Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

Haymana Gazetesi


TÜRKİYE KÖYLERİ S.O.S
11/08/2017
Değerli dost okurlarımız, “Haymana S.O.S” çağrısı ile yazdığım yazıma bazı okurlarımız şu soruyu yöneltiyor; “Haymana ekonomisi can çekiştiriyor. Bu doğru teşhisin çaresi yok mu? Devlet ne yapmalı, bizler ne yapmalıyız” gibi sorular yöneltti. Hatta bazıları, bugünü ve de geçmişin mahalli idare yetkililerini sorumlu görüyor. Bu konularda ne düşündüğümü de yazmamı istiyorlar.
Okurlarımız haklılar şüphesiz. Ancak biz köşe yazarlarının öncelikli görevi, ülke sorunları gibi mahalli sorunları da irdeleyip, noksanları araştırıp, yetkililerin ve toplumun dikkatlerini çekmektir. Çözüm önerilerini ve önerilenleri de köşeye konuk etmektir.
Hani bir söz vardır ya “Ağzı olan konuşuyor” Şunu baştan hemen belirteyim, ben konuşan ağızdan  olmuşumdur hep. Her konuşulanlar çare olmayabilir, çözüm getirmeyebilir de, susan ağızdan, konuşulmayan sorunlardan ise medet umulmaz da, beklenmez de.
Haymanamız’daki ekonomi sorunu Türkiye geneliyle ilgili olduğu gibi, mahalli nedenlerle ya da hatalarla ilgili olabilir. Örnekleyelim. Haymana ekonomisi, kırsal ve köysel üretimle, birinci derece bağımlı bir ilçedir. Kırsal kesimde hayvancılık, köylerde tarım gerileyip, bunlarla geçinenlerin elde ettikleri gelir geçinmelerine yetmiyorsa, ihtiyaçları sağladıkları ilçede hemen etkileniyor. Haymana da en büyük sorun bu. Haymana kırsalda hayvancılık gelirlerinin bazı köylerde tamamı, bazı köylerde de %80-90’ını kaybetmiş durumda. Yumurtası, eti hatta yoğurdu ilçe merkezinden sağlayan köylerimizin sayısı oldukça kabarık. Haymana da seksenli yıllara kadar köylü hayvansal gelirden oldukça yüksek pay almaktaydı. Bugünkü rakamlar ise Haymana köylüsü için devede kulak. Tüm Türkiye’de de bir iki il dışında durum aynı. 
Haymana ekilebilir arazi gene ekilip biçiliyor da, elde edilen mahsulden sağlanan net kâr, tarım giderlerini oluşturan makinalarla giderlerinin yükselmesi, akaryakıtın yüksek fiyatı, gübre ve ilaç artışları, çiftçinin kâr payını çok düşürüyor. Kurak yıllarda ise bu zarar katlanıyor. Borçlar ödenemiyor. Bu durumda ise ilk önce ilçe ekonomisini çıkmaza sokar. Devletin verdiği destekler ise, tarımsal üretime hiçbir fayda sağlamıyor. Bu olumsuzluklar ise kırsal kesimin göç etmesine sebep olur. 
80 milyonu yakalamış bir ülke nüfusunun dörtte biri kırsala yaşıyorsa ve çoğunluk yaşlılardan oluşuyorsa, devleti yönetenlerin buna çaresi yoksa, önümüzdeki 20 yıl içinde köyler boşalacak, birçok ilçe merkezi yok olacak, tehlike kapıyı çalacaktır. Peki çare yok mu?
Şüphesiz ki var. Zaman ve şartlara uygun, bilimin ışığında, yeni bir tarım politikası ve bağlı olarak ta köy politikası oluşturmak. Köy kökenli okumuş ve işsiz, başta ziraat mühendisleri, veterinerler ve diğer tahsilli gençleri eğitimle köylere yönlendirerek, doğru ve bölge tarımına uygun tarım politikalarıyla bilgilendirip, köylere yerleşimini sağlamaktır. Maddi olarak desteklenmelidirler. Ürünler kooperatifler ve birlikler eliyle tüketiciye aracısız ulaştırılmalıdır. Bilimsel bilgiler ışığında yeniden kırsal kesim ağını oluşturmaktır.
Hafta boyu kalın sağlıcakla.

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " TÜRKİYE KÖYLERİ S.O.S " Yazısına Yapılan Yorumlar

Başlık:

ersin_yaman@yahoo.com

20:18:49

Gönderen:

ersin yaman

14/Agustos/2017

Merhaba Fikret Amca cok guzel bir konuya deginmissiniz ancak Haymana da yasanan sel felaketinden dolayi magdur olup hicbir muhattap bulamayan vatandaslarimizdan da bahsedip onlara bir Önder bir Abi olarak seslerini gereken makamlara duyurup biz duyarli vatandaslarinda destegiyle yaralarina melhem olmk icin bir yazi hazirlayip veya dile getirip yardimci olursaniz en azindan icimizdeki Haymana Milliyetciligini tekrar ortaya cikarip birlikten kuvvet dogar ilkesi ile yardimci olursaniz size minnettar olacaklardir.saygilarimle iyi gunler


 Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin