Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

Haymana Gazetesi


BAŞLARKEN...
29/09/2017
Sevgili Haymana Gazetesi okuyucuları. 1999 yılında Haymananın tek bağımsız Gazetesi olan "HAYMANA GAZETESİ'NDE" "KUŞ BAKIŞI" simgesi Başlığı ile yaklaşık 10 yıl boyunca, makalelerimi kesintisiz sizlerle paylaşmıştım. O dönem Makalelerimin içeriği genellikle ilçemiz sorunlarını içeren konular olmak kaydıyla, ülkemiz konusundaki genel konularda her hafta olmak üzere 520 hafta boyunca sizlerle beraber olmuştuk. Yine yerel ve genel konularda olmak üzere,  Yaklaşık 7 yıl aradan sonra yeniden siz Haymana Gazetesi okuyucuları ile  şimdilik, her ayın son haftasında ayda bir olmak üzere KUŞ BAKIŞI köşemde sizlerle beraber olacağım.  Bu ay ilk yazımız Siyaset..
SİYASET
Bana göre politika, sadece politikacılara bırakılmayacak kadar ciddi ve önemli  bir meseledir. Çünkü; Politika ve siyaset Devlet işlerini düzenleme ve yürütme sanatıyla ilgili özel görüş veya anlayıştır. Dolaysıyla devlet işleri o devlet içerisindeki yaşayanların tamamını ilgiledirir. Aslında biz millet olarak siyaset ve politika yapmasını da, çoğunluğumuz çok fazla anlamadığımız gibi beceremiyoruz da.   Bu günedek ülkemizde de hep becerebildiğimiz siyaset anlayışı doğrultusunda  yönetimler oluşmuştur. Yani biz millet olarak çoğunluğumuz nasıl bir siyaset anlayışına sahipsek aşağı yukarı hep aynı anlayışların idarelerine maruz kalmışız. Milletimizin çoğunluğu siyaset politika deyince  ilk aklına gelen ''yalancılık ve çıkarcılık''  oluyor. Bu nedenle bir çok insan adeta siyaset ve politikadan uzak durmakta. Oysa  bu durum demokratik siyasetle yönetilen bir ülkede o kadar büyük bir yanlışlıkki, kendi yönetiminden ve ebeveynlerinin geleceğinin inşasından kaçmak kadar kötü ve yanlış saplantıdır. Hangi anlıyıştır ki seni idare eden düzenin oluşum omurgasından katılımını çekerek kendi kendini dışlaman?                                                                                                                   
Halk olarak siyaset yapmayı malesef beceremiyoruz. Siyaset  haksızlığı ve haklılığı aynı kefede her ikisini doğru olarak savunmak değildir. Siyaset veya politika eğriyi doğruyu karıştırmadan ayır etmektir. İşin doğrusu budur. Ama biz ne yapıyoruz, taraf olduğumuz partinin eğrisinede doğru, doğrusunada doğru diyoruz ve bu şekilde toz kondurmadan savunuyoruz.   Bu anlayış devamı gelecek için büyük bir düzensizliğin ve siyasi kargaşanın habercisidir.! Bana göre siyaset yapmak, devletiyle milletiyle bir bütün kalkınmaya hizmet vermektir.                                                                                                                                                                                                                                                                              Sonuçda mevcut siyasi partilerde kendilerini halkın genel siyasi görüşü doğrultusunda şekillendiriyor. Çünkü her toplumda çekirdek ne ise kabuk ona göre şekillenir.!
Millet olarak bir diğer doğru bildiğimiz yanlışlıksa, devlet ile devleti yönetenleri ayırt edemeyişimiz.! Siyasi söylemlerde dahil olmak üzere bir çok konuda devlet düşmanları gibi devleti sevenlerde yönetenleri kötülemek uğruna devleti kötülemekteler.                                               Özellikle devletle ve yönetimle ilgili konularda, dikkat etmemiz gereken bir konuya dikkat çekmek istiyorum. Devlet ile onu idare eden siyasi yapıyı (partiyi) ayırt etmeliyiz. DEVLET'' MİLLETİN kurduğu ve anayasa ile yönetim biçimi çizilmiş ve o milletin içinde yaşadığı bir çatıdır. Yani DEVLET milletin ta kendisidir. Millet olmazsa DEVLET''' de olmaz!!!!  Mahalli konuşmalarda dikkat çeken atıfların hedefi, devleti yönetenleri değil, bir çatı olan DEVLET kötülenmekte. İşin garip tarafı devleti sevmeyenler devleti küçük düşürmek amaçlı kötülerken, ne yazıkki devletini sevenlerde bilmeziye ve düşüncesizce onlarda devlet düşmanları gibi, onu yöneten siyasileri değil, TÜRKİYE CUMHURİYETİNİ kötülemekteler.!!!!! Neticede; siyasilerin bu ülkeyi doğru dürüst yönetmelerini istiyorsak öncelikle millet olarak  ülke menfaatleri doğrultusunda eğriyi doğruyu ayırt etme gabiliyetimizi doğru bir statüsü üzerine oturtmalıyız. Unutmamalıyızki siyaset yapmak yada politika yapmak bireysel değerlerde değil milletsel  değerlerde politika yapmaktır.. Millet olarak biz eğriyi doğruyu ayırt edemediğimiz süre içerisinde siyasilerden dürüstlük beklememiz uzaydan sihirli değnek beklemektir. Unutmayalımki, insanoğlunun şerefle bitirmesi gereken en önemli görevi, dünyadaki icrati hayatıdır.                                                                                                    
(Başka bir konuda buluşmak ümidiyle hoşçakalın.)

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " BAŞLARKEN... " Yazısına Yapılan Yorumlar

Başlık:

Hoş bulduk

08:06:48

Gönderen:

Halil Kuş

6/Ekim/2017

Eyvallah... Sevgili kalem taşım... Senin Kaleminin de mürekkebinin kurumamasını temenni ederim. Sevgilerimle..


Başlık:

Hoşgelmişsiniz

05:45:47

Gönderen:

Umit KANCA

3/Ekim/2017

Gazetemize tekrardan hoşgelmişsiniz, safalar getirmişsiniz sayın yazar...


 Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin