Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

Haymana Gazetesi


Hay ASKİ Şeytan
14/07/2017
   Her şey öyle güzel başlamıştı ki, kocaman hayallerle “Büyükşehir oluyoruz uleyynn…” diye, 5 kızdan sonra erkek çocuk sahibi olmuş baba gibi kurumumuzdan, çalımımızdan geçilmedi. 
   24 saat EGO Ankara’dan buraya, buradan Ankara’ya insan taşıyacak, köyde patlıcan çapalayan çiftçi, iş donunu çıkarıp Kızılay’a akacak iki tur atıp dönecek zannettik. Büyükşehir’in parkları bahçeleri, modern ışıltılı dünyası yanı başımıza gelecek, her taraf Ankara’nın bir köşesi gibi olacaktı. “İstihdam ne demek, iş sizin itiniz olsun, öyle iş sahaları açılacak ki, daha doğmamış bebenize iş hazır olacak” denmişti. Bunları ben değil onlar söylemişti;  “Hele bir büyükşehir olalım hayırlısıyla, bunca zaman küçük şehir olduğunuza yan yana bir olursunuz” diye çıtlatılmıştı.
    Ama biz kanmadık. Daha önce bu kazığı yiyen ve Gölbaşı’na bağlanan yerlerin perişanlığından tecrübelenmiştik. “Yemezler, biz istemiyoruz” dedik, ama yedirdiler. Daha doğrusu soran olmadı; “Büyükşehir olmayı istiyor musunuz?” diye. Başlık parasını bastırmış aga gibi, kolumuzdan sürüye sürüye bağladılar. Evlerinin kadını çocuklarının anası oluvermiştik. Dillerinde pelesenk olmuş, vatandaşa bir soralım veya halk iradesini kimse gündeme getirmedi.
  Sonra ASKİ diye bir kurum peydah oldu başımıza. Anamızdan emdiğimiz suyu burnumuzdan getirdi. Köylerimizde şarıl şarıl akan ve birçok yerde bedava olan suyu, anasının nikahı fiyata satmaya başladılar. Bunca zaman bedava kullandığımızın acısını çıkartırcasına, kol gibi faturalar gelmeye başladı. Çankaya’daki villada şezlonguna uzanıp viskisine su katan ile Sebilibağla da yoğurdu karıp ayran yapanın suyu aynı fiyattan değerlendirildi. “Niye?” diye soramadık, verilecek cevap belliydi; “İşinize gelirse” Ya işimize gelmezse? Ya seve seve, ya seve seveydi uygulama. Olmayan atık sulardan, yapılmamış kanalizasyondan “atık su bedeli” almaya başladılar. İki konteyner koydular diye çevre temizlik vergisini dayadılar.
   Köylerde durum böyleyken Haymana’da her şey güllük gülistanlık mıydı? Asla. Her su faturası bir öncekini aratır olmuş, su faturaları elektrik faturaları ile yarışır, hatta burun farkıyla geçmişti bile. Bir fatura daha ödenmeden ikinci fatura dayanıyordu kapıya. 12 ay olan yılda 13 fatura ödenmeye başlanmıştı, çaktırmadan. Çakan olduysa da, bir muhatap bulamadı, meramını anlatacak. Seve seve, yahut yine seve seve uygulaması burada da karşılarına çıktı. Cebren ve hile ile tüm evlerin mutfakları zaptedilmiş, banyolarına girilmiş, tuvaletleri bilfiil işgal edilmişti. Mahçup oldukları kudret musluklarındaki asil ama bir o kadar pahalı suda mevcuttu.
    Bazılarının eline kart tutuşturup, “ön ödemeli su” dediler. Önüm arkam sağım solup hep dolap terane oldu. Yılın 10 ayını dışarıda geçirmiş birisi sılaya dönüp su kartını yükletmeye kalkınca, kullanmadığı aylardaki parayı istediler. “İyi de ben burada yoktum, niye kullanma parası ödeyeyim” diyenlere cevap gayet net ve açıktı; “Gözün kör mü kullanaydın” Masallardaki Deli Dumrul Hikayesi’ni anlattılar; “Kullansan da para, kullanmasan da. Hadi bakalım pamuk eller cebe” Gurbette çalışmaktan, yorgun ve de mutlu yuvasına dönen nasırlı eller, onların gözünde pamuk ve para demekti.      
   Devlet daireleri bile akşam 5’e kadar mesai yaparken, ASKİ tahsilat bürosu saat 4’ten sonra “Bugün git yarın gel” diyor. Hafta sonu suyun biterse hele yandın. Kerbelaya döner, yanar kavrulursun. Bir Allah’ın kulu da sumatik koymaz, koyduramaz. Su içerken yılan bile dokunmaz derler ama, bize bu muameleyi yılan bile reva görmez, ekmek su çarpsın.
  Burada bir parantez ASKİ Müdürü Yasin Bilir’e açmak ve hakkını teslim etmem lazım. Gördüğüm en çalışkan insanlardan birisi. Tanıyan, işi düşen herkeste kendisinden çok memnun. Çalışıyor, çabalıyor, elinden geleni fazlasıyla yapmaya çalışıyor ama adı Hıdır, elinden gelen de budur, kocaman bir  teşekkürler Yasin Müdür.
   Ama ASKİ’nin diğer kolları birimleri ve işleyişi dersen, Allah’a yakın, vatandaşa çook uzak olsun. Bir işin suyu ancak bu kadar çıkarılır diyeceğim ama, maalesef tüm ASKİ’likler de hep bizi mi bulur bilader.   
HAFTANIN SÖZÜ: İnsanlar veremi bin yıl lanetledi ama hiçbir şey değişmedi. Çünkü çözüm aşıdaydı. 
SAYGILARIMLA       
 

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " Hay ASKİ Şeytan " Yazısına Yapılan Yorumlar

Başlık:

helal kalemine sağlık

02:19:52

Gönderen:

yavuz başkan

19/Ekim/2017

yavuz başkan helal sana kalemine sağlık dediğin gibi ne güzeldi eskiden sular bizimdi şimdi aski geldi faturalar kabardı kartlı su alamıyoruz tatillerde kapalı istedik o kadar başvuru yaptık daha gelecekler ooooo bekle allah bekle. ama dediğin gibi aski haymana müdürü yasin bilire söz yok allah var senin dediğin gibi yapmaya çalışıyor bizim meşhur kahve dedikodularında kulağı çınlıyor :) genç müdür yalnız destek vermemiz gerek. hiç işim düşmedi aman aski ye de düşmesin zaten işim ama senin dediğin gibi elinden gelen budur. haydi haymana destek verelim genç müdür beye de haymanamızı haymana yapalım. hay aski şeytan :)


Başlık:

Çok çalışıyorlar çoook.

06:10:57

Gönderen:

Mehmet

14/Temmuz/2017

Yavuz Başkan şu anda Büyükşehir belediye başkanı ailece çalışıyorlar. Hem de büyükşehir belediyesinde ailece çalışıyorlar. Başkan eşi oğlu Osman. Eğer bunların hakkını inkar edersek varya Allah billah beni çarpar ve neden haklarını inkar ettin derler. Vallahi çok çalışıyorlar çok. Çok çalıştıkları için Haymanaya hizmet yapmaya fırsat bulamıyorlar cancağızlarımının büyük işler varken haymana ile uğraşacak zamanları yoktur.


 Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin