Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

TARİH İÇİNDE KÜÇÜLEN HAYMANA
01/02/2013

POLATLI KARABENLİ KÖYÜ

 

Sakarya Nehri’ne karışan Hamam Deresi vadisi yamaçlarında, Polatlı’nın güneydoğusunda ve Polatlı merkezine 30 km uzaklıktadır. Sabanca, Hacımuslu, Toydemir, Ördekgölü ve Ilıca köyleri ile komşudur.
“Rutan” Ekrad (kürt) aşiretine mensup ailelerin oturduğu köyün eski adı “Ali Köpoğlu”dur. Haymana’ya bağlı olan köy, 1928 yılında Polatlı’ya bağlanmıştır. Rutan aşireti ise Elazığ, Malatya ve Urfa illerinde iskan edilmiştir.
Sakarya Meydan Muharebesi’nde Yunan ordularının işgaline uğrar. Yayla tipi bir yerleşme iken köy durumuna gelen yerleşme 1975 yılında 248 nüfuslu, 2000 yılında ise 42 hane ve 208 nüfusludur. Kuru tarım yapılan yörede buğday ve arpa ekimi yapılır. Engebeli bir araziye sahip olan köyde küçükbaş hayvan besiciliği daha yaygındır. İlköğretim taşımalı olarak yapılır.
POLATLI KARAHAMZALI KÖYÜ
Yunak-Polatlı karayolu üzerinde, Polatlı’nın güneyinde ve Polatlı ilçe merkezine 15 km uzaklıktadır. Çanakçı, Sakarya, Yıldızlı Cumhuriyet, Yenimehmetli ve Türkkarsak köyleri ile komşudur.
“Karahamzalı” Yörük cemaati; Eymirlü İmürlü) aşiretinden olup, yoğun olarak Yozgat, Mersin, Adana ve Edirne bölgesinde iskan edilmiştir. Sivrihisar kazasına bağlı olan köy, 1906 yılında Haymana’ya bağlanır. 18 haneli ve 77 nüfuslu olan köy 1926 yılında da Polatlı’ya bağlanır.
1965 yılında Yozgat-Akdağmadeni kazasının Güllüce Köyü’nden 70 hane bu köye yerleşir. Daha sonraki yıllarda Bolu ve Konya illerinden aileler gelir. 1976 yılında 623 nüfusa ulaşır. 2000 yılında ise 232 haneli ve 834 nüfuslu bir yerleşme durumuna gelir.
Çaldağ ve Yıldız Dağı arasında dere içi yerleşme olan köyün yakınında Hamam mevkiinde Kükürtlü (Kokar) su çıkmaktadır. Bu suyun geçmiş yıllarda kaya gözelerinden akarak bir şelale oluşturduğu bölge, günümüzde özelliğini kaybetmiştir. Meşelik mevkiinde kullanıma açılmayan jeotermal mağaralar ile Kırkkavak mevkiinde kaynak suyu da bölgenin doğal zenginlikleridir.
İlçeye yakınlığı ve anayol üzerinde bulunması dolayısıyla devamlı göç alan köyde içme suyu ve kanalizasyon şebekesi, 8 yıllık İlköğretim Okulu, Kubbeli ve minareli cami, 2 bakkal, kahvehane ve tuğla ocağı bulunmaktadır. Kalkınma Kooperatifi bulunan yörede kuru tarım ve hayvancılık yapılmaktadır. İmallıkaya ve Meşelik tepeleri meşeliktir. Köy içinde ve yakınında bulunan bahçelerde meyve, sebze yetiştirlir.
Kaynak:Abulkerim Erdoğan Tarih içinde Polatlı
 
Hazırlayan
SAMİ ÜMÜT
Haymana Kaymakamlığı Emekli Yazı İşleri Müdürü
 
 
 
Karahamzalı köyü mağaralar

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " TARİH İÇİNDE KÜÇÜLEN HAYMANA " Haberine Yapılan Yorumlar

Başlık:

Akdagmadeni Yozgat güllük köyünden gelme olan köyümüz

06:46:24

Gönderen:

Hasan Cogal

17/6/18

Koyun eski yerlesımınde nerede nevarmıs hepsini doru yazarmısınız


  Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin