretmenlerinden Atalay Girgin, “öğrencilerin özne / nesnesi oldukları eğitimin işlevini bilmelerinin, sorup sorgulamalarının önemli olduğunu” belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sokrates’in ‘Sorgulanmayan hayat yaşanmaya değmez’ sözü herkese rehber olmalı. Öncelikle de öğrencilere, öğretmenlere, velilere... Eğitimin hedefi olan, eğitilen, eğitim almak için çabalayan gençler de eğitimin işlevini sormalı, sorgulamalı. Neden eğitildiklerini, niçin ve nasıl eğitildiklerini kavramalı. Nazım Hikmet’in dediği gibi, “Derya içre olup da deryayı bilmeyen balıklar” misali yaşamamalı. Eğitim de insanlara, kendilerinden başlayarak, içerisinde yaşadıkları toplumsal gerçekliği, dünya-evrensel boyutta bütünsel anlamda sorgulama bilinci kazandırmalı. Çok yönlü ve çok boyutlu düşünme ve değerlendirmeye yöneltmeli. Bunu başaramayan, bunu hedeflemeyen bir eğitim, kalıplaşmış bir takım bilgileri, “doğru” diye öğrencilerin zihnine doldurmaktan, onları bir “küp”e dönüştürmekten öte geçemez. Öğrenciler de böylesi bir eğitimin asla öznesi olamaz.” dedi.
Girgin okulun vizyonu doğrultusunda hareket ettiklerini, Felsefe Kulübü’nce düzenlenen etkinlikle de öğrencilerin sözde değil gerçek anlamda eğitimin öznesine dönüşmesini hedeflediklerini dile getirerek: “Eğitimin işlevi ve içeriği, öğrenciyi, yaşadığı gerçeklikle bağlar kurmaya ve onu anlayıp sorgulamaya yöneltmeli ve bu ilişki temelinde hayata hazırlamalıdır. Hem kendi hayatına hem de toplumsal gerçekliğe felsefeyle bakmanın önemi ve değerini kavratmalıdır. Bu anlamda, dünden bugüne eğitimin değişen işlevini felsefeyle sorgulamak ve değerlendirmek, öğrencilerin, eğitimin öznesi olmanın önemini kavramaları açısından da bir kilometre taşıdır.” dedi. 

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " Liseliler Eğitimin İşlevini Sorguluyor " Haberine Yapılan Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır.  Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin