Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

Haymana Gazetesi


Kesik Kavak Sakarya Savaşı Anıları
13/10/2017
Değerli dost okurlarımız; Sakarya Savaşı’nın yaşandığı yıllarda köyüm Kesik Kavak’ta o günleri yaşayanların anlatımlarından edindiğim anıları sizlerle köşemde paylaşmıştım. Amacım Haymana topraklarında 1921 yılının 23 Ağıstos- 13 Eylül günlerinde yapılmış ve kurtuluş safhasının en önemli savaşında 85 köyü işgale ve savaş ortamında köyülünün yaşamını, sıkıntılarını, nelere şahit olduklarını günümüze ulaşan bilgilerle derleyip, yazılı belgelere dökme çalışmasıdır. Aynı anlatımları zaman içinde unutulmasın diye de düşünülmüş bir derleme çabasıdır. Bu anıların resmi tarihteki anlatımlarla çakışıp çakışmaması öncelik olmamıştır.  Sadece kişilerin anlatımına yer verilmiştir. İnancım odur ki işgale uğramış 85 köyümüzde binlerce anı anlatımı yazıya dökülmemiş durumdadır. Bu köylerden olup okumuş olanların bu anıları yazması bir vatanseverlik borcudur diye düşünüyorum. Anlatın gazetemiz yazsın, ya da yazın gazetemiz yayınlasın.
İşgale uğramış Ördek Gölü’nden bir anıyı örnek olsun diye szilerle paylaşmış olayım. Bu anlatım o günleri yaşayan ve de bana anlatan amcamın eşinden dinlediklerimin yazıya dökülmüş halidir.
Yunan ordusunun su ihtiyacı için saka kolu Ördek gölü köy çeşmesine su doldurmaya inmişler. Başlarında bir subay emrinde ve koruyucu bir manga askerde varmış.
Onların su almaya geldiğini bilmeyen bir genç kızda su kaplarıyla çeşmeye gelmiş. Durumu görünce geri dönmek istemiş. Başlarındaki subay Türkçe bilen bir Anadolu Rum’unun tercümesiyle, kıza suyunu doldurmasını söylemiş. Kız da suyunu doldurmuş. Çeşmeden uzaklamış uzaklaşmasına da, bir ahırın kapısı önünde bekleyen Yunan askeri kıza silah doğrultarak ahıra sokmuş ve sarkıntılık etmeye başlamış.
Kızcağız hemen yerde yaş inek mayıslarını elleriyle yüzüne sürmüş ve bağırmaya başlamış. Bu duruma sinirlenen Yunan askeri elindeki tüfeğin dipçiği ile kıza avurmaya başlamış. Kız da yerden kaptığı mayısları askerin yüzüne fırlatmaya başlamış. Bu arada sesleri duyan iki komşu kadında yardıma gelince, gürültü çoğalmış olacak ki, Yunan subay elinde silahıyla oraya gelmiş. Yunan askerine silahını doğrultmuş ve Yunanca azarlamış. Subay silahın tetiğini kaldırrarak askerin kafasına dayayınca, kadınlardan birisi eline sarılmış ve de Boşança ; “Öldürme onu, daha çok genç” demiş.
Bunun üzerine subay kadına dönmüş, “Siz Bosnalı’mısınız?” diye Boşnakça sormuş. Meğer subay Kosova’da yaşayan bir Makedon muş. (Her Kosovalı Makedon gibi Boşnakçayı anlar ve konuşursun.) 
Yunan askeri korkuyla bir subaya, bir de kadınlara bakarken, subay, askere kızın mayıslı ellerini öpmesini ve özür dilemesini söylemiş olmalı ki, asker kızın ellerini öpmüş ve diz çökerek özür dilemiş. Sonra koşarak oradan uzaklaşmış.
Bu durumdan anladığımıza göre, Yunan ordusu işgal ettiği köylere iyi davranma politikası uygulayarak, söylentilere istinaden halife ordusu olduğuna inandırmak istemiştir.
Aynı Yunan ordusu yenilgiye uğrayıp, geri çekilirken köyleri yağmalamakla kalmamış, yakıp yıkmaya da başlamış.
Hafta boyu kalın sağlıcakla.     
NOT: Haftaya köyümden Sakarya Savaşına katılan askerlerin anılarını anlatmaya başlayacağım.

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " Kesik Kavak Sakarya Savaşı Anıları " Yazısına Yapılan Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır. Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin