Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

Haymana Gazetesi


Kesik Kavak Sakarya Savaşı Anıları
20/10/2017
Değerli dost okurlarımız; Kurtuluş Savaşının Haymanamız topraklarında 1921 yılı 23 Ağustos-13 Eylül tarihleri arasındaki ve Sakarya Meydan Muhaberesi adıyla anılan savaşın, Haymana ilçe merkezi batısında, Çaldağ’ın doğusunda bulunan merkeze 4 km’lik mesafedeki köyüm Kesik Kavak’ta o günleri yaşayanların anlatımlarından derlemiş olduğum anıları köşemde sizlerle paylaşmıştım.
Köyüm Kesik Kavak, 1904 yılında iskan edilen Bosna Muhacirlerinden oluşmaktadır. 1. Dünya Savaşı’nın başladığı 1914 yılında ilan edilen seferberliğe 33 kişiden oluşan katılımda 3 bekar genç ve 30 evli aile reisinden oluşmaktadır. 4 yıl süren cihan savaşında 8 kişi köye dönüş yapmış, diğerleri ise şehit olmuşlardır. Bu şehitlerin 4’ü de Çanakkale de şehit olduğu anlatılır. Benim baba dedem de Çanakkale şehididir.
Köye dönen 8 kişinin 6’sı Kurtuluş Savaşı’na katılmışlardır. Bunlardan 4 kişi İstiklal Madalyası almışlardır. Dedemin kardeşi olan Kamil Uyar, hastalığı nedeniyle savaşlara katılmayıp terhis olduğundan, İbrahim Çetin ise firar zanlısı kabul edildiğinden, İstiklal Madalyası alamamışlardır.
Yaşadıkları savaş anılarını Kamil Uyar, İbrahim Çetin ve Süleyman Yılmaz’dan kendim dinlemiştim. Bu yazımda sizlerle paylaşacağım ve annemden dedem olan Hasan Çavuş’un (Çelik) anılarını ise anlatımlarından yazmış olacağım.
Dedem Hasan Çavuş (Çelik), 6 yaşlarında Bosna’dan göç eden ailenin 6 çocuğundan birisidir. 3 erkek ve 3 kız kardeştirler. Dedem hasan Çavuş, erkeklerin en küçüğüdür. 1914 seferberliği ilan edildiğinde askere alınmıştır. En büyük ağabeyi Çanakkale Savaşında yaralanıp sakat kaldığından Kurtuluş Savaşına alınmamıştır. İkinci kardeşi Mehmet Çavuş ise İngilizlerin İstanbul işgali sırasında esir alınarak Malta Adasında tutulmuştur. Hikayesini sizlere derlediğim kadarıyla paylaşacağım.
Dedemin en büyük kardeşi Çanakkale gazisi olan ağabeyi, oğlu ile Karabayır Mevkii’nde hayvanlar için keven otu kazarken, keven dibine saplanmış top mermisine, oğlunun kazma ile vurması sonucu oluşan patlamada, 19 yaşındaki oğlu anında ölüyor, baba ise yaralanıyor ve daha sonra o da ölüyor.
Yunan savaşından kalan patlamamış top mermileri köylerimizde oldukça can almışlardır. Savaşın yaşandığı Haymana topraklarında patlamamış top mermilerine ve diğer silah mermilerine günümüzde hala rastlanmaktadır. Bunlara dokunulmaması ve jandarmaya bildirilmesi çok önemlidir. Bu mühimmatların hala patlama riski mevcuttur.
Babamın ikiz kardeşi olan Hamit Yalçınkaya, Sakarya Savaşında 10 yaşındadır. 17 yaşında bulduğu patlamamış top mermisinin başlık kısmını sökmeye çalışırken oluşan patlamada, sol gözü kör olmuş, sol elinin ise üç parmağı kopmuştur. Şans eseri hayatta kalmıştır. 
Paylaştığım bu anılardan sonra, Sakarya Savaşında Yunanlılara esir olan Dedem Hasan Çavuş’un anılarını haftaya yazacağım.
Hafta boyu kalın sağlıcakla.

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " Kesik Kavak Sakarya Savaşı Anıları " Yazısına Yapılan Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır. Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin