Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

Haymana Gazetesi


“O COĞRAFYAYI GÖRÜN”
22/03/2013

Haymana Meslek Yüksekokulu tarafından Çanakkale Savaşları ve Ulusal Devlet konulu konferans verildi. Prof. Dr. Timuçin Faik Ertan konuşmasında “O coğrafyayı görün” dedi.

 

Ankara Üniversitesi Haymana Meslek Yüksekokulu, 20 Mart Çarşamba günü, Çanakkale Savaşları ve Ulusal Devlet konulu  bir konferans sundu.
Konferansa Kaymakam Hüseyin Karameşe, Garnizon Komutanı Yavuz Keçeci, Meslek Yüksekokulu Hocaları, İlçe Emniyet Müdürü Cemal Dalkılıç, İlçe Milli Eğitim Müdürü Enver Yurtdaş, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Mehmet Köse, Okul Müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Konferansa halkın katılımının olmaması dikkat çekti.
İstiklal Marşı'yla başlayan konferansta  açılış konuşmasını Haymana  Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. İsmail Ağırbaş yaptı. Ağırbaş, Cahit Sıtkı Tarancı'nın "Memleket İsterim" şiirini okuduktan sonra konuyla ilgili; "Bütün dünya tarihine baktığımızda, tarihin akışını değiştiren çok az gelişmeşler vardır. Çanakkale savaşları tarihin akışını değiştirmiştir. Şu andaki dünya düzeninin oluşmasında da  etkilidir. Şu anda özgür bir ülkede rahat bir şekilde yaşıyorsak  Çanakkale'de şehit olan canlar, kanlar, Mehmetçikler sayesindedir." dedi.
Ağırbaşın ardından kürsiye Prof. Dr. Timuçin Faik Ertan çıktı. Çanakkale’de yaşanan savaş esnasındaki vatan ve ulus kavramlarına da açıklık getiren Ertan konferansında şu önemli cümleleri kullandı: "Çanakkale'ye o anki Türk Devletini yıkmak için gelmişlerdir. 18 Mart'ta kazanılan zaferle itilaf devletleri denizden geçemeyeceklerini gördüler, fakat boğazdan geçemeyeceklerini anlayamadılar. Çanakkale Savaşında itilaf devletleri büyük kayıp vermişlerdir. Mehmetçik inanarak savaşmıştır. Kimse inanmadığı bir savaş için ölmez. Mustafa Kemal Atatürk bunun için, 'Size taarruz  etmeyi değil, ölmeyi emrediyorum!' demiştir. Ben size istediğiniz kadar anlatayım Çanakkaleyi fakat sizler o coğrafyayı, o mekanı görmeden beni anlayamazsınız. Çanakkaleye gidip Şehitliği gezdiğinizde göreceksiniz ki, orada bir nesil yatıyor. Üniversite öğrencilerimize Çanakkale gezisi düzenlemeliyiz." dedi.
Konferansta kısa bir konuşma yapan Kaymakam Hüseyin Karameşe, Çanakkale Savaşları hakkında bir çok kitap okumasına rağmen, Ertan’ın ağzından yeni duyduğu bilgilerin olduğunu ifade etti.
Konferans Haymana Kaymakamı Hüseyin Karameşe'nin  Prof. Dr. Timuçin Faik Ertan'a günün anlam ve önemine ilişkin verdiği plaket ve teşekkür belgesi ile son buldu.
 
 
 
 
 

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " “O COĞRAFYAYI GÖRÜN” " Haberine Yapılan Yorumlar

Başlık:

vay haymana vay...

21:56:17

Gönderen:

oktay

22/03/2013
ilçenin belediye başkanı nerede.....kurumlar birbirine küs. vay vay vay............

  Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin